آلمان درخواست لندن ازبرای توقف تحریم تسلیحاتی عربستان را رد کرد- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از هفته نامه “اشپیگل”، دولت آلمان درخواست گذشته انگلیس ازبرای ادامه دوباره مسیر صادرات تسلیحات به عربستان سعودی را رد کرد.

یک سخنگوی وزارت اقتصاد آلمان در برلین تاکید کرد که موضع دولت آلمان واضح هست و هیچ موضع جدیدی در این باره وجود ندارد.  به گفته وی در حال حاضر هیچ مبنایی ازبرای مجوز دیگری در این باره وجود ندارد.

به نوشته هفته نامه اشپیگل دولت انگلیس انتقاد شدیدی به سیاست‌های صادرات تسلیحات آلمان به عربستان سعودی و توقف ارسال تسلیحات به این کشور از سمت آلمان وارد کرده هست.

لندن برلین را در صورتی که به این تحریم‌ها ازبرای پروژه‌های تسلیحاتی مشترک آخر ندهد تهدید به در پیش گرفتن عواقبی کرده هست.

“جرمی هانت”، وزیر امور خارجه انگلیس در نامه تهدیدآمیزی به هایکو ماس، همتای آلمانی خود این انتقاد را وارد کرده هست که با سیاست‌هایش به صنعت تسلیحات انگلیس آسیب وارد می‌کند.

در این نامه آمده هست، از آنجا که قطعات یدکی ساخت آلمان ازبرای جنگنده‌ها یا موشک‌ها دیگر مجوز صدور به عربستان سعودی را ندارند، شرکت‌های بریتانیایی نمی‌توانند به سفارش‌های خود عمل کنند.

دولت آلمان در پاییز سال ۲۰۱۸ پس از قتل وحشتناک “جمال خاشقچی”، روزنامه‌نگار منتقد آل‌سعود در کنسولگری عربستان در ترکیه تصمیم گرفت که به‌صورت موقتی صادرات تسلیحات به عربستان سعودی را متوقف کند. این تحریم‌ها در کنار تولیدات آلمان همچنین شامل قطعات آلمانی بود که در خارج ساخته می‌شد.

ائتلاف بزرگ در آلمان در اوایل ژانویه سال جاری میلادی در این باره توافق کرد که توقف صادرات تسلیحات به عربستان سعودی را تا ۹ ماه مارس تمدید کند.

هانت همچنین در مسافرت امروز خود به برلین دفعه دیگر به دولت این کشور هشدار داد که بدون صادرات تسلیحات به عربستان ما نفوذ خود روی خاندان سلطنتی را از دست می دهیم. ما باید این رابطه ها استراتژیک را حفظ کنیم تا یک رای اروپایی را با این کشور بر سر میز مذاکرات صلح یمن بیاوریم. آلمان و انگلیس در این مسئله اتفاق نظر دارند که ما یک مسیر حل ازبرای این جنگ را در آنجا باید بیابیم.

البته صدر اعظم آلمان و وزیر دفاع این کشور اخیرا توافق روی اصول صادرات تسلیحات مشترک اروپایی را درخواست کرده و به این ترتیب مسیر ازبرای تضعیف و سست شدن قواعد سختگیرانه صادرات تسلیحات آلمان را هموار کرده اند.

وزیر دفاع آلمان در سخنان خود در کنفرانس امنیتی مونیخ هم گفته بود که ما نباید به شکل ای عمل کنیم که گویا اخلاقی تر از فرانسه و در زمینه سیاست حقوق بشر دوراندیش تر از انگلیس هستیم.

فرانسه هم از مخالفان سر دشوار توقف صادرات تسلیحات به عربستان سعودی هست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *