آماده باش کامل در پایتخت لیبی/ مهاجمان جبهه جدیدی را در جنوب طرابلس باز کردند- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری الجزیره، وزارت کشور دولت وفاق ملی لیبی حالت آماده باش کامل در طرابلس پایتخت این کشور عنوان کرد. این اتفاق در شرایطی رخ داد که نیروهای وابسته به ژنرال خلیفه حفتر از باز کردن محوری تازه در جنوب پایتخت خبر دادند.

وزارت کشور لیبی در طرابلس عنوان کرد که حالت آماده‌باش امنیتی در پایتخت افزایش پیدا کرده و دستورات لازم به سرویس‌های امنیتی ازبرای مقابله با هر نوع تلاش جهت تهدید امنیت پایتخت صادر شده هست.

فتحی باشاغا وزیر کشور لیبی گفت که نیروهای حفتر با هجوم موشکی به مناطق مسکونی در طرابلس جنایت‌های ضد انسانی انجام داده‌اند و شهروندان طرابلس را در معرض حملات هوایی و جراحت با تسلیحاتی قرار داده‌‌اند که در منشورهای میان‌المللی ممنوعه به شمار می‌رود.

 

این وزارتخانه همچنین از طرحی تروریستی ازبرای ضربه ‌زدن به بعضی موسسات و تاسیسات حیاتی در پایتخت همزمان با هجوم نظامی نیروهای حفتر خبر داده و تاکید کرد که نیروهای وابسته به حفتر چندین منطقه در پایتخت و حومه آن را هدف موشک‌های گراد قرار دادند که سبب زخمی شدن چندین نفر شد.

در سمت مقابل نیروهای وابسته به حفتر عنوان کردند که یک محور تازه را در منطقه الخلة بازگشایی کرده‌اند تا بتوانند به مناطق جنوبی پایتخت برسند، به چه دلیل که دولت وفاق ملی با عملیات خود جلوی هجوم از این محورها را گرفته هست.

احمد المسماری سخنگوی نیروهای حفتر در کنفرانسی مطبوعاتی در بنغازی گفت که نیروهای آنها هشتمین محور مبارزاتی را ازبرای قطع امدادرسانی به نیروهای مبارز در داخل طرابلس باز خواهند کرد. وی هدف از بازگشایی محور تازه را تخریب نیروهای دولت وفاق ملی در خارج از پایتخت و خودروها و تجهیزات زرهی آنها دانست.

علاوه بر این‌ها شهروندان لیبی با تظاهرات در برابر وزارت خارجه این کشور وابسته به دولت وفاق ملی در پایتخت خواستار احضار سفرای مصر و امارات و عربستان و فرانسه نسبت به مداخله و حمایت آنها از تجاوز حفتر به پایتخت این کشور شدند.

شرکت کنندگان در این تظاهرات از نمایندگان لیبی در سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب و اتحادیه آفریقا خواستند تا اقدامات حقوقی و دیپلماتیک لازم ازبرای جلوگیری از هجوم نیروهای حفتر به طرابلس را انجام دهند.

آمار مربوط به عملیات نظامی حفتر

همچنین دولت وفاق ملی لیبی از کشته شدن ۷۶ نفر شامل ۲۴ غیرنظامی و زخمی شدن بیش از ۴۰۰ نفر از شروع درگیری ها در اطراف طرابلس خبر داده و تاکید کرد که این آمار تنها مربوط به کسانی هست که به بیمارستان‌های پایتخت رسیده‌اند. استفان دوگاریک سخنگوی آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نیز عنوان کرد که تعداد آوارگان فراری از جنگ در طرابلس و اطراف آن به حدود ۱۸ هزار نفر رسیده هست که ۶ هزار نفر از آنها کمک‌های انسانی دریافت کرده اند.

سازمان بهداشت جهانی نیز در گزارشی عنوان کرد که از شروع درگیری‌ها در طرابلس ۱۴۷ نفر کشته و ۶۱۴ نفر نیز زخمی شدند.

مسئولان دولت وفاق ملی و سازمان ملل متحد همچنین روز گذشته دوشنبه عنوان کردند که بیش از ۳ میلیون کتاب در نتیجه حملات موشکی به ساختمان‌های وزارت آموزش در معرض تهدید قرار دارد. دفتر سازمان ملل متحد ازبرای هماهنگی مسائل انسانی تاکید کرد که هجوم به تاسیسات غیرنظامی نقض قوانین حقوق بشر به شمار می‌رود.

در همین رابطه فائز السراج نخست‌وزیر دولت وفاق ملی لیبی در دو مصاحبه با روزنامه‌های ایتالیایی عنوان کرد که جنگ در این کشور ممکن هست بیش از ۸۰۰ هزار آواره را روانه سواحل اروپایی نماید.

لیبی که در شمال آفریقا واقع هست از وقت کار نظامی تحت حمایت ناتو ازبرای سرنگونی «معمر قذافی» رئیس جمهور مخلوع این کشور در سال ۲۰۱۱ صحنه آشوب و نآارامی بوده هست.

ناآرامی ها در لیبی به ایجاد مجموعه ای از شبه نظامیانی منجر شده که بدنبال کنترل بر این کشور هستند.

ژنرال خلیفه حفتر از یک دولت رقیب در شرق لیبی حمایت می کند که از به رسمیت شناختن دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» خودداری می کند.

پس از سرنگونی قذافی، لیبی به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شد. دولت وفاق ملی به ریاست السراج در طرابلس، غرب کشور تشکیل شد که مورد حمایت جامعه جهانی هست.

همزمان نیز یک دولت موازی در شهر طبرق در شرق لیبی با حمایت مجلس نمایندگان به ریاست «عقیله صالح» و ژنرال حفتر فرمانده ارتش، عنوان موجودیت کرد.

در روزهای گذشته درگیری میان نیروهای تحت امر حفتر با نیروهای دولت وفاق ملی در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر طرابلس به اوج خود رسیده هست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *