آمریکا ترجیحات تجاری ازبرای ازبکستان در نظر می‌گیرد- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آکی‌پرس، وزارت امور خارجه ازبکستان گفته هست ایالات متحده آمریکا آماده در نظر گرفتن ترجیحات تجاری احتمالی ازبرای ازبکستان، به عنوان بخشی از نظام تعمیم ترجیحات در پرتو تلاش‌های صورت گرفته توسط این کشور با هدف ریشه‌کن کردن کار اجباری، می‌باشد.  

در همین راستا، یک هیات ازبکستانی به رهبری تانزیلا ناربایوا، معاون نخست‌وزیر این کشور گفت‌و‌گوهایی را با ارلاند هرفیندال، دستیار معاون نماینده تجاری ایالات متحده در نظام تعمیم ترجیحات (GSP) در دفتر نمایندگی تجاری آمریکا (USTR) صورت داده هست.

در همین زمینه هرفیندال گفته هست که اطلاعات فراهم شده توسط هیات ازبکی می‌تواند ازبرای آماده‌سازی توصیه‌های نظام تعمیم ترجیحات به دستگاه‌های اجرایی مفید واقع شود.

با روی کار آمدن شوکت میرضیایف در ازبکستان رابطه ها اقتصادی تاشکند و واشنگتن پس از یک دهه تنش، رو به گسترش بوده هست. با اهمیت‌ترین زمینه رابطه ها دو کشور موضوعات و مسائل اقتصادی بوده هست. ایالات متحده آمریکا در این فاصله به نخستین سرمایه‌گذار خارجی در ازبکستان، بالاتر از چین و روسیه بدل شده هست.

با این حال، پیوست‌های بی‌ثبات‌کننده اجتماعی و سیاسی این مناسبات بعضی تحلیل‌گران را در این زمینه نگران کرده هست. شمار دیگری از تحلیل‌گران بر این عقیده‌اند که درصورتیکه میرضیایف بتواند بدون بی‌ثباتی این مجموعه از اصلاحات را پشت سر بگذارد، می‌تواند به الگویی ازبرای گذار در آسیای مرکزی تبدیل شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *