آمریکا صبر روسیه را درمورد پیمان موشکی لبریز کرده هست- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «ایزوستیا» چاپ مسکو امروز نوشت:  وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای عنوان کرد که این کشور طی سال‌های صبر زیادی را به‌خرج داده و از سمت آمریکایی خواسته تا موارد نقض پیمان نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط را برطرف کند، در عین حال تلاش کرده تا مواضع خود را با استفاده کردن از دلایل کافی و فنی مورد تایید قرار دهد، ولی واشنگتن هیچ اقدامی در این زمینه انجام نداده هست.  

در این بیانیه آمده هست: «در حقیقت بعضی انواع هواپیماهای بدون خلبان تهاجمی آمریکایی هستند که بر اساس محتوای پیمان موشک‌های برد کوتاه و متوسط امکان حمل موشک‌های کروز استقرار زمینی را دارند. این به معنای آن هست که از این پهپادها که مجهز به موتوری خاص هستند که نیروی محرکه لازم ازبرای پرواز اکثر مسیر را خود تامین می‌کند، می‌تواند ازبرای حل این تسلیحات مورد استفاده کردن قرار بگیرد. مقامات واشنگتن بخواهند یا نخواهند، بدین ترتیب مفاد پیمان موشکی را نقض کرده‌اند و نادیده گرفتن این واقعیت غیرقابل قبول هست.»  

وزارت خارجه روسیه در عین حال یادآور شد، سمت آمریکایی هیچ دلیل و مدرکی ازبرای اثبات موارد نقض سمت روسی ارائه نکرده هست.  در این بیانیه تاکید شده: «بجای ارائه مجموعه ای از اطلاعات قابل اطمینان که مسکو همواره درمورد آن اصرار دارد،آمریکایی‌ها مسیر دیگری را در پیش گرفتند. در ابتدا ادعاهای مبهمی را درمورد موارد نقض که همه از آن آگاه هستند، مطرح کردند. واشنگتن سال‌ها قبل از آنکه موشک‌های “۹ ام ۷۲۹” در سامانه‌های مدرنیزه شده “اسکندر” مورد استفاده کردن قرار بگیرد، چنین ادعایی را مطرح کرده بود. در حالیکه ما چه در آن وقت و چه اکنون این اطلاعات که این موشک‌ها نقض پیمان موشک‌های برد کوتاه و متوسط هست را تکذیب کرده و می‌کنیم.»

وزارت خارجه این نکته را نیز مورد توجه قرار داد که برد دقیق موشک‌های مورد آزمایش قرار گرفته به عقیده آمریکایی‌ها، معلوم نشده و هیچ دلیل و مدرکی درمورد نقض پیمان موشکی از سوی روسیه ارائه نشده هست. اظهارات مقامات آمریکایی در این باره که حجم قابل توجهی اطلاعات درمورد موراد نقض به مسکو ارائه شده، صحت ندارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *