ابراز امیدواری روسیه به حل بحران موجود در رابطه ها با شورای اروپا- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، “آندری کلین” مدیر اداره همکاری‌های اروپایی وزارت امور خارجه روسیه عنوان کرد که این کشور امیدوار هست که بحران کنونی در رابطه ها روسیه و شورای اروپا در همین سال جاری برطرف شود. به گفته وی، مسکو علاقه‌ای به خارج شدن از این سازمان ندارد، ولی تبعیض قائل شدن ازبرای هیئت نمایندگی روسیه در مجمع پارلمانی شورای اروپا باید خاتمه پیدا کند.

این دیپلمات بلندپایه روس گفت: «در صحبت درمورد رابطه ها روسیه و اروپا، نمی توان نسبت به بحران در حال توسعه کنونی در رابطه ها ما با شورای اروپا سخن نگفت. مسلما اقدامات تحریک آمیزی علیه روسیه جریان داشته و تحریم‌هایی ازبرای هیئت نمایندگی روسیه در مجمع پارلمانی شورای اروپا در نظر گرفته شده. متاسفانه این بحران نه تنها حل و فصل نشده، بلکه گسترده تر شده هست و هم در سطح مجمع پارلمانی و هم در کل شورای اروپا، از جمله مسئله تامین بودجه این سازمان دیده می شود.»

این مقام وزارت خارجه روسیه با اشاره به اینکه مواضع مسکو در این باره کاملا معلوم و شفاف هست، افزود: «به عقیده ما، لازم هست تا مسیر درست و قابل قبولی ازبرای بیرون رفت از وضعیت کنونی بر اساس منشور شورای اروپا در پیش گرفته شود. روسیه علاقه‌ای به خارج شدن از شورای اروپا ندارد، ولی اقدامات تبعیض آمیز در برخورد با هیئت نمایندگی ما باید بر اساس اصول خود این ارگان کنار گذاشته شده و اصلاح شوند. و ما امیدواریم که بحران کنونی در سال جاری که هفتادمین سالگرد تاسیس شورای اروپاست از میان برود و نیروهای دارای عقل سلیم کنترل اوضاع را بدست گرفته و اجازه ندهند که همه آنچه که دهها سال بوجود آمده، از میان بروند.»

مجمع پارلمانی شورای اروپا در نشست ماه آوریل خود با اکثریت آراء، قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که در آن ازبرای نخستین دفعه از وقت بروز بحران دوجانبه، از روسیه خواسته شده تا هیئت نمایندگی خود را تشکیل داده و همچنین سهم خود از بودجه شورای اروپا را بپردازد.

“والنتینا ماتوینکو” رئیس شورای فدراسیون (سنای) روسیه روز جمعه در تفسیر این سند تصویب شده، عنوان کرد که روسیه تا زمانی که مسیر حل منطقی و قابل قبولی ازبرای مشکلات موجود پیدا نشود، حاضر نیست به این ساختار بازگردد و این اقدامات نصفه و نیمه، کافی نیستند.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *