اختلاف چین و آمریکا درمورد تمدید ماموریت سازمان ملل در افغانستان- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، ماموریت سازمان ملل در افغانستان موسوم بزودی آخر می‌یابد و آمریکا به عنوان عضو شورای امنیت سازمان ملل خواستار تمدید این ماموریت شده هست.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل درمورد تمدید ماموریت این سازمان رای گیری کردند ولی اختلافات سیاسی و اقتصادی چین با آمریکا مانع از تمدید ماموریت این سازمان در افغانستان شده هست.

نهایتا پس از بحث و تحقیق بسیار کشورهای عضو تنها با تمدید ۶ ماهه ماموریت سازمان ملل در افغانستان توافق کردند.

در قطعنامه تمدید ماموریت سازمان ملل که سال گذشته به تصویب رسیده بود از تلاش‌ها ازبرای اجرای پروژه‌های توسعه‌ای و اقتصادی از جمله پروژه یک مسیر یک کمربند استقبال شد.

این پروژه بزرگ قرار هست با سرمایه گذاری و ابتکار چین عملی شود که با گذشتن از افغانستان چین را به اروپا، افریقا و سایر کشورهای آسیایی متصل خواهد کرد.

این دفعه نیز چین انتظار داشت تا در قطعنامه تمدید ماموریت سازمان ملل در افغانستان دفعه دیگر به پروژه یک مسیر یک کمربند چین گنجانده شده و نقش برجسته ازبرای آن در نظر گرفته شود.

ولی نماینده آمریکا در سازمان ملل با برجسته شدن پروژه یک مسیر یک کمربند چین در قطعنامه تمدید ماموریت سازمان ملل در افغانستان مخالفت کرده هست.

«جاناتان کوهن» نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت: چین به دلیل منافع خود در منطقه قطعنامه سازمان ملل در افغانستان را به گروگان گرفته هست.

وی افزود: پکن مسایل سیاسی و اقتصادی خود را بر مردم افغانستان اولویت می‌دهد و به همین دلیل ازبرای برجسته شدن پروژه یک مسیر یک کمربند در قطعنامه این سازمان تلاش می‌کند، در حالیکه رابطه ها ضعیفی با دولت افغانستان دارد و با مشکلات ناشی از فساد، وام، آسیب زیست محیطی و عدم شفافیت نیز روبرو هست.

به دلیل مخالفت آمریکا با گنجانیده شدن پروژه یک مسیر یک کمربند در قطعنامه، نماینده چین نیز با تمدید ماموریت سازمان ملل در افغانستان مخالفت کرده هست.

«وو های‌تائو» نماینده چین در شورای امنیت سازمان ملل اظهار داشت: پروژه زیربنایی یک مسیر یک کمربند ابتکار چین ازبرای بازسازی، رشد و رفاه اقتصادی افغانستان اثرگذار هست.

وی افزود: در چارچوب این پروژه همکاری‌های اقتصادی چین و افغانستان افزایش می‌یابد و سبب توسعه اقتصادی، اجتماعی و ادغام افغانستان در منطقه می‌شود.

در نتیجه جدال آمریکا و چین بر سر قطعنامه سازمان ملل، تمدید ماموریت این سازمان در افغانستان با چالش روبرو شده هست و به صورت موقتی تنها ازبرای ۶ ماه تمدید شده هست.

«عادله راز» نماینده افغانستان در سازمان ملل نیز با ابراز تاسف از اختلاف اعضای شورای امنیت سازمان از تمدید موقتی ماموریت سازمان ملل انتقاد کرده هست.

وی افزود: با وجود تمدید ۶ ماهه ماموریت سازمان ملل در افغانستان این سازمان ازبرای یک سال آینده به ماموریت خود در این کشور متعهد باقی خواهد ماند.

پروژه یک مسیر یک کمربند با سرمایه گذاری بیش از یک هزار میلیارد دلار توسط چین شروع شد که بیش از ۱۲۳ کشور دنیا و ۲۹ سازمان میان‌المللی قرارداد همکاری با چین به امضا رسانده هست.

افغانستان نیز به دلیل موقعیت جغرافیایی خود یکی از کشورهای هست که نقش مهمی در این پروژه دارد ولی به دلیل ناامنی در این کشور کاری بر روی این پروژه در افغانستان صورت نگرفته هست.

اختلافات اعضای شورای امنیت سازمان ملل بر سر افغانستان در حالی افزایش یافته هست که این سازمان باید نقش اساسی را در توافق صلح با طالبان و زمینه سازی ازبرای مذاکرات میان‌الافغانی ایفا کند.

انتهای پیام/.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *