ادامه اعتراضات مردمی در سودان/ شرط شورای انتقالی ازبرای تحویل عمر البشیر- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه شبکه خبری الجزیره، مردم سودان به تجمعات اعتراض آمیز خود در برابر دفتر فرماندهی ارتش سودان ادامه می‌دهند تا بتوانند مطالبات خود از جمله تحویل قدرت به حاکمیت مدنی انتقالی را محقق کنند.

این در حالی هست که تجمع سندیکاهای سودان در کنفرانسی مطبوعاتی عنوان کرده‌اند که تعهد خود به واگذاری فوری حاکمیت به نیروهای غیرنظامی پس از سرنگونی رژیم عمر البشیر را دنبال می‌کنند. آنها تاکید کردند که این مطالبه‌ای هست که بسیاری از گروه‌های سیاسی با آن موافق هستند.

“احمد الرهید” خبرنگار الجزیره گفته می‌دهد که تجمع مذکور خواستار تشکیل شورای تمامیت غیرنظامی با حضور محدود نظامیان و لغو قوانین نظامی و امنیتی و آخر دادن به جنگ در کشور و همچنین استعفای رئیس دستگاه قضایی و معاونان وی و استعفای دادستان کل کشور شدند.

معترضین همچنین خواستار تجدید نظر در ساختار دولت و موسسات نظامی و رابطه ها خارجی کشور شده و تاکید کردند که به تجمعات خود در همه شهرها ادامه می‌دهند.

 

در تجمعی که به همین مناسبت در مقابل دفتر فرماندهی ارتش برگزار شد، هزاران نفر از مردم سودان تاکید کردند که تا وقت تامین مطالبات خود و رسیدن به راهکاری مطمئن ازبرای انتقال حاکمیت به تجمع شان ادامه می‌دهند.

سازماندهی کنندگان این تجمع نسبت به تلاش‌های صورت گرفته ازبرای پراکنده کردن مردم در این تظاهرات که از ۱۰ روز پیش شروع شده، هشدار داده و از مردم سودان خواستند تا به میادین شهر بروند و از انقلاب و دستاوردهای خودشان حمایت کنند.

خبرگزاری فرانسه نیز گفته می‌دهد که خودروهای ارتش در مناطق مختلف نزدیک به تظاهرات مستقر شده و نظامیان سنگرهایی را که تظاهرات کنندگان به عنوان تدابیر امنیتی ازبرای خود ایجاد کرده‌اند، بر می‌چینند.

خبرگزاری آناتولی نیز گفته داد که شرکت کنندگان در این تجمع موانع انسانی در برابر مسیرهای ورودی به مناطق تجمع ایجاد کرده و تلاش دارند جلوی تحرکات نظامیان سودانی ازبرای نفوذ میان تجمع‌کنندگان را بگیرند. آنها در همین رابطه همه کسانی که در پی ورود به مرکز تجمع هستند را مورد بازرسی قرار می‌دهند و سلاح های سرد و حتی خودکارها و ابزارهای زینتی زنان را می‌گیرند.

شمس الدین الکباشی سخنگوی شورای نظامی انتقالی سودان روز گذشته در اظهاراتی تأکید کرد که هیچ قصدی ازبرای سرکوب این اعتراضات وجود ندارد. وی در عین حال تاکید کرد که اجازه مسدود کردن مسیرهای مواصلاتی و پل‌ها از سوی معترضان داده نمی‌شود.

تماس تلفنی سران عربستان و قطر با مقامات سودانی

خبرگزاری رسمی سودان (سونا) نیز گفته داد که سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر، رئیس امارات و نیر «احمد آبی» نخست‌وزیر اتیوپی و «سلفا کِر» رئیس‌جمهوری سودان جنوبی تماس‌های تلفنی با رئیس شورای انتقالی نظامی سودان برقرار کردند.

این رهبران در جریان گفت‌وگوی تلفنی‌شان، حمایت و پشتیبانی‌شان از شورای نظامی انتقالی سودان را عنوان و بر عبور سودان از این مرحله حساس و تاریخی تأکید کردند.

آنها همچنین اشتیاق‌شان را ازبرای برقراری امنیت و ثبات در سودان مورد تأکید قرار دادند.

شرط لیبی ازبرای تحویل عمر البشیر به دادگاه میان‌المللی

همچنین ارتشبد جلال الدین شیخ الطیب از اعضای شورای نظامی انتقالی سودان گفت: دولت منتخب سودان باید ازبرای تحویل عمر البشیر به دیوان کیفری میان‌المللی تصمیم بگیرد.

شیخ که در یک کنفرانس خبری در مقر سفارت کشورش در اتیوپی صحبت می‌کرد، گفـت: تصمیم در خصوص تحویل البشیر به دیوان کیفری میان‌المللی، از سوی دولت منتخب مردمی اتخاذ می شود و این موضوع به شورای نظامی انتقالی مرتبط نیست.

جلال‌الدین الشیخ الطیب ازبرای حضور در نشست شورای امنیتی اتحادیه آفریقا به اتیوپی مسافرت کرده هست. پیشتر دادگاه کیفری میان‌المللی خواستار تحویل رئیس‌جمهور مخلوع سودان به این دادگاه به اتهام جنایات جنگی شده بود.

عمر البشیر در این دادگاه به ارتکاب قتل عام و جنایات جنگی و جنایات ضد بشری در دارفور در سال ۱۹۹۴ میلادی متهم هست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *