ادامه دوازدهمین دورمذاکرات آستانه؛ نشست سه جانبه ضامنان آتش‌بس- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رسانه های خبری، دیدارهای نمایندگان کشورهای ضامن مسیر آستانه به این معنی ترکیه، روسیه و ایران با هیئت نمایندگان دولت و معارضان سوری در نور سلطان (آستانه) قزاقستان همچنان ادامه دارد.

در چارچوب نشست‌های فنی دو جانبه و سه جانبه نمایندگان روسیه و ایران صبح امروز جمعه در هتل “ریتز کارلتون” با نمایندگان معارضان سوری و هیئت نمایندگان دولت سوریه به ریاست بشار الجعفری ملاقات کردند.

نمایندگان کشورهای ضامن آتش‌بس در نشست سه جانبه خود درمورد آخرین تحولات منطقه کاهش تنش در ادلب، شمال شرق سوریه و مسأله تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی و تدایبر اعتماد سازی میان سمت‌های درگیر، بازگشت آوارگان، اوضاع انسانی و بازسازی پس از جنگ بحث و تبادل نظر کردند.

انتظار می‌رود که بیانیه پایانی این دور از مذاکرات عصر امروز جمعه عنوان شود.

توافق بر سر اعضای کمیته قانون اساسی سوریه

احمد طعمه رئیس هیئت معارضان مسلح سوری در مذاکرات آستانه گفت که موضوع کمیته قانون اساسی مهمترین موضوع در این دور از مذاکرات هست.

وی در گفت‌وگو با اسپوتنیک گفت: دو موضوع بسیار با اهمیت در ارتباط با کمیته قانون اساسی وجود دارد؛ قسمت اول مربوط به توافق بر سر اسامی اعضای کمیته قانون اساسی هست.

طعمه اظهار داشت که بر سر ۱۴۴ اسم ازبرای عضویت در کمیته قانون اساسی توافق حاصل شده هست و ۶ اسم باقی مانده هست که تقریبا بر سر این اسامی نیز توافق شده هست.

این معارض سوری دومین موضوع بسیار با اهمیت را درمورد ساز و کار اجرایی کمیته قانون اساسی که مربوط به ریاست این کمیته می شود دانست.

تاکنون یازده نشست در راستای ابتکار آستانه برگزار شده هست که یکی از آنها در شهر سوچی برگزار شده هست که در همه این نشست‌ها بر ضرورت حفظ حاکمیت سوریه، استقلال و تمامیت ارضی این کشور و نبرد علیه گروه‌های تروریستی تا نابودی کاملشان تأکید شده هست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *