استفاده کردن از تسلیحات فرانسوی در تجاوز ائتلاف سعودی به یمن- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از اسپوتنیک، رسانه‌های خبری دولت فرانسه را به مخفی کردن اطلاعات مربوط به استفاده کردن ائتلاف متجاوز سعودی از تسلیحات و مهمات ساخت فرانسه از جمله تانک‌های جنگی، توپخانه و بالگرد و هواپیماهای جنگنده، علیه غیرنظامیان یمنی متهم کرده‌اند.

خبرنگاران و روزنامه نگاران تاکید کرده‌اند که به اسناد و شواهد زیادی دست یافته‌اند که نشانگر استفاده کردن گسترده ائتلاف متجاوز سعودی از تسلیحات فرانسوی در جنگ علیه یمن هست.

رادیو فرانسه و گروهی از روزنامه نگاران و خبرنگاران عنوان کرده‌اند که به اسناد طبقه بندی شده ۲۰۱۸ میلادی درمورد تسلیحات فرانسوی دست یافته‌اند که به عربستان سعودی و امارات متحده عربی فروخته شده هست. این دو کشور نقش با اهمیت و گسترده‌ای در تجاوز به خاک یمن از سال ۲۰۱۵ میلادی تاکنون داشته‌اند.

وبگاه خبری “دیسکلوز” نیز با منتشر شدن بیانیه‌ای عنوان کرد: تسلیحات فرانسوی که به عربستان سعودی و امارات فروخته شده و از آنها در جنگ علیه یمن استفاده کردن شده هست، شامل تانک‌های جنگی، هواپیماهای جنگنده میراژ ۲۰۰۰ و سامانه‌های راداری کبرا، خودروهای زرهی و بالگردهای موسوم به دافین بوده هست.

این بیانیه افزود: ائتلاف متجاوز سعودی در جنگ علیه یمن از این تسلیحات به خصوص در مناطق غیرنظامی استفاده کردن کرده هست. ائتلاف متجاوز سعودی از دو فروند ناو جنگی فرانسوی در عملیات محاصره دریایی یمن استفاده کردن کرده هست.

این گفته نشان می‌دهد بیش از ۴۳۶ هزار نفر از جمعیت غیرنظامی یمن در تیررس آتش توپخانه ائتلاف متجاوز سعودی قرار دارند.

بر اساس این گفته، فرانسه قصد دارد ۱۲۹ دستگاه کامیون زرهی هوویتزر را نیز تا سال ۲۰۲۳ میلادی به عربستان سعودی تحویل دهد.

این در شرایطی هست که فلورنس پارلی وزیر دفاع فرانسه مدعی شده هست که ارتش فرانسه اخیرا هیچ سلاحی را که بتوان از آن در جنگ یمن استفاده کردن کرد، نفروخته هست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *