اشرف غنی: هیچ معامله در مسیر صلح افغانستان بدون توافق پارلمان صورت نخواهد گرفت- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، امروز هفدهمین دور از پارلمان افغانستان توسط اشرف غنی رئیس جمهور این کشور افتتاح شد ولی در این مراسم نمایندگان مردم کابل حضور نداشتند چون با وجود گذشت هفت ماه از وقت انتخابات هم اکنون نتایج انتخابات پارلمانی کابل عنوان نشده هست.

رئیس جمهور افغانستان با اشاره به این موضوع تصریح کرد که دولت افغانستان مداخله در امور کمیسیون انتخابات مداخله نکرده هست و دولت افغانستان هیچ نقشی در افتضاح و تاخیر عنوان نتایج انتخابات پارلمانی این کشور ندارد.

اشرف غنی در مراسم افتتاح پارلمان این کشور مالکیت صلح را متعلق به نمایندگان مردم در پارلمان این کشور دانسته و هرگونه معامله با طالبان را بدون تائید پارلمان این کشور ناممکن توصیف کرد.

وی افزود: نمایندگان پارلمان قسمت اساسی تیم صلح افغانستان هستند چون مالکیت افغان‌ها بر مسیر صلح به این معنی هست که نمایندگان پارلمان باید در مذاکرات صلح با طالبان در ابهام قرار نگیرند.

رئیس جمهور افغانستان اظهار داشت: صلح احتیاج اولیه مردم افغانستان هست ولی نظام جمهوری اسلامی نیز ادامه خواهد یافت و نباید قانون اساسی بر اثر این تلاش‌ها تضعیف شود.

وی افزود: بعضی‌ها با ایجاد شک و بدگمانی ازبرای تضعیف قانون اساسی تلاش می‌کنند که این افراد را می‌توان کودتاگران نرم نامید ولی مردم افغانستان در برابر آنها هرگز سرخم نخواهد کرد.

اشرف غنی گفت: اینها نمی دانند که هر دفعه کودتا چه خرج‌های بزرگی را ازبرای ملت به دفعه آورده هست من از این تربیون ملت به آنها می‌گویم  که عصر کودتا آخر یافته هست.

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که طالبان قانون اساسی افغانستان را نمی‌پذیرند و بعضی از رهبران سیاسی نیز به تعدیل قانون اساسی این کشور به خواست طالبان چراغ سبز نشان داده اند.

اخیرا نیز نشست میان الافغانی صلح در قطر به دلیل اختلاف نظر دولت افغانستان با طالبان بر سر هیئت مذاکره کننده لغو شد که در نتیجه فشارها بر دولت افغانستان ازبرای اصلاح هیئت مذاکره کننده صلح افزایش یافته هست.

از سوی دیگر، اشرف غنی در حالی دور تازه کاری پارلمان افغانستان را افتتاح کرده هست که نتایج نهایی انتخابات پارلمانی کابل هم اکنون معلوم نشده هست.

بعضی از کارشناسان معقدند که اشرف غنی تلاش می‌کنند تا با افتتاح پارلمان موضع دولت این کشور در مسیر صلح در برابر طالبان را تقویت کرده و از نمایندگان پارلمان در برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح نیز استفاده کردن کند چون بسیاری از جریان‌های سیاسی و حتی ریاست اجرایی دولت این کشور لویه جرگه مشورتی را تحریم کردند.

انتهای پیام/.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *