اظهارات لاوروف درمورد معامله قرن/ملاحظات حماس و جهاد اسلامی درمورد بیانیه مسکو- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین، جنبش های حماس و جهاد اسلامی فلسطین از امضای بیانیه گروه های فلسطینی خودداری کردند و بحث درمورد دو موضوع مشروعیت میان المللی و طرح سازش عربی همچنان ادامه دارد.

شرکت کنندگان در مذاکرات آخرین تحولات مربوط به پرونده آشتی ملی در فلسطین را تحقیق و بر پایبندی به توافقنامه قاهره و تداوم تلاش مشترک ازبرای حل تناقضات از طریق مذاکره تاکید کردند.

خبرنگار المیادین در مسکو گفت: جنبش جهاد اسلامی دو بند اساسی بیانیه گروه های فلسطینی را قاطعانه رد کرد و جنبش حماس نیز در همبستگی با جهاد اسلامی از امضای بیانیه خودداری کرد. این دو بند، سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) را تنها نماینده شرعی ملت فلسطین می دانست؛ بدون اینکه از ساختارسازی و به روز کردن آن براساس توافقنامه قاهره حرفی به میان بیاورد.

وی افزود: همچنان بحث درمورد مشروعیت میان المللی و طرح سازش عربی در جریان هست که ممکن هست مانع صدور بیانیه پایانی شود و موضوع پس از ملاقات نمایندگان گروه های فلسطینی با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نهایی می شود.

یک منبع خاص پیشتر به شبکه تلویزیونی المیادین گفته بود که دیدارهای گروه های فلسطینی در مسکو به تحقیق وضعیت سیاسی و خطرات طرح سازش آمریکایی موسوم به معامله قرن پرداختند.

وی افزود: اکثر مواضع درمورد لزوم شراکت و برگزاری انتخابات سراسری در فلسطین همسو هست و بیانیه مشترک گروه های فلسطینی حاوی درخواست ازبرای اجرای توافقنامه های امضا شده از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۷ میلادی خواهد بود.

شرکت کنندگان در مذاکرات مسکو بر تلاش مشترک ازبرای حل تناقضات از طریق گفت وگو و نزدیک کردن دیدگاه ها و رد اختلاف و دودستگی و پایبندی به توافقنامه قاهره مصوب سپتامبر سال ۲۰۱۷ میلادی تاکید کردند و گفتند: ما از تشدید تلاش های خارجی ازبرای جلوگیری از بازگرداندن وحدت فلسطینی ها نگران هستیم.

ماهر الطاهر مسئول قسمت سیاسی جبهه خلق ازبرای آزادی فلسطین و نماینده این جبهه در مذاکرات مسکو به شبکه المیادین گفت: در این مذاکرات مسیر های توقف تنش میان جنبش های فتح و حماس و دستیابی به یک برنامه ملی مشترک ازبرای مقابله با معامله قرن تحقیق می شود.

در همین راستا، فایز ابوعطیه معاون دبیر شورای انقلابی جنبش فتح گفت: دولت آمریکا سیاست مجازات گروهی را علیه ملت فلسطین به کار برده هست و دولت ترامپ به توقف کمک های مالی آمریکا به ملت فلسطین بسنده نکرده بلکه ازبرای جلوگیری از رسیدن کمک های دیگر کشورها نیز تلاش می کند.

ابوعطیه گفت: سیاست مجازات گروهی ملت فلسطین مغایر با همه موازین و منشورهای میان المللی هست و به هیچ وجه کمکی به صلحی که سبب ثبات و امنیت در منطقه و جهان می شود، نمی کند.

وی گفت: اقدامات آمریکا باج خواهی سیاسی غیراخلاقی از رهبران فلسطین هست تا آنها را از مقابله با معامله قرن و توطئه از میان بردن مسئله فلسطین بازدارد.

درهمین حال، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت که وضعیت سازش میان فلسطینی ها و رژیم اسرائیل نگران کننده هست و خطر بزرگتر در مواضع واشنگتن نهفته هست.

وی تصریح کرد: معامله قرن آمریکا هر آنچه را که تا امروز بنا شده هست، ویران خواهد کرد.

لاوروف گفت: مسکو از تداوم شکاف و دو دستگی فلسطینی ها که پایه های سازش با اسرائیل را در هم می شکند، متاسف هست.

وی گفت: معامله قرن حول رویکردی متفاوت دور می زد که شامل برپایی یک کشور فلسطینی به پایتختی قدس شرقی نیست.

وزیر خارجه روسیه گفت: بعضی سمت های خارجی در تلاش ازبرای تعمیق بخشیدن به شکاف و دو دستگی داخلی در فلسطین و به شکست کشاندن تلاش ها ازبرای وحدت صفوف هستند و مسکو وحدت فلسطینی ها را اولویت مطلق ازبرای پیشرفت در مسیر سازش با اسرائیل می داند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *