افشاگری یک رسانه کُردی از تحرکات مجدد بارزانی ازبرای برگزاری رفراندوم نافرجام- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان الملل خبرگزاری تسنیم، سایت شارپرس از رسانه های مطرح اقلیم کردستان عراق در گزارشی تفصیلی عنوان کرده هست که حزب دموکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی با وجود تبعات رفراندوم برگزار شده ۲۵ سپتامبر سال ۲۰۱۷ در تلاش هست دفعه دیگر موضوع استقلال اقلیم کردستان را در دستور کار قرار دهد.

گفته شارپرس به مجموعه عواملی پرداخته هست که از دید حزب دموکرات کردستان عراق، زمینه را ازبرای طرح مجدد این موضوع فراهم کرده هست.

وضعیت داخلی عراق

به گفته این رسانه کردی، از دید حزب دموکرات کردستان وضعیت داخلی عراق در تابستان امسال دفعه دیگر متشنج می شود، به ویژه استانهای جنوبی و بصره که همین امر موجب اختلافات گسترده در میان جریانهای شیعی می شود. چنین وضعیتی ازبرای حزب دموکرات کردستان عراق فرصتی مناسب خواهد بود که استقلال کردستان را دفعه دیگر مطرح کند، اکنون اختلاف نظرهایی در این حزب به وجود آمده هست که آیا می توان به نتایج رفراندوم برگزار شده قبلی استناد کرد یا باید رفراندوم دیگری برگزار گردد.

همکاری های اطلاعاتی اسرائیل و کشورهای عرب سنی

شارپرس افزوده هست که پیش بینی حزب دموکرات کردستان از تحولات داخلی عراق بر اساس اطلاعاتی هست که از سوی اسرائیل و شماری از کشورهای عرب سنی به این حزب داده شده و به آنها استناد می کند.

همچنین بر اساس اطلاعاتی که به این حزب داده شده هست متاثر از وضعیت پیش بینی شده عراق، شماری از جریانهای سیاسی شیعی علیه همدیگر دست به اقداماتی خواهند زد که حزب بارزانی از آن به عنوان یک فرصت استفاده کردن خواهد کرد.

لابیگری در آمریکا

این رسانه کردی همچنین عنوان کرده هست که با استناد به اطلاعاتی که به حزب دموکرات کردستان داده شده هست فعالیت هایی با هدف لابیگری به صورت محرمانه و در سطوح بالا در آمریکا شروع شده هست و حزب بارزانی حتی از دادن اطلاعات به دیگر احزاب کردی هم در این خصوص خودداری کرده هست.

حمایت جریانهای اهل سنت عراق و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس

شارپرس افزوده هست که حزب دموکرات کردستان عراق دفعه دیگر در موضوع استقلال کردستان به حمایت های کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس خوشبین هست، از عربستان، اردن، قطر و امارات نام برده شده هست. همچنین در این طرح روی حمایت جریانهای اهل سنت عراق هم حساب شده هست.

نفت موصل از اهداف اصلی بارزانی

در ادامه این گفته آمده هست که حزب دموکرات کردستان با حمایت های عربی و اهل سنت عراق به نوعی در پی الحاق مناطقی از استان نینوا به طرح تقسیم عراق هست. در این برنامه تلاش شده هست علاوه بر تسلط بر منبع ها نفتی، با افزایش حوزه نفوذ ترکیه در این مناطق تا حدی از واکنش های احتمالی ترکیه به مانند رفراندوم قبلی جلوگیری شود.

تنش های میان ایران و آمریکا

سایت شارپرس در این خصوص عنوان کرده هست که از دید حزب دموکرات کردستان عراق، تنش های کنونی میان ایران و آمریکا به درگیری نظامی میان دو کشور می انجامد و چنین وضعیتی مانع از آن می شود که آمریکا دفعه دیگر با پروژه جدایی اقلیم از عراق مخالفت کند. همچنین حزب دموکرات کردستان عراق در این برهه به مخالفت آشکار با جمهوری اسلامی ایران روی نیاورده هست تا زمانیکه درگیری نظامی میان این کشور و آمریکا روی دهد. به زعم حزب بارزانی تضعیف ایران می تواند فرصت مناسبی ازبرای طرح تقسیم عراق باشد.

عدم اعتماد به اتحادیه میهنی کردستان و دیگر جریانهای کردی

بر اساس گفته شارپرس، حزب بارزانی در طرح دوباره جدایی اقلیم از عراق به اتحادیه میهنی کردستان و دیگر جریانهای کردی در مناطق سلیمانیه و کرکوک اعتمادی نخواهد داشت و در آینده آنها  را در مقابل یک عمل انجام شده قرار خواهد داد تا معلوم شود کدام جریانها با استقلال کردستان موافقت یا مخالفت خواهند کرد و این به نوعی امتحان میزان پایبندی احزاب کردی به موضوع استقلال در نزد افکار عمومی هم محسوب می شود.

بازگشت بعثی ها

این رسانه کردی با اشاره به تلاش های آمریکایی ها با هدف کاستن از نفوذ ایران در عراق آورده هست که آمریکا در وهله نخست تلاش می کند موضوع بازگشت عناصر بعثی را در مناطق سنی نشین عراق با هدف مقابله با جریانهای تشکیل دهنده حشد شعبی عملیاتی کند، از سوی دیگر موضوع برگزاری رفراندوم مجدد و طرح استقلال کردستان عراق با همکاری اهل سنت عراق و حمایت های عربی می تواند در جهت تضعیف حکمرانی شیعیان در عراق و در آخر ضربه زدن به نفوذ ایران در این کشور باشد.

انتهای پیام/.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *