انتقاد مجدد فرانسه از توقف صادرات تسلیحات آلمان به عربستان- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه آلمانی “فرانکفورتر مسیر شای” آلمان، موضع محتاطانه دولت آلمان در مسئله صادرات تسلیحات از جمله به عربستان سعودی مورد انتقاد شدید دولت فرانسه هست.

“فلورنس پارلی”، وزیر دفاع فرانسه در مصاحبه ای با یک رسانه آلمانی اظهار داشته هست که ما نمی توانیم اروپا را بر مبنای تصمیمات یکجانبه بسازیم.

وی با نگاهی به پروژه های تسلیحاتی آینده آلمان-فرانسه خواستار بازنگری در مسیر صادرات تسلیحات آلمان شده و گفت: در لحظه ای که در آن ما برنامه های مهمی را در زمینه ارتقاء تسلیحات شروع می کنیم این مسئله همچنین ضرورت دارد که ما درمورد شایستگی صادرات ازبرای این شکل تسلیحات در آینده توافق کنیم.

وی تاکید کرد که ما باید قواعد پایداری را ازبرای صادرات تسلیحات تعریف کنیم همچنین هست ازبرای قواعدی که تا به حال منعقد شده هست.

وزارت دفاع فرانسه در عین حال به این مسئله اعتراف کرده هست صادرات تسلیحات به عربستان سعودی ازبرای ائتلاف بزرگ در آلمان مسئله حساسی هست.

  رئیس جمهور فرانسه هم چندی پیش در ملاقات با صدر اعظم آلمان در آخن در این باره هشدار داد که درصورتیکه ما ارسال کالاهای تسلیحاتی مورد توافق در خاورمیانه را متوقف کنیم خود را در این منطقه بی اعتبار می کنیم.
ماکرون همچنین تاکید کرد که عربستان سعودی با وجود همه مسائل یک شریک استراتژیک در مبارزه با تروریسم هست و ( با توقف صادرات تسلیحات به این کشور) ما همه اعتبار خود در منطقه را از دست می دهیم.

فروش و صادرات سلاح آلمان به کشورهای مستبد و دیکتاتور یکی از بحث‌های داغی هست که  این روزها در جامعه آلمان ادامه دارد. به ویژه پس از قتل فجیع جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول این شکل بحث‌ها بیشتر مطرح شد و دولت آلمان را هم در ارتباط با فروش اسلحه به عربستان تحت تاثیر قرار داد

آلمان در نوامبر ۲۰۱۸ تصمیم گرفت فروش سلاح به عربستان را موقتا متوقف کند. مهلت انتخاب شده ازبرای صدور اسلحه به عربستان یک دفعه هم در ژانویه ۲۰۱۹ به مدت وقت دو ماه به این معنی تا دهم مارس تمدید شد. آلمان عربستان را از “متحدان استراتژیک” خود می‌داند.

شرکا و متحدان آلمان در اروپا از از جمله فرانسه، بریتانیا و اسپانیا به شدت از این رویکرد برلین در توقف صادرات سلاح به عربستان ناراضی هستند واعلام کردند که آلمان به تنهایی نمی‌تواند درمورد توقف فروش سلاح به عربستان تصمیم بگیرد.

دولت ائتلافی آلمان درمورد فروش سلاح به کشورهای مستبد از جمله عربستان سعودی نظر واحدی ندارد.

به‌نوشته هفته‌نامه اشپیگل، آلمان در پروژه‌های تسلیحاتی مشترک دست فرانسه را ازبرای فروش تسلیحات به کشورهای ثالث باز گذاشته هست. آلمان سیاست بسیار محدودی در زمینه صادرات تسلیحات دارد، ولی فرانسه این طور نیست. ظاهراً آلمان و فرانسه می‌خواهند بر اساس این توافق قواعد صادرات تسلیحات را ملایم‌تر کنند.

با این حزب حزب سوسیال دموکرات آلمان و بسیاری از احزاب اپوزیسیون در آۀمان از تداوم توقف صادرات تسلیحات به عربستان سعودی حمایت کرده و خواهان آن هستند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *