انگلیس می‌خواهد نشان دهد “ببر کاغذی” نیست- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا» امروز در تحلیلی نوشته هست: “گوین ویلیامسون” وزیر دفاع انگلیس عنوان کرده هست که ارتش این کشور باید قدرت پاسخگویی به تهدیدات احتمالی، ازجمله از جانب روسیه را داشته باشد. به عقیده وی، “برگزیت” این امکان منحصربه فرد را به انگلیس می دهد تا نقش خود در جهان را افزایش داده و در صورت ضرورت به طور مستقل به جنگ با کشورهای بپردازد که، به گفته وی، حقوق میان الملل را زیرپا گذاشته‌اند.

دقیقا مانند بسیاری از اظهارات قبلی خود وزیر دفاع انگلیس، ویلیامسون، این دفعه نیز از موقعیت بوجود آمده استفاده کردن کرد تا باردیگر تکرار کند که این کشور لازم هست تا ارتشی قدرتمند داشته باشد که بتواند جواب قاطعی به تهدیدات بدهد، در غیراین صورت انگلیس در عرصه جهانی به عنوان ببر کاغذی تلقی می شود.

“آندری اوستالسکی” کارشناس مسائل سیاسی و خبرنگار مستقل که در انگلیس فعالیت دارد، در گفت‌وگو با این روزنامه گفت: «این بحث جریان دارد که انگلیس با خارج شدن از اتحادیه اروپا تلاش دارد موقعیت تضعیف شده خود در جهان را دوباره بدست اورد. حال باید دید در این صورت لندن می‌تواند چنین نقشی ایفاء کند؟ البته بسیاری نسبت به این نظریه ابراز تردید می‌کنند و معتقدند که این نقش کاهش پیدا کرده و توان نظامی انگلیس هم کاهش خواهد یافت. ضمن اینکه برگزیت ممکن هست ضررهای اقتصادی زیادی را هم به این کشور تحمیل کند، به همین دلیل دولت انگلیس قادر نخواهد بود به تقویت نیروهای نظامی این کشور بپردازد.»

این در حالی هست که وزیر دفاع انگلیس ادعا کرده که چنین اتفاقی رخ نخواهد داد و تلاش می کند تا تابلوی خوش بینانه‌ای پیش روی مردم این کشور بگشاید.  

این کارشناس روس  یادآور شد، اکثر ناظرین ادعای ویلیامسون را بی پایه و اساس و غیرواقع بینانه ارزیابی کرده‌اند. اظهارات وزیر دفاع حتی در پارلمان انگلیس نیز مورد انتقاد قرار گرفته هست. در حزب کارگر انگلیس گفته‌اند که ویلیامسون بجای بزرگنمایی در این زمینه باید به نتیجه عملکرد سال‌های گذشته ارتش انگلیس نگاه کند. در پی اجرای طرح ریاضتی دولت، خرج‌های نظامی واقعی کاهش یافته و تعداد نیروها و تجهیزات نظامی نیز کاهش یافته هست.   

علاوه بر این، “تام اوپنهایم” سخنگوی سفارت انگلیس در روسیه در جواب به سئوال این روزنامه که دورنمای تیرگی رابطه ها لندن و مسکو به کجا ختم می شود، گفت: «از نظر ما، آینده رابطه ها دو کشور به نتیجه بررسی ها درمورد حادثه مسمومیت سالیزبری بستگی خواهد داشت. تنها بر این اساس عادی سازی رابطه ها با روسیه ممکن هست.»  

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *