اوپک + به یک اتحادیه تبدیل می‌شود- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار گروه میان‌الملل خبرگزاری تسنیم، به نقل از وستنیک قفقاز، به نوشته اینترفاکس، با توجه به پیش نویس منشور سازمان آینده، پیشنهاد می‌شود که آن را تحت عنوان یک اتحادیه (یک ائتلاف، گروه، اعلامیه، مجمع و دیگر معانی نیز ممکن هست به عنوان گزینه‌های دیگر در نظر گرفته شود) نامید. اوپک نقش سازمان پشتیبانی را در اختیار خواهد داشت.

انتظار می‌رود که اتحادیه تازه بر پایه اصول اجرای داوطلبانه تعهدات در بالاترین سطح باشد که منجر به هیچ شکل حقوق قانونی و تعهد میان کشورهای عضو نمی‌شود. این اتحادیه محدودیت یا تاثیری بر حقوق کشورهای عضو ازبرای مدیریت منبع ها طبیعی خود نخواهد داشت.

این سازمان وعده داده هست که اقدامات انجام شده توسط کشورهای عضو ازبرای دستیابی به برنامه‌های توسعه خود، از جمله تعهدات داوطلبانه در زمینه تغییرات اقلیمی و زیست محیطی را محدود نکند.

هدف سازمان ایجاد یک پلت فرم میان دولتی ازبرای تسهیل مصاحبه میان کشورهای شرکت کننده و تقویت همکاری در شکل گیری اقدامات با هدف ارتقاء ثبات در بازار نفت و نیز همکاری‌های تکنولوژیکی می‌باشد.

ازبرای این قصد، ارتقاء درک بهتر از شاخص‌های اساسی بازار نفت و انرژی، گفت و گوی مداوم میان کشورهای تولید کننده نفت، با سازمان‌های میان‌المللی و دیگر سمت‌های ذینفع در نظر گرفته شده هست. علاوه بر این، اتحادیه اقداماتی را ازبرای استفاده کردن درازمدت نفت، و همچنین کاهش آلودگی در طول مسیر استخراج و استفاده کردن از آن تدارک خواهد دید.

با توجه به پیش نویس منشور، هر کشوری می‌تواند نامه‌ای با مضمون پیوستن به اتحادیه ارسال کند. درصورتیکه هیچ یک از کشورهای شرکت کننده مخالفتی نداشته باشند، آن کشور قادر خواهد بود عضویت در اتحادیه را دریافت کند. همچنین اعضا می‌توانند سازمان را با یک اعلان ساده ترک کنند، ولی تنها از ۱ ژانویه سال آتی پس از ارسال نامه.

دو دفعه در سال (و یا گاها، در صورت احتیاج)، ارزیابی‌های بازار در چارچوب نشست‌های وزیران تحقیق شده و اقدامات عملی مورد بحث قرار خواهند گرفت. قرار هست ریاست آن به ترتیب حروف الفبا انتخاب شود.

رهبری این اتحادیه توسط یک کمیته سه جانبه سازماندهی می شود. که شامل نمایندگان سال‌های قبل، فعلی و بعدی خواهد بود. این کمیته دستور کار جلسات وزرا را تنظیم کرده و در صورت لزوم با اوپک هماهنگی خواهد کرد، که پشتیبانی فنی، حرفه‌ای و اداری را ازبرای کار اتحادیه آتی فراهم می‌کند.

طبق این سند، اوپک بودجه سالانه ازبرای کار سازمان تازه را انتخاب خواهد کرد. سهم‌های برابر ازبرای کشورهای عضو در نظر گرفته شده هست.

پیش از این، The Wall Street Journal، با اشاره به گفته‌های مقامات اوپک، گفته داد که بعضی از کشورها، از جمله ایران، نگران از غلبه عربستان سعودی و روسیه بر اتحادیه آینده می‌باشند، که در حال حاضر به ترتیب از جانب اوپک و غیر اوپک رهبران غیر رسمی این اتحادیه هستند.

اوپک اکنون شامل الجزایر، آنگولا، کنگو، اکوادور، گینه استوایی، گابن، عراق، ایران، کویت، لیبی، نیجریه، ونزوئلا، امارات متحده عربی و عربستان سعودی هست (لیبی، ایران و ونزوئلا در کاهش تولید نفت مشارکت ندارند).

فهرست کشورهای غیر اوپک که در چارچوب اعلامیه همکاری کاهش تولید نفت را انجام می‌دهند عبارتند از: آذربایجان، بحرین، برونئی، قزاقستان، مالزی، مکزیک، عمان، روسیه، سودان، سودان جنوبی.

همانصورت که معاون مدیر قسمت انرژی موسسه انرژی و امور مالی، الکسی بلوگوریف در مصاحبه‌ای با خبرنگار “وستنیک قفقاز” توضیح داد که نهادینه سازی “اوپک +” به عنوان یک سازمان رسمی میان‌المللی، بازار نفت را نه در بلند مدت وقت، ولی حداقل در میان مدت وقت به ثبات خواهند رساند.

وی اظهار داشت: “من نمی‌توانم بگویم که این امر اساسا چیزی را در بازار تغییر می‌دهد، ولی حداقل این فرضیه را نیز تضعیف می‌کند که اتحاد ممکن هست به طور کامل شکسته شود، یا اینکه ایالات متحده با عربستان سعودی و روسیه مقابله کند، یا عربستان سعودی مسیر خود را در پیش گیرد، و یا اینکه بعضی از کشورهای دیگر نیز مانع از کاهش آتی استخراج و تولید نفت در چنین چارچوبی شوند.

ولی این واقعیت که مسیر مذاکرات به وضوح در حال حرکت به جلو هست از جمله شواهدی هست که بازیگران بازار نفت می‌توانند اطمینان داشته باشند که اوپک +، که بر اساس توافقنامه میان عربستان سعودی و روسیه شکل گرفته هست، حداقل ۳ تا ۴ سال دیگر ادامه خواهد داشت. حداقل، خود قالب باقی خواهد ماند. اینکه چگونه توسط دو کشور و سایر اعضا استفاده کردن می شود، یک سوال پیچیده تر هست. من فکر می کنم همه اینها به ثبات قیمت نفت کمک خواهد کرد “.

این کارشناس اشاره کرد که طرح پیشنهاد شده اوپک + به عنوان سازمان رسمی، بسیار مشروط، تنها با نهادینه کردن بعضی از فرمت‌ها هست. الکسی بلوگوریف در خانمه گفت: “محتوا و فرم آن، به نظر من، تغییر نخواهد کرد، تنها اینکه نوعی مبنای میان مدت وقت را دریافت خواهد کرد.

در آخر، توافقنامه‌ای که در پاییز ۲۰۱۶ به دست آمد، هم اکنون یک توافقنامه نیست، بلکه مبادله اظهارات عمومی هست و در مورد توافقنامه به لحاظ قانونی نیازی به بحث نیست. اکنون یک توافق شبه قانونی معلوم به وجود آمده هست. هیچ تعهد ویژه‌ای از جانب روسیه به عنوان یک شرکت کننده اصلی وجود ندارد، ما به طور جدی خودمان را درگیر نمی‌کنیم؛ این قضیه ازبرای ما تنها یک امتیاز هست. ولی در عین حال، ما نقش خود را به عنوان یک شرکت کننده با اهمیت در تنظیم بازار جهانی نفت تقویت می‌کنیم. بنابراین، من بعضی از مزایای را در اینجا ازبرای روسیه می‌بینم “.

انتهای پیام/

شیرین ابوذر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *