برگزاری مراسم گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در عمان- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم،  جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران شامگاه  روز گذشته (دوشنبه) با حضور جمع کثیری از مقام‌های کشوری و لشکری عمان  و سفرا و دیپلمات‌های کشورهای خارجی مستقر در مسقط، اعضای سفارت و ایرانیان مقیم در محل باشگاه دیپلماتیک شهر مسقط برگزار گردید.

در این مراسم، حجت الاسلام نوری شاهرودی سفیر کشورمان ضمن خیرمقدم به شرکت کنندگان اظهار داشت: چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را در حالی گرامی می‌داریم که نهال انقلاب اسلامی پس از گذشت چهار دهه، علیرغم تندبادهای شدید و ناملایمات پی‌درپی، به درختی استوار و پربار تبدیل شده هست. جمهوری اسلامی توانسته با برقراری نظام جمهوری فصل جدیدی را بر مبنای مشارکت و آراء مردم در جهت تحقق اراده ملی شروع کند که تاکنون ادامه یافته هست. بدون شک جمهوری اسلامی ایران در این دوره چهل ساله شاهد پیشرفتهای بومی شگرفی در حوزه‌های مختلف از جمله علمی، فناوری، فضائی، تکنولوژی و نانو به عنوان نمونه بوده هست. جمهوری اسلامی ایران در این چهل سال نشان داده که منطق زور را نمی‌پذیرد. جهان در دو سال گذشته شاهد بود که هرچند نگاه ظالمانه‌ای بر پرونده هسته‌ای کشورمان بود ولی جمهوری اسلامی ایران برجام را پذیرفت و بر آن ماند و بر تعهدات خود تاکنون عمل نموده ولی خروج ایالات متحده آمریکا از توافق هسته‌ای سلطه ظالمانه را به دنیا نشان داد ولی بدون شک جمهوری اسلامی ایران در این مسیر مقاومت خواهد نمود. در این جا از کشورهائی که در کنار ما بوده و هستند و البته اکثر کشورها از برجام حمایت نمودند تشکر می نمایم.

سفیر ایران در مسقط با اشاره به رابطه ها دوجانبه ایران و عمان اظهار داشت:  تاریخ نشان داده هست که رابطه ها رابطه ها ایران و سلطنت عمان همواره از مرحله‌ای به مرحله بالاتر ارتقاء یافته هست و به لحاظ مشترکات فرهنگی، دینی، جغرافیائی و پیشینه تاریخی از اهمیت خاصی برخوردار بوده هست. بدون شک نقش رهبران دو کشور در گسترش رابطه ها اهمیت ویژه‌ای داشته هست. رایزنی و هماهنگی میان جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان درخصوص مسایل دوجانبه، منطقه‌ای و میان‌المللی به صورت مستمر و رو به جلو ادامه دارد. دو کشور هفدهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی خود را در مسقط و ششمین کمیته مشترک راهبردی را در تهران برگزار نمودند.

به گفته نوری شاهرودی؛ رابطه ها اقتصادی و تجاری دو کشور در سال های گذشته وارد مرحله جدیدی شده هست. افزایش حجم تبادل تجاری دو کشور در دو سال گذشته در نتیجه تلاش های انجام گرفته ازبرای تسهیل تجارت میان دو کشور از سوی مراجع رسمی خصوصا وزارتخانه تجارت و بازرگانی و خارجه و اتاقهای بازرگانی دو کشور بوده هست.

لازم به یادآوری هست که امسال دولت عمان در بالاترین سطح در مراسم روز ملی شرکت نمود. آقای شهاب بن طارق آل سعید مشاور سلطان قابوس و آقای سیف بن محمد الرمحی وزیر نفت و گاز عمان میهمانان ویژه و چندین تن از مقامات بلندپایه عمانی در این مراسم حضور یافتند.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *