برگزاری مراسم گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در قاهره- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، مراسم بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به میزبانی رئیس دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در مصر در محل اقامتگاه وی معروف به «خانه ایران» در شهر قاهره  برگزار شد.

در این مراسم، خالد ثروت معاون امور آسیایی وزارت خارجه مصر به نمایندگی از دولت و مردم این کشور در مراسم جشن روز ملی جمهوری اسلامی ایران شرکت کرد و فرارسیدن این مناسبت را به دولت و مردم ایران و تبریک و تهنیت گفت.

این مراسم با حضور چشمگیر سفراء و روسای نمایندگی هیات‌های دیپلماتیک و دفاتر سازمان‌های میان المللی و دیپلمات‌های خارجی مقیم قاهره، همچنین جمعی از شخصیت‌ها و نخبگان سیاسی، فرهنگی، دینی، اقتصادی و بازرگانان و مدیران قسمت‌های دولتی و خصوصی، اساتید و دانشجویان زبان فارسی و جمعی از ایرانیان مقیم قاهره برگزار شد.

ناصر کنعانی رئیس دفتر حفاظت منافع کشورمان در قاهره در سخنانی طی این مراسم، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران و شهدای انقلاب اسلامی، به تشریح دستاوردهای انقلاب و جمهوری اسلامی پرداخت.

به گفته رئیس دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در قاهره؛ «ملت ایران امروز ۴۰ سالگی پیروزی انقلاب اسلامی را جشن گرفته هست. توسعه هدف مشترک دولت‌ها و معیار رتبه‌بندی جوامع در عرصه تعاملات و رقابت‌های میان‌المللی هست. عملکرد نظام جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، منطبق با شاخص‌های میان‌المللی، گویای موفقیت شگفت‌انگیز در بسیاری از شاخص‌های توسعه هست. جمهوری اسلامی ایران طی ۴۰ سال گذشته با وجود موانع متعدد خارجی و داخلی و فشارها و توطئه‌های خارجی همانند موج حملات تروریستی، جنگ تحمیلی ۸ ساله رژیم بعث صدام، تحریم‌های ظالمانه اقتصادی، براساس گفته‌های مراکز معتبر جهانی و میان‌المللی، در همه ابعاد توسعه، از پیشرفت‌های تحسین برانگیزی برخوردار شده و در رقابت‌های میان‌المللی در رتبه کشورهای با نرخ توسعه بالا قرار گرفته هست. طبق گفته سازمان ملل متحد، جایگاه ایران به لحاظ شاخص توسعه انسانی در سالهای پس از پیروزی انقلاب پیوسته رو به افزایش بوده هست. جایگاه اقتصاد ایران با ۸ رتبه ارتقاء از جایگاه ۲۶ در سال ۱۹۷۹(سال پیروزی انقلاب) به جایگاه ۱۸ در سال ۲۰۱۷ در جهان بهبود یافته هست. صندوق میان المللی پول پیش بینی کرده هست که تا سال ۲۰۲۱ اقتصاد ایران به جایگاه ۱۵ جهان ارتقاء خواهد یافت. وابستگی بودجه عمومی کشور به درآمدهای نفتی از حدود ۷۳ درصد به حدود ۲۸ درصد رسیده و صادرات غیرنفتی جایگزین نفت شده هست. نرخ رشد در حوزه های آموزشی و علمی، بهداشت و سلامت، زیرساخت های اقتصادی و صنعتی، رفاه اجتماعی و توسعه انسانی در ایران منطبق با آمارهای معتبر میان المللی چشمگیر هست و در بعضی زمینه ها در طراز ده کشور اول دنیاست.»

رئیس دفتر حفاظت منافع کشورمان در قاهره با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران از ابتدای پیروزی انقلاب براساس مواضع اصولی و منطبق با اصول شناخته شده میان المللی، سیاست تعامل و همکاری را با همه کشورهای دنیا – به استثنای رژیم صهیونیستی که ایران آن را به رسمیت نمی شناسد- در پیش گرفته هست، افزود: «هرچند در این زمینه با رویکرد خصمانه بعضی کشورها و در رأس آنها آمریکا از ابتدای پیروزی انقلاب مواجه شده هست، ولی ملت ایران ازبرای کسب استقلال و خارج شدن از زیر سلطه ابرقدرتها انقلاب کرد و بدیهی هست که در مقابل فشار آمریکا تسلیم نخواهد شد و امروز ایران اسلامی یک عضو فعال و مؤثر در عرصه جهانی و سازمان های میان المللی و منطقه ای هست.»

کنعانی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران با اعتقاد راسخ به اصول احترام متقابل و عدم مداخله در امور داخلی دیگران، بر ایجاد منطقه قوی، امن و توسعه یافته براساس مکانیزم همکاری درون منطقه ای و با حضور و مشارکت همه کشورهای موثر منطقه از جمله مصر تأکید دارد، افزود: «جمهوری اسلامی ایران معتقد هست که دستیابی به چنین منطقه ای در سایه همکاری مشترک و دوری از دخالت ها و فشارهای آمریکا امکان پذیر هست.»

رئیس دفتر حفاظت منافع ایران خاطر نشان کرد: «مبتنی بر اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و نیز تأکید مکرر رهبری معظم انقلاب اسلامی و رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران، همسایگان مرزی و منطقه ای در اولویت سیاست خارجی ازبرای توسعه رابطه ها قرار دارند.»

کنعانی ارتباط و پیوند تاریخی و تمدنی میان دو کشور ایران و مصر و نیز مواضع اصولی و مشترک دو کشور مبنی بر ضرورت حل و فصل مسالمت آمیز بحران ها و مشکلات جاری در منطقه و نیز مخالفت مشترک با افراطی گری و تروریسم و نیز اولویت اقتصاد و توسعه اقتصادی را زمینه ساز همکاری مشترک دو کشور در حوزه های دوجانبه، منطقه ای و میان المللی دانست و افزود: اطمینان دارم که دو کشور دیر یا سریع در مسیر توسعه رابطه ها قرار خواهند گرفت. دو ملت ایران و مصر بسیار به یکدیگر نزدیک هستند و از درک و فهم مشترکی در بسیاری از زمینه های فکری، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی برخوردارند و ایران علاقمند به ثبات و امنیت و توسعه مصر هست و در صورت شکل گیری اراده سیاسی در مصر ازبرای همکاری مشترک، جمهوری اسلامی ایران با علاقمندی به آن جواب مثبت خواهد داد.

رئیس دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره در ادامه سخنرانی خود در این مراسم که جمع زیادی از نخبگان فرهنگی و دینی از جمله مشاور و نماینده دکتر احمد الطیب شیخ الازهر و بعضی از علمای الازهر، همچنین علاقمندان به جمهوری اسلامی حضور داشتند، خاطر نشان کرد : عناصر تاریخی، تمدنی و دینی و علاقمندی وافر مردم دو کشور به پیامبران الهی و در رأس آنها پیامبر اسلام و عیسی مسیح (علیهما السلام) و نیز محبت عمیق دو ملت نسبت به اهل بیت پیامبر اسلام و مخالفت آنها با افراطی‌گری و همچنین سابقه تاریخی علمای دو کشور در مسیر اندازی نهضت تقریب میان مذاهب اسلامی را عوامل پیوند دهنده دو ملت دانست و ابراز امیدواری کرد که این تلاش مشترک توسط علمای دو کشور و در رأس آن الازهر شریف و مراجع عظام و حوزه های علمیه ایرانی تداوم  یابد.

در حاشیه این مراسم نمایشگاه تصویر و مجموعه کتاب های نفیسی از تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران و زبان و ادبیات فارسی و نیز کتاب‌های اساتید زبان فارسی دانشگاه های مصر با موضوع ایران و نیز دستاوردهای علمی و فناوری و جاذبه های تاریخی و گردشگری کشورمان برپا شده بود که با استقبال بسیار خوب شرکت کنندگان در این مراسم مواجه شد و مورد بازدید مهمانان جشن روز ملی کشورمان قرار گرفت.

 

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *