برگزاری نشست ملی با مشارکت تمام گروه های سیاسی الجزایری- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان الملل خبرگزاری تسنیم، احزاب و گروه های سیاسی معارض الجزایر، مخالف باقی ماندن عناصر نظام عبدالعزیز بوتفلیقه در ساختار قدرت این کشور هستند. به همین دلیل، دو دفعه وقت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری الجزایر به تعویق افتاده هست. چندی قبل ارتش از احزاب و گروه های معارض خواست طرح ها و پیشنهادهای خود را ازبرای برون رفت کشور از بحران کنونی ارائه دهند.

احزاب و گروه های سیاسی معارض الجزایری که تحت عنوان ” نیروهای تغییر و حمایت از قیام مردمی ” هستند، روز گذشته در آخر نهمین نشست خود با منتشر شدن بیانیه ای عنوان کردند: به قصد دستیابی به یک مسیر حل سیاسی ازبرای آخر دادن به بحران کنونی کشور، نشستی با مشارکت تمام گروه های سیاسی مدنی به جز عناصر وابسته به نظام عبدالعزیز بوتفلیقه برگزار می شود به چه دلیل که این عناصر عامل ایجاد بحران کنونی در الجزایر هستند.

به نوشته روزنامه العربی الجدید، در این بیانیه با تاکید بر اجرایی شدن خواسته های مردم الجزایر آمده هست : در این نشست احزاب و شخصیت های سیاسی مدنی درخصوص ساختار سیاسی آینده کشور به توافق خواهند رسید.  در این نشست،  نام افراد ازبرای تشکیل هیات ریاستی، دولت و هیات نظارت بر انتخابات انتخاب و به ارتش پیشنهاد می شود.

معارضان الجزایری در بیانیه خود تاکید کردند: در این نشست هرطرحی که به خواسته ها و مطالب مردم الجزایر جواب مثبت دهد، مورد تحقیق قرار خواهد گرفت و ما معتقدیم که گفت و گو پایه و اساس برون رفت کشور از بحران کنونی هست.

این معارضان هرگونه مذاکره با “عبدالقادر بن صالح” رئیس پارلمان  و جانشین رئیس جمهور الجزایر  و ” نور الدین بدوی ” نخست وزیر این کشور را رد کردند به چه دلیل که آنان را از عناصر باقی مانده نظام بوتفلیقه می دانند.

درهمین حال، “عبدالله جاب الله ” رهبر حزب عدالت و توسعه الجزایر در نهمین نشست احزاب و گروه های سیاسی معارض این کشور گفت: خواست احزاب و گروه های سیاسی معارض همان خواست مردمی هست. به این معنی تمام عناصر وابسته به نظام سابق باید از قدرت کناره گیری کنند لذا پیشنهاد ما این هست که در دوره انتقالی باید یک هیات ریاستی تشکیل شود که تمام اعضای آن از شخصیت های ملی و مورد قبول باشند. این هیات بسترهای لازم را ازبرای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری فراهم خواهد کرد.

معارضان سیاسی مجموعه ای از احزاب و گروه های الجزایری هستند که از جمله آنها می توان به حزب ” عدالت و توسعه ” ، جنبش ” سازندگی ” و ” جامعه صلح ” اشاره کرد. آنها از بزرگترین احزاب و گروه های اسلامگرا در الجزایر محسوب می شوند. حزب ” پیشقراولان آزادی “،  ” آزادی و عدالت” ، ” تجمع ازبرای فرهنگ و دموکراسی”، جنبش ” النهضه ” و ” اتحاد دموکراتیک”  از دیگر احزاب و گروه های معارض  هستند که در کنار ۱۳ اتحادیه صنفی شغلی به مخالفت علیه نظام بوتفلیقه برخاستند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *