برگزاری نشست میان‌المللی «همکاری‌های ترکیه، پاکستان و ایران» در آنکارا- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آناتولی، سمپوزیوم میان‌المللی «همکاری‌های ترکیه، پاکستان و ایران» با حضور سفرا، دانشگاهیان، پژوهشگران، کارشناسان و دانشجویانی از کشورهای ترکیه، پاکستان و ایران در سالن کنفرانس هتل «میرا پالاس» در شهر آنکارا، پایتخت ترکیه شروع شد.

رضا هاکان تکین، سفیر سابق ترکیه در تهران و مدیر کل امور سیاسی دو جانبه در جنوب آسیا وزارت امور خارجه ترکیه طی سخنانی در مراسم افتتاحیه این سمپوزیوم گفت: از برگزاری این سمپوزیوم بسیار خرسندم. تبادل نظر کارشناسان و نتایج این تبادل نظرها در درک بهتر مسایل منطقه‌ای و میان‌المللی و رابطه ها میان کشورها بسیار راهگشا هست. در حال عبور از دوره بسیار سختی هستیم. تحولات گذشته در منطقه ما را نیز همواره تحت تاثیر قرار داده هست.
وی افزود: ما خواهان اعمال تحریم‌های یک جانبه نیستیم. ازبرای کاهش تاثیر این تحریم‌ها همکاریهای منطقه‌ای حائز اهمیت بسیار هست. این سه کشور از لحاظ جمعیت و موقعیت جغرافیایی دارای پتانسیل بالایی هستند، ولی شاید از این پتانسیل به نحو صحیح استفاده کردن نمی‌کنیم. بنابراین خودمان باید در راستای تجارت و انرژی زمینه‌های همکاری لازم را ایجاد کنیم. همچنین باید در این خصوص ابتکار عمل هم داشته باشیم. هر سه کشور نیز با مسائلی همچون امنیت٬ مهاجرت، تروریسم و قاچاق مواجه هستند. در این خصوص نیز می‌توانیم فعالیتهای مفیدی انجام دهیم. امیدواریم که در مقابله با موانع اقتصادی و ارتقا آن بیش از پیش تلاش کنیم.

محمد فرازمند، سفیر ایران در آنکارا نیز به عنوان دیگر سخنران افتتاحیه این سمپوزیوم گفت: برگزاری این سمپوزیوم در این دوره و با توجه به تحولات گذشته منطقه‌ای اقدامی با اهمیت هست. منطقه ما در مسیر با اهمیت جاده ابریشم جای دارد. هر سه کشور در زمینه اقتصاد٬ ذخایر طبیعی، امنیت و سیستم‌های دفاعی دارای قابلیت‌های بسیاری هستند. در عین حال هر سه کشور نیز با مسائلی همچون تروریسیم و مذهب گرایی افراطی مواجه هستند.
وی افزود: تحریم‌های یک جانبه آمریکا نه تنها ایران بلکه سایر کشورهای منطقه را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. ترکیه و پاکستان نیز تحت فشار آمریکا و اسرائیل هستند. در چنین شرایطی ایجاد زمینه‌های همکاری مشترک میان کشورهای منطقه و ارتقا رابطه ها منطقه‌ای بسیار با اهمیت هست. اخیراً دو کشور ترکیه و ایران در زمینه افزایش حجم تجارت در همه زمینه‌های اقتصادی و انرژی٬ ارتقا سطح مبادلات اقتصادی٬ ایجاد مکانیسم تازه تجاری، تعرفه‌های گمرکی و استفاده کردن از پول ملی به توافقات جدیدی رسیده‌اند. فقدان رابطه ها تجاری و اقتصادی میان ایران – ترکیه- پاکستان مغایر با منافع ملی آنها نیز هست.
افراه طریق، کاردار دوم سفارت پاکستان در آنکارا نیز طی سخنانی گفت: این سه کشور یک مثلث همکاری با اهمیت در جهان و منطقه ایجاد کرده‌اند. آنکارا، اسلام آباد و تهران همواره در زمینه‌های مختلف منطقه‌ای و میان‌المللی همکاریهای بسیاری مفیدی داشته‌اند و بر مبارزه با اسلام هراسی تاکید دارند. این سه کشور از منافع مشترک بسیاری نیز برخوردار هستند.

گفتنی هست سمپوزیوم میان‌المللی «همکاری‌های ترکیه، پاکستان و ایران» با همکاری مرکز مطالعات ایرانی آنکارا «ایرام»٬ دانشگاه یلدریم بایزید آنکارا٬ انستیتوی بررسی ها استراتژیک اسلام آباد (ISSI) و موسسه مطالعات سیاسی و میان‌المللی وزارت امور خارجه ایران (IPIS) با هدف تحقیق و ارزیابی فرصت‌های همکاری‌های دوجانبه و سه جانبه میان سه کشور فوق برگزار می‌شود.

این سمپوزیوم با برگزاری نشست‌ها و ارائه مقالات مختلف در زمینه مسائل اقتصادی٬ امنیتی در سطح جهانی و منطقه‌ای، آخرین تحولات سیاسی و همچنین ارتقای سرمایه گذاری و رابطه ها تجاری میان سه کشور تا آخر امروز ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *