بودجه دولت در خدمت اهداف انتخاباتی رئیس جمهور افغانستان- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، پس از تحریم لویه جرگه مشورتی صلح افغانستان توسط شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و رهبران و شخصیت‌های سیاسی این کشور به این دلیل که دولت قصد استفاده کردن تبلیغاتی از آن را دارد، خبرنگار «وال‌استریت ژورنال» نیز دولت کابل را به استفاده کردن از بودجه ازبرای پیشبرد اهداف انتخاباتی متهم کرد.

«حبیب‌خان توتاخیل» خبرنگار این روزنامه آمریکایی با منتشر شدن پیامی در توئیترش مدعی شد که «فضل فضلی» مشاور ارشد «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان به شماری از نامزدهای انتخابات پارلمانی پول پرداخت کرده همچنین با بودجه دولتی یک رسانه خصوصی تاسیس کرده هست  و شماری از فعالان رسانه‌ای نیز از وی حقوق می‌گیرند.

  به گفته این خبرنگار افغان، مشاور ارشد غنی در وقت برگزاری انتخابات پارلمانی دستکم به ۵۰ نامزد موافق دولت مبالغی را پرداخته هست.

توتاخیل ادامه داد که قرار بود هر نامزد ۶۰ هزار دلار دریافت کند ولی به آن‌ها مبالغی میان ۵ تا ۱۰ هزار دلار پرداخت شد و بیشترین مبلغ که ۲۰ هزار دلار بود نیز به یک نامزد زن از «ننگرهار» پرداخت شد.

وی ادامه داد: فضلی از بودجه دولتی ازبرای ایجاد رسانه اینترنتی «زاویه» استفاده کردن کرده و اعضای این رسانه به عنوان تیم مطبوعاتی وی فعالیت می‌کنند.

این خبرنگار افغان ادامه داد که دولت از این رسانه به عنوان ابزار انتخاباتی استفاده کردن می‌کند و بودجه آن چند میلیون دلار هست.

تاکنون نیز تیم‌های انتخاباتی «ثبات و همگرایی» به رهبری «عبدالله عبدالله»، «صلح و اعتدال» به رهبری«حنیف اتمر»،«امنیت و عدالت» به رهبری«رحمت‌الله نبیل»، «وفاق ملی» به رهبری «احمدولی مسعود»، «تدبیر و توسعه» به رهبری«فرامرز تمنا» و «نورالحق علومی»  و تعدادی دیگر از نامزدها، لویه جرگه مشورتی صلح به ابتکار دولت را تحریم کرده‌اند.

همچنین شمار دیگری از چهره‌های سیاسی و جهادی افغانستان از جمله «پیر سید حامد گیلانی»، «نجیب‌الله مجددی»، «ژنرال جرات»، «سردار محمد روشن»، «وحیدالله سباوون» و «سید منصور نادری» نیز عدم حضور خود در لویه جرگه را عنوان کرده‌اند.

انتهای پیام/.

ما را در فیسبوک، توییتر و تلگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *