تایید مسافرت نتانیاهو به مغرب / تنش در رابطه ها رباط –ریاض در سایه سکوت- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان الملل خبرگزاری تسنیم،  چندی قبل رسانه های رژیم صهیونیستی از مسافرت نخست وزیر این رژیم به مغرب خبر دادند، ولی سخنگوی دولت رباط رسما عنوان کرد مسافرت “بنیامین نتانیاهو ” به مغرب شایعه ای بیش نیست. با وجود این روزنامه های اسرائیلی تاکید می کنند،  این مسافرت در ۳۰ مارس ۲۰۱۹  انجام می شود.

روزنامه ” تایمز اسرائیل ” نوشت: به تازگی  هیئتی از حزب جمهوریخواه آمریکا به مغرب مسافرت کرده که در آن شخصیت های سیاسی – یهودی ” صهیونیستی ”  و  نزدیک به رئیس جمهور آمریکا شرکت داشتند، لذا این احتمال تقویت می شود که مسافرت ” بنیامین نتانیاهو ” به مغرب انجام می شود.

به نوشته روزنامه مغربی “هسبریس” ، سناتور ” نورم کلمن ” یکی از اعضای این هیئت در صحفه توئیتر خود ذیل عکسی که با وزیر خارجه مغرب گرفته نوشته هست ” ما در کشور عربی هستیم  که تسامح در قبال یهود و مسیحیت را تشویق می کند.

در همین حال، شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی با نادیده گرفتن مخالفت شدید مردم مغرب با مسافرت صهیونیست ها به کشورشان عنوان کرد: پس از مسافرت پاپ رهبر کاتولیک های جهان به مغرب،  نتانیاهو در ۳۰ مارس آینده به رباط مسافرت خواهد کرد.

دفتر نخست وزیر رژیم صهیونیستی تاکنون  این خبر را تایید یا تکذیب نکرده هست.

آخرین ملاقات رسمی یک مقام صهیونیستی از مغرب در سال ۱۹۸۶ بود که ” شیمون پرز ” نخست وزیر اسبق رژیم صهیونیستی از رباط دیدن کرد. پس از انتفاضه فلسطینی ها در سال ۲۰۰۰ مغرب رابطه ها  دیپلماتیک خود را با تل آویو قطع کرد ولی به مناسبات تجاری خویش با این رژیم ادامه داد.

تنش در سایه سکوت

با وجود منتشر شدن خبر عدم مشارکت مغرب در جنگ یمن و فراخوانی سفیر این کشور از ریاض ،  وزارت خارجه مغرب در قبال این خبر همچنان سکوت پیشه کرده هست.

تنش در مناسبات مغرب و عربستان از زمانی علنی شد که ” ناصر بوریطه ” وزیر خارجه مغرب با شبکه تلویزیون ماهواره ای ” الجزیره ” مصاحبه کرد و طی آن مواضع ضد سعودی رباط به ویژه در جنگ یمن  را  بیان کرد. وی در این مصاحبه  با اشاره به فاجعه انسانی در جنگ یمن  گفت که شرایط میدانی در یمن تغییر کرده  و مغرب سیاست های خود  را در خصوص مشارکت در این جنگ تغییر داده هست.

منبع ها دیپلماتیک درمورد  دلیل ایجاد تنش در مناسبات رباط – ریاض  به  روزنامه هسبریس  مغرب گفتند:  تنش ایجاد شده به خاطر آن هست که عربستان علیه میزبانی مغرب در  جام جهانی ۲۰۲۶ کار کرد.  در پی آن، رباط تصمیم گرفت،  در نشست وزیران خارجه کشورهای عضو ائتلاف عربی در جنگ یمن  شرکت نکند.

این روزنامه نوشت : چند ماهی هست که تنش در سایه سکوت در رابطه ها مغرب  و عربستان حاکم هست ولی قسمت یک گفته در خصوص صحرای غربی از  شبکه تلویزیون  ماهواره ای ” العربیه ” سبب شد  تا رباط  این برنامه  را  نقض حاکمیت  اراضی خود تلقی کند  و سفیرش  را  از  ریاض فرا بخواند.

نشست آدیس بابا

رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا در سی و چهارمین نشست این اتحادیه در پایتخت اتیوپی گفت: این اتحادیه آمادگی دارد از طریق سازوکار آفریقایی ” تروکا” بحران صحرای غربی میان مغرب و جبهه پولیساریو را حل و فصل کند.

” موسی فکی ” با بیان اینکه بحران صحرای غربی نزدیک به یک قرن هست که ادامه دارد، تصریح کرد: اتحادیه از  راهکارهای سیاسی ازبرای  آخر دادن به  این بحران  حمایت می کند و ما  از هر توافقی که  توسط سازمان ملل در  این راستا  انجام شود،  حمایت می کنیم.

این سخنان رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا در حالی مطرح شد که شورای امنیت درمورد  ارائه هرگونه طرحی  که در  راستای اقدامات  سازمان ملل  ازبرای آخر دادن  به  بحران صحرای غربی باشد،  هشدار داده  و قرار هست گفت وگوهای  مغرب با جبهه پولیساریو در  این  زمینه طی هفته های آینده تحت نظارت سازمان ملل در  ژنو  برگزار شود.

رهبران بیش از  ۵۰ کشور آفریقایی یکشنبه و دوشنبه گذشته  در ” آدیس بابا ” نشستی تشکیل  و طی آن،  موضوع مهاجرت و بحران های اقتصادی  و اجتماعی قاره سیاه را  مورد تحقیق  قرار دادند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *