تداوم چانه‌زنی میان آمریکا و ترکیه در مورد سوریه- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آناتولی٬ جیمز جفری نماینده ویژه رئیس جمهور آمریکا در پرونده سوریه روز گذشته در واشنگتن و در نشست شورای همکاری ترکیه و آمریکا در مورد آخرین وضعیت سوریه و رابطه ها آنکارا – واشنگتن سخنرانی کرد.

جیمز جفری عنوان کرد: می‌خواهیم در شمال سوریه منطقه‌ای ایجاد کنیم که نیروهای ی…پ…گ در آنجا حضور نداشته باشند. البته در این مورد با آنکارا هم اکنون به نتیجه نرسیده‌ایم و گفت‌وگوهای ما ادامه دارد. ترکیه در این منطقه نگرانی‌های امنیتی فراوانی دارد و در عین حال درک می‌کند که ما همراه با آن انسان‌ها (ی…پ…گ) در برابر داعش می‌جنگیم.

جفری در ادامه افزود: ترکیه در مذاکرات آستانه در کنار ایران و روسیه قرار گرفته، ولی در عین حال٬ صدای مخالفین سوری هست که نیمی از جمعیت سوریه را تشکیل می‌دهند و به همین خاطر سازمان ملل نیز بر اهمیت نقش ترکیه ازبرای حل بحران واقف هست.

جفری در ادامه ترکیه را ازبرای آمریکا یک شریک ژئواستراتژیک هست.

مقامات آنکارا پیش‌تر عنوان کرده بودند که لازم هست یک منطقه امن وسیع در شمال سوریه ایجاد شود که نیروهای کُرد ی…پ…گ (وابسته به پ…ک…ک) در آن حضور نداشته باشند و کنترل این منطقه به ترکیه سپرده شود، ولی آمریکایی‌ها این ایده را نپذیرفته‌اند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *