تلاش بروکسل ازبرای جلوگیری از اعمال تعرفه‌های گمرکی آمریکا بر تولیدات خودروی اروپا- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه “هانوفرشه آلگماینه سایتونگ”، مسیر ازبرای مذاکرات به‌قصد برطرف شدن مناقشات تجاری میان اتحادیه اروپا و آمریکا بالاخره آزاد شد. اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا امروز (دوشنبه) تصمیم گرفتند با وجود مخالفت فرانسه مصوبه “سسیلیا مالمستروم”، کمیسر امور تجاری اتحادیه اروپا درمورد ادامه مذاکرات با واشنگتن را تصویب کنند.

کمیسر امور تجاری اتحادیه اروپا الان می‌خواهد هرچه سریع‌تر با دولت واشنگتن مذاکراتی را درمورد لغو تعرفه‌های گمرکی بر کالاهای صنعتی و همکاری‌های تنگاتنگ‌تر ازبرای به‌رسمیت شناختن متقابل استانداردها انجام دهد. یک توافق در این مذاکرات همچنین باید از اعمال تعرفه‌های گمرکی ویژه روی تولیدات خودروی اروپا از سمت آمریکا جلوگیری کند.

“دونالد ترامپ”، رئیس جمهور آمریکا تهدید کرده هست که درصورتیکه اتحادیه اروپا مذاکرات درمورد قواعد تجاری تازه را تحریم کند به‌خصوص تولیدکنندگان آلمانی از آن متضرر خواهند شد.

“پیتر آلتمایر”، وزیر اقتصاد آلمان در ملاقات وزرای اروپایی در لوکزامبورگ تصمیم اتخاذشده را یک موفقیت در این راستا دانست که مناقشات تجاری ایجادشده با آمریکا مسیر بدتری را در پیش نگیرد. وی در این باره گفت: این مذاکرات با آمریکا آسان نخواهد بود ولی ما قاطعانه و به‌سود هر دو سمت آن‌ها را دنبال می‌کنیم.

“مالمستروم”، می‌خواهد مذاکرات برنامه‌ریزی‌شده با آمریکا ازبرای حل مناقشات تجاری را حتی الامکان تا آخر اکتبر به موفقیت برساند.

وی در سخنانی در بروکسل اظهار داشت: ما می‌توانیم این مذاکرات را سریعاً انجام دهیم و از سمت ما این قاطعیت وجود دارد که همه اقدامات ازبرای نهایی شدن این مذاکرات تحت کمیسیون فعلی اتحادیه اروپا انجام شود.

“یان کلود یونکر”، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا هم امروز (دوشنبه) عنوان کرد که پایین آمدن تعرفه‌های گمرکی ازبرای تولیدات صنعتی بر اساس ارزیابی‌ها به افزایش تا ۲۶ درصد صادرات آمریکا و اتحادیه اروپا منجر می شود. ما خواهان شرایط برد ــ بردی هستیم که هم ازبرای اتحادیه اروپا و هم ازبرای آمریکا امتیازاتی را بیاورد.

فرانسه البته مخالف در پیش گرفتن مذاکرات تجاری با آمریکا هست. امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه پیش از این چندین دفعه یادآور شده بود که اساساً مخالف پذیرش مذاکرات تجاری با کشورهایی هست که توافق حمایت از آب‌وهوای پاریس را نمی‌پذیرند.

این تصمیم اتحادیه اروپا به‌خصوص از ترس تعرفه‌های تازه اتحادیه اروپا بر واردات خودرو گرفته شد. کشورهایی مانند آلمان نگرانند که از این طریق هزاران جایگاه شغلی در صنعت خودرو از دست برود. آمریکا در حال حاضر با اهمیت‌ترین بازار ازبرای صادرات آلمان هست.

بر اساس پیش‌بینی‌های انستیتو اقتصادی ایفوی آلمان درصورتیکه آمریکا تعرفه‌های گمرکی ویژه تا ۲۵ درصد را بر واردات خودروی اروپا تصویب کند صادرات اتومبیل آلمان به آمریکا در درازمدت به تقریباً نصف کاهش پیدا می‌کند.

مناقشات تجاری میان اتحادیه اروپا و آمریکا از طریق اعمال تعرفه‌های گمرکی آمریکا بر تولیدات فولاد و آلومینیوم این اتحادیه شروع شده و به اقدامات متقابل از سمت اروپا علیه تولیدات آمریکایی هدایت شد.

 اخیراً مناقشات تجاری میان دو سوی آتلانتیک مجدداً در مسیر تشدید تنش‌ها قرار گرفته هست. پس از اینکه سازمان تجارت جهانی عنوان کرد سوبسیدهای اتحادیه اروپا ازبرای ایرباس، تأثیراتی منفی بر آمریکا داشته هست، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تهدید کرد بر ۱۱ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از اروپا، تعرفه وضع می‌کند.

چندی پیش نماینده تجاری آمریکا عنوان کرده بود که واشنگتن در حال آماده‌سازی تعرفه‌هایی ازبرای طیف گسترده‌ای از صادرات اتحادیه اروپا به آمریکا، هست که این گروه، کالاهایی نظیر هواپیمای مسافربری و قطعات آن و همچنین مشروبات الکلی، پنیر و محصولات لبنی را در بر می‌گیرد.

این تهدید آمریکا به‌شدت مورد انتقاد مقامات اروپایی قرار گرفت. آنها می‌گویند در این رقم ۱۱ میلیارد دلار خیلی اغراق شده هست. همچنین بلوک اروپا تهدید کرده هست اقداماتی تلافی‌جویانه را ازبرای سوبسیدهای بوئینگ به‌کار خواهد گرفت. ایرباس با عنوان اینکه هیچ پایه و اساس قانونی ازبرای این کار واشنگتن وجود ندارد، در مورد تعمیق تنش‌های تجاری دو سوی آتلانتیک هشدار داده هست.

شکایت آمریکا علیه سوبسیدهای دولتی اتحادیه اروپا ازبرای ایرباس، ۱۵ سال پیش در سازمان تجارت جهانی مطرح شد. بیش از ۱ دهه دو سمت بر سر این موضوع کشمکش قضائی داشتند و اتحادیه اروپا هم، آمریکا را به اقدامات مشابهی در مورد بوئینگ متهم کرد.

انتهای پیام/*

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *