تهدید ترامپ ازبرای وتوی مصوبه کنگره درمورد توقف حمایت از عربستان در جنگ علیه یمن- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، در حالی که نمایندگان کنگره آمریکا در حال تلاش ازبرای تصویب یک قطعنامه با هدف آخر دادن به حمایت ارتش ایالات متحده از تجاوز ائتلاف سعودی به خاک یمن هستند، دولت ترامپ روز دوشنبه تهدید کرده هست که هرگونه مصوبه کنگره در این خصوص را رد خواهد کرد.

این مساله نشانگر ادامه اختلافات میان دولت آمریکا و نمایندگان کنگره بر سر سیاست واشنگتن در قبال عربستان سعودی هست.

 

دموکراتها و جمهوریخواهان دو هفته قبل قطعنامه‌ای را معرفی کردند که یک پیام قاطع را ازبرای مقام‌های ریاض درمورد فاجعه انسانی در یمن ارسال می کرد. در این قطعنامه، نمایندگان هر دو حزب سیاسی آمریکا قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی را نیز محکوم کردند.

دولت آمریکا عنوان کرده هست که قطعنامه کنگره نامناسب هست به چه دلیل که نیروهای آمریکایی سوخت رسانی به هواپیماهای ائتلاف سعودی و سایر اقدامات حمایتی را انجام می‌دهند و هیچ شکل نقش جنگی و نظامی در این تجاوزگری ندارند.

کاخ سفید همچنین بر این باور هست که قطعنامه کنگره می تواند به رابطه ها میان واشنگتن و ریاض لطمه وارد کند و به ضرر تلاش های آمریکا ازبرای مقابله با گسترش افراط گرایی خشونت آمیز خواهد بود.

مواضع دولت ترامپ در قبال قتل جمال خاشقجی نیز با انتقادات گسترده نمایندگان کنگره روبرو شده هست.

کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا اخیرا با ۲۵ رای موافق در برابر ۱۷ رای مخالف به قطعنامه‌ای رای مثبت داد که مانع از هرگونه حمایت ارتش آمریکا از ادامه تجاوز ائتلاف به رهبری عربستان سعودی علیه یمن می شود.

سال گذشته نمایندگان آمریکایی قوانین مختلفی را ازبرای محدود کردن قراردادهای تجاری و نظامی آمریکا با عربستان سعودی معرفی کردند. ولی ترامپ با اکثر این قوانین و قطعنامه ها مخالفت کرد. ترامپ بر این باور هست که عربستان سعودی یک شریک راهبردی ازبرای واشنگتن در منطقه به شمار می رود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *