درخواست امارات از آلمان ازبرای پایبندی به مجوز صادرات تسلیحات به این کشور- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از هفته نامه “اشپیگل”، توقف صادرات تسلیحات آلمان به کشورهای شرکت کننده در جنگ یمن از جمله امارات موجبات نارضایتی این کشور عربی را فراهم کرده هست.

سفیر امارات در برلین الان از این کشور درخواست کرده هست که به قراردادهای موجود در زمینه صادرات تسلیحات به این کشور پایبند باشد.

“علی عبدالله الاحمد”، سفیر امارات در برلین در این باره به خبرگزاری آلمان گفته هست که ما می دانیم که صنعت تسلیحات آلمان آماده هست همه کالاهای را به ما تحویل دهد و ما انتظار داریم که شرایط قراردادی که مورد توافق همه سمت ها قرار گرفته هست برآورده شود.

کشور امارات هم مانند عربستان سعودی از جمله کشورهایی هست که توقف صادرات تسلیحات آلمان که اتحادیه احزاب متحد مسیحی و سوسیال دموکرت ها حدود یک سال پیش در توافق ائتلافی خود درمورد آن توافق کردند شامل حال آن هم می شود. بر اساس توافق احزاب دولت ائتلافی آلمان هیچ شکل مجوز صادرات تسلیحاتی به کشورهایی که مستقیما در جنگ یمن مشارکت دارند نباید وجود داشته باشد. البته همچنان یک درب عقبی ازبرای تصویب این شکل مجوزها باز نگه داشته شد که از طریق آن همچنان بعضی صادرات تسلیحات به این کشورها وجود داشت.

دولت آلمان البته بر این مسئله تاکید دارد که کالاهای تسایحاتی تولید آلمان نباید در جنگ یمن مورد استفاده کردن قرار گیرد. ولی در امارات ازبرای این مسئله فهم و درک کافی وجود ندارد.

الاحمد در قسمت دیگری از این مصاحبه تصریح کرد که همسایگی ما بسیار خشن هست. ما تسلیحات نظامی را ازبرای اهداف معینی استفاده کردن می کنیم. ما نمی خواهیم این تسلیحات را به کار ببریم ولی بعضی وقت ها باید آن را مورد استفاده کردن قرار دهیم.

امارات متحده عربی و بسیاری از دیگر کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی حدود ۴ سال هست که در جنگ یمن شرکت می کنند. بر اساس ارزیابی سازمان ملل این جنگ به بزرگترین فاجعه انسانی دنیا تبدیل شده هست.

 چندی پیش نتایج یک تحقیق نشان داد که سلاح‌های آلمانی در جنگ یمن و به‌میزان بیشتری از آنچه قبلاً معلوم شده هست مورد استفاده کردن قرار می‌گیرد.

بر این اساس نیروهای نظامی امارات متحده عربی و عربستان سعودی از تکنولوژی‌های تسلیحاتی زمینی، دریایی و هوایی آلمان در جنگ یمن استفاده کردن می‌کنند.

نمایندگان دولت فدرال آلمان قبلاً بارها اظهار داشته بودند که هیچ اطلاعاتی درمورد استفاده کردن از تکنولوژی‌های تسلیحاتی این کشور در جنگ یمن ندارند.

این تحقیق انجام‌شده مبتنی بر عکس ها ویدئویی و ماهواره‌ای هست که با این روش تیم موسوم به “GermanArms” توانستند مجموعه‌ای از سیستم‌های تسلیحاتی از آلمان را در یمن کشف کنند.

از جمله این تسلیحات، کشتی جنگنده و همچنین تجهیزات تسلیحاتی روی وسایل نقلیه نظامی اماراتی دیده شده که ساخت آلمان بوده هست، همچنین تانک‌هایی با موتورهای آلمانی در یمن دیده شده هست، همچنین بر اساس این تحقیق شواهد جدیدی وجود دارد که بسیاری از وسایل نقلیه و جنگنده‌ها و تورنادوهای عربستان سعودی که در این جنگ استفاده کردن می‌شود با تجهیزات با اهمیت آلمانی مجهز شده هست.

الاحمد در قسمت دیگری از این مصاحبه تاکید کرد که کشورش هم مانند آلمان به یک مسیر حل سیاسی ازبرای درگیری ها در یمن علاقمند هست. هیچ مسیر حل نظامی ازبرای این بحران وجود ندارد. درصورتیکه کسی به ائتلاف جنگ یمن انتقاد وارد می کند باید خود به این سوال جواب دهد که این کشور چه نقشی را ازبرای مسیر حل صلح در یمن ایفا کرده هست.

وی افزود: من می خواهم بگویم که آلمان می تواند اقدامات بیشتری انجام دهد. من به عنوان یک سفیر در آلمان اعتقاد دارم که آلمان یک نقش بسیار واضح تری را نه تنها در بحران یمن بلکه در دیگر مسائل منطقه می تواند ایفا کند.

اخیرا میزان صادرات تسلیحات آلمان کاهش پیدا کرده هست. خریدار اصلی کالاهای تسلیحاتی آلمان در سه ماهه اول سال جاری میلادی آمریکا با خرید کالاهای تسلیحاتی به ارزش ۱۶۹…۱ میلیون یورو و انگلیس با ۱۵۶…۹ میلیون یورو بوده هست و پس از آن هم استرالیا (۸۷…۸ میلیون)، مراکش (۵۶…۱ میلیون) و اتریش (۵۴…۶ میلیون) قرار می گیرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *