درخواست دیده بان حقوق بشر ازبرای آزادی فوری فعالان زن سعودی- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از العربی الجدید، سازمان دیده بان حقوق بشر امروز پنجشنبه عنوان کرد: «اتهاماتی که عربستان به مدافعان حقوق زنان وارد کرده، ظالمانه هست و این اتهامات به فعالیت‌های حقوقی این زنان زندانی مربوط می شود».

سازمان دیده بان حقوق بشر از ریاض خواست که همه فعالان حقوقی را که ازبرای دفاع از حقوق بشر بازداشت شده اند، آزاد کند.

عربستان محاکمه سیزدهم ماه مارس محاکمه ۱۱ فعال زن را شروع کرد ولی این محاکمه را به بیست و هفتم مارس موکول کرد.

سازمان دیده بان حقوق بشر به نق از منبع ها آگاه عنوان کرد که اتهامات وارد شده به دو تن از بازداشت شدگان تقریبا به فعالیت‌های حقوقی صلح آمیز آنها از جمله تقویت حقوق زنان و دعوت به آخر دادن به قیمومیت مرد بر زن مربوط هست.

این منبع ها گفتند که اتهامات وارد شده به زنان دیگر نیز شبیه به هم هست و این در حالی هست که دادستانی این فعالان را به برقراری ارتباط با سازمان دیده بان حقوق بشر و سازمان عفو میان‌الملل متهم کرده و این ارتباطات را جرم دانسته هست.

رئیس دادگاه کیفری عربستان بیست و دوم اسفند ماه عنوان کرد که ۱۰ فعال زن از جمله “لجین الهذلول”، “عزیزه الیوسف”، و “هتون الفاسی” در دادگاه حضور یافتند.

حکومت سعودی در ماه می گذشته ۱۷ فعال زن برجسته در زمینه حقوق زنان را دستگیر و آنها را به خیانت، آسیب وارد کردن به منافع کشور، حمایت مالی و معنوی از عناصر متخاصم در خارج متهم کرد.

لُجین الهذلول، اِیمان النفجان، و عزیزه الیوسف از جمله برجسته‌ترین فعالان زن در بند رژیم سعودی هستند. این فعالان ازبرای احقاق حق رانندگی زنان و آخر دادن به حق قیمومیت مرد بر زن تلاش می‌کردند.

بر اساس گفته‌های مختلف فعالان زن بازداشت‌شده در معرض بدرفتاری شدید و غیرانسانی و اهانت‌آمیز قرار گرفته‌اند که از جمله ضرب‌وشتم و محرومیت از خواب و تهدید جانی و زندان انفرادی و شکنجه قرار گرفته‌اند.

از سوی دیگر سازمان حقوق بشر “القسط” اواسط دی ماه گذشته جزئیات شکنجه فعالان زن در بند رژیم سعودی را فاش کرد. این سازمان در اطلاعیه‌ای عنوان کرد که بازجویان سعودی از یکی از فعالان زن در حالی که عریان بوده هست عکسبرداری کرده و این تصویر‌ها را هنگام بازجویی در مقابل وی به‌روی میز بازجویی قرار داده هست و یکی از بازجویان از وی پرسیده هست که “چه‌کسی پس از بازداشت از تو حمایت خواهد کرد و آیا سازمان‌های حقوقی قادر خواهند بود که به تو کمک کنند؟”.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *