دلایل تاکید عربستان و امارات بر حفظ ساختار نظام سابق سودان- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه تحلیلی الخلیج الجدید، با وجود اینکه عربستان سعودی و امارات واکنشی نسبت به سقوط عمر البشیر رئیس جمهور سابق سودان از خود نشان ندادند، ولی به نظر می‌رسد آنها از کشیده شدن مسیر تحولات این کشور به سمت هرج و مرج نگران هستند. به چه دلیل که این هرج‌ومرج می‌تواند سبب بی‌ثباتی در منطقه شاخ آفریقا شده و به منافع این کشورها آسیب برساند.

تیم موسوم به بحران‌های میان‌المللی با صدور بیانیه‌ای که جمعه گذشته در این خصوص منتشر کرده، آورده هست که در صورتی که سودان وارد هرج و مرج شود، نابسامانی‌ها می‌تواند به فراتر از مرزهای این کشور کشیده شود.

این اتفاق پس از سکوت چندین روزه عربستان و امارات نسبت به تحولات سودان صورت گرفت. یک‌ شنبه گذشته کشورهای مذکور سکوت خود را شکسته و سقوط دولت البشیر را به صورت نسبی تایید کردند و وعده‌های مبهمی ازبرای کمک به این کشور که در هرج و مرج اقتصادی گرفتار شده هست، دادند.

ریاض و ابوظبی حساسیت قابل توجهی نسبت به ناآرامی‌های سودان دارند و می‌ترسند این ناآرامی‌ها از کنترل آنها خارج شده و سبب گسترش نفوذ جماعت اخوان المسلمین در این کشور شود.

در همین رابطه الیزابت دیکنسون تحلیلگر مجموعه بحران‌های میان المللی می‌‌گوید که سودان طی سال های گذشته اهمیت استراتژیک بیشتری ازبرای کشورهای حاشیه خلیج فارس پیدا کرده هست و سقوط عمر البشیر لحظه سرنوشت سازی ازبرای این کشورها هست.

وی می‌افزاید که سودان عاملی تاثیرگذار در بسیاری از منافع حیاتی کشورهای حاشیه خلیج فارس هست، به چه دلیل که این کشور نیروهای زیادی را در جنگ یمن دارد.

دیکنسون می‌افزاید که خارطوم در منازعه میان اتیوپی و مصر در زمینه استفاده کردن از آب رود نیل نیز نقش اساسی ایفا می‌کند و می‌تواند عنصر محوری در امنیت غذایی آینده کشورهای حاشیه خلیج فارس باشد.

مجموعه بحران‌های میان‌المللی تأکید دارد که یکی از اهداف کشورهای حاشیه خلیج فارس تعهد به ثبات سودان هست.

کریم بیطار تحلیلگر آکادمی مناسبات میان‌المللی و استراتژیک معتقد هست که موضع‌گیری عربستان و امارات در قبال تحولات سودان نشان می‌دهد که این کشورها در ماهیت خود نسبت به هر نوع خیزش مردمی مقاومت می‌کنند. وی افزود که این کشورها ترجیح می‌دهند شرایط کنونی بدون تغییر باقی بماند و جنبش‌های اعتراض‌آمیز ملی به نتیجه نرسیده و مسیر سرایت آن به کشورهای دیگر متوقف شود.

بیطار می‌افزاید که عربستان سعودی و امارات تمام تلاش خود ازبرای تضمین استمرار مسیر انتقالی در این کشور را انجام می‌دهند. این بدان معنا هست که سودان همچنان تحت کنترل ارتش باقی خواهد ماند.

مصطفی العانی تحلیلگر و کارشناس مرکز مطالعات الخلیج نیز معتقد هست که کشورهای حاشیه خلیج فارس در پی انتقال خشونت آمیز قدرت نیستند و نمی‌خواهند مصیبت دیگری مانند تحولات لیبی یا سوریه یا عراق در این کشورها ایجاد شود، بلکه آنها تنها راهکار را در انتقال مسالمت آمیز قدرت می‌دانند.

العانی می‌افزاید که ریاض و ابوظبی به این نتیجه رسیده‌اند که تغییرات در سودان و الجزایر قطعی هست، البته این عملیات باید تحت کنترل ارتش باقی بماند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *