روایت نیویورک‌تایمز از مخالفت عراق با درخواست آمریکا ازبرای توقف واردات انرژی از ایران- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان‌الملل خبرگزاری تسنیم، نیویورک تایمز روز دوشنبه در گزارشی نوشت دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با افزایش فشار بر عراق از بغداد خواسته هست تا خرید حامل های انرژی از ایران را متوقف کند.

این گفته در ادامه تاکید کرد که رهبران عراقی این درخواست واشنگتن را رد کرده‌اند و به فکر منافع کشور خودشان هستند، به چه دلیل که متوجه این واقعیت هستند که کمبود انرژی و قطع برق می تواند زمینه اعتراضات مردمی و بی ثباتی سیاسی را در کشورشان فراهم کند.

بر اساس این گفته، مخالفت عراق با درخواست آمریکا سبب ضربه خوردن به دیپلماسی واشنگتن در قبال بغداد شده و ضمنا هدف ترامپ ازبرای وادار کردن همه کشورها به پیروی از تحریم‌های ضدایرانی را متزلزل کرده هست.

این گفته به ملاقات هفته گذشته میان عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق و عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی ایران و سخنان نخست وزیر عراق پس از این ملاقات اشاره می کند که گفته بود: «مردم عراق از تحریم رنج برده اند و در مورد آسیب هایی که به خاطر اقدامات آن ها (آمریکا) به مردم وارد می شود، آگاهی دارند.»

عبدالمهدی تاکید کرده بود: «عراق جزئی از رژیم تحریم ها علیه ایران و هیچ ملت دیگری نخواهد بود.»

طبق این گفته، پس از هجوم نظامی آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳، صنعت تولید و شبکه سراسری برق در عراق با مشکلات جدی روبرو شد و خاموشی در شهرهای بزرگ، به ویژه در فصل تابستان، به امری عادی تبدیل شد.

نیویورک تایمز در ادامه از گاز طبیعی ایران به عنوان “تنها و حیاتی ترین انرژی وارداتی عراق” نام برده و به درخواست نامعقول آمریکا ازبرای توقف واردات گاز از ایران اشاره می کند، به چه دلیل که طبق تفسیر واشنگتن، گاز هم جزو اقلام تحریمی هست.

با این که دونالد ترامپ به رهبران عراق تا ماه مارس میلادی فرصت داده هست تا خرید برق از ایران را متوقف کنند، مقامات دولت بغداد تاکید کرده‌اند که هیچ جایگزین ساده‌ای ازبرای گاز یا برق وارداتی از ایران وجود ندارد، به چه دلیل که بازسازی زیرساخت‌های انرژی عراق دست کم به سه سال وقت احتیاج دارد. 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *