روسیه و ناتو بطور کامل همکاری‌های خود را قطع کرده‌اند- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان‌الملل خبرگزاری تسنیم، “الکساندر گروشکو” معاون وزیر خارجه روسیه امروز در گفت‌وگویی اختصاصی با خبرگزاری «نووستی» عنوان کرد که این کشور و ناتو بطور کامل همه همکاری‌های دوجانبه در عرصه نظامی و غیرنظامی را متوقف کرده‌اند.

وی توضیح داد: «ناتو خود از ارائه دستورکار مثبت در رابطه ها با روسیه خودداری کرده و هم اکنون هیچ علائمی وجود ندارد که مقامات ناتو درک کرده باشند که چگونه باید از این بن‌بست خارج شد.»

معاون وزیر خارجه روسیه تصمیم ناتو درمورد توقف گروه تماس عادی در عرصه نظامی را اقدامی پوچ و بی اساس نامیده و در عین حال یادآور شد که امنیت در اروپا در بسیاری از موارد به رابطه ها روسیه و ناتو بستگی دارد.

گروشکو که پیش از این مسئولیت نماینده دائم روسیه در ناتو را برعهده داشت، با اشاره به اینکه ناتو در رویارویی با روسیه بیش از اندازه پیش رفته، گفت: «هرچند متناقض به نظر می رسد، ولی رابطه ها کنونی روسیه-ناتو یادآور وضعیت عادی هست که ناتو در دوران جنگ سرد بوجود آورده بود. دفعه دیگر موضوع بازدارندگی روسیه و گفت‌وگو در دکترین نظامی ناتو مطرح شده که البته در این چارچوب بیشتر اقدامات در راستای بازدارندگی و کمتر در جهت گفت‌وگو هست.»

به گفته وی، خرج نظامی کلی کشورهای عضو ناتو در سال گذشته به بیش از یک تریلیون دلار رسید که ۲۲  برابر بیشتر از خرج‌های دفاعی روسیه هست.

این دیپلمات بلندپایه در ین حال تاکید کرد که مسکو قصد ندارد در مسابقه افزایش بودجه نظامی با ناتو شرکت کند و هدف خود را در صرفه جویی،خرج دقیقا و استفاده کردن موثر از امکانات قرار داده هست.  

گروشکو افزود: «درمورد امکان بروز درگیری نظامی با ناتو هم باید بگویم که هر عقل سلیمی امیدوار هست که چنین اتفاقی هرگز رخ ندهد. این مسئله ازبرای کل بشریت یک فاجعه خواهد بود. و من مطمئن هستم که مقامات واشنگتن و بروکسل نیز این مسئله را به خوبی درک می‌کنند.»

 

معاون وزیر خارجه روسیه با یادآوری اینکه نوسازی ناتو از طریق برقراری مشارکت راهبردی با روسیه امکان پذیر هست، گفت: «چنین تلاشی در نشست سران روسیه-ناتو در سال ۲۰۱۰ در لیسبون مطرح گردید. ولی در عمل مقامات ناتو خود را “منحصر به فرد” دانسته و ازبرای مذاکره شفاف و توافق واقعی و همکاری برابر و در نظر گرفتن منافع جمعی آمادگی ندارند و چنین نظریه‌ای به واقعیت نپیوست.»    

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *