رومانی خواستار واکنش مناسب اتحادیه اروپا در مناقشات بر سر پیمان موشکی شد- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان‌الملل خبرگزاری تسنیم، تئودورملشکانو، وزیر امور خارجه رومانی با توجه به خروج موقت آمریکا و روسیه از معاهده منع موشک‌های میان برد هسته‌ای موسوم به “ای ان اف” خواستار واکنش مناسب اتحادیه اروپا به این مسئله شده و گفت: غرب نباید با استقرار سلاح های اتمی تازه در رومانی و یا یک کشور اروپایی دیگر به این مسئله وکنش نشان دهد.

 ایالات متحده اخیرا عنوان کرد که به زودی از پیمان نیروهای هسته‌ای میان برد با روسیه خارج می شود. واشنگتن تهدید کرده هست که درصورتیکه روسیه به نقض این پیمان آخر ندهد تا ۶ ماه آینده رسما از پیمان نیروهای هسته‌ای میان برد خارج می شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا چندی پیش روسیه را متهم به نقض این پیمان کرده و تهدید کرده بود که از این توافق خارج می شود. وی دلیل این تصمیم خود را عدم پایبندی روسیه به این پیمان موشکی عنوان کرد.

روسیه بارها هشدار داده هست که سامانه‌های دفاعی آمریکا که در اروپا مستقر شده قادر به شلیک موشک‌های کروز میان برد هست و این مسئله تهدیدی جدی علیه روسیه به شمار می‌رود.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد در وقت ریاست جمهوری رونالد ریگان با میخائیل گورباچوف، رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق مذاکره شد. این پیمان در سال ۱۹۹۸ به تصویب مجلس سنای آمریکا رسید. هدف این پیمان ممانعت از تولید و نیز نابودی موشک‌های هسته‌ای کوتاه برد و میان برد و همچنین موشک‌های متعارف هر دو کشور بود.

ویر امور خارجه رومانی با استقرار موشک‌های میان برد هسته‌ای در کشور خود و تمام اروپا مخالفت کرده و گفت: زمانی مسکو خواهان هیچ گفتگویی نیست ما مجبور هستیم جواب مناسبی را پیدا کنیم. البته استقرار سلاح‌های اتمی در اروپا مطمئنا جواب بدی خواهد بود.

وی که یک روز قبل از ملاقات وزرای دفاع ناتو در مصاحبه‌ای با روزنامه “دی ولت” آلمان سخن می گفت همچنین تصریح کرد که کشورش بسیار در این باره نگران هست که آمریکا می خواهد از توافق موشکی خارج شود. وی افزود: ولی همچنان حدود نیم سال وقت باقی مانده هست قبل از اینکه لغو این پیمان به صورت موثر انجام شود. من از روسیه درخواست می کنم که همه اقدمات لازم را ازبرای نجات این توافق و ازبرای اینکه دوباره به قواعد این توافق احترام گذاشته شود انجام دهد.

لهستان اخیرا خواستار استقرار سلاح های اتمی آمریکا در اروپا شده هست. اینکه ناتو دقیقا می خواهد چگونه واکنش نشان دهد درصورتیکه توافق موشکی در اوایل آگوست کاملا لغو شود هم اکنون معلوم نیست. این مسئله احتمالا در ملاقات سران کشورهای عضو ناتو در ماه دسامبر در لندن تصمیم گیری می شود. وزرای دفاع ناتو قرار هست فردا (چهارشنبه) درمورد عواقب احتمالی شرایط امنیتی تازه با هم مشاوره کنند.

تا حداکثر ماه می کمیته کنترل و خلع سلاح های کشتار جمعی ناتو (WMD Control and Disarmament Committee) در جواب به درخواست ۲۹ سفیر یک تجزیه و تحلیل کتبی را ارائه می دهد که در آن شرح داده می شود که این ائتلاف نظامی غربی کدام گزینه ها از دید هسته‌ای و نظامی پس از لغو پیمان موشکی را مد نظر دارد.

همچنین گروه برنامه ریزی هسته‌ای ناتو هم از این به پس بیشتر با هم ملاقات خواهند داشت. دیپلمات های ناتو در بروکسل در این باره گفته‌اند که شرایط امنیتی تازه سرمایه گذاری میلیاردی جدیدی را می طلبد و بر اساس ارزیابی یک دیپلمات، دونالد ترامپ، الان در این راستا فشار بیشتری بر آلمان وارد می کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *