زمانی پامپئو درمورد سیاست‌های آمریکا در قبال ایران در مخمصه افتاد+کلیپ- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان‌الملل خبرگزاری تسنیم، «رند پال»، عضو کمیته امور خارجی مجلس سنای آمریکا در یکی از جلسات استماع این مجلس، «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا را درمورد دوگانگی‌های سیاست خارجی این کشور به چالش کشید.

پال در این جلسه که ۲۴ مارس ۲۰۱۸ مقابل این کمیته برگزار شد گفت: «فکر می‌کنم بسیاری اذعان دارند که توفق هسته‌ای ایران نقص‌هایی دارد. یکی از بزرگترین نقائص آن شاید این باشد که تمام ۱۰۰ میلیارد دلار [پول ایران] به جای آنکه به صورت تدریجی و ظرف مدت وقت وقت طولانی‌تر آزاد شود، یکجا آزاد شد.»

وی اضافه کرد: «حال که این بحث مطرح شد [باید بگویم] این ۱۰۰ میلیون دلار، مشوقی بود ازبرای اینکه ایران را مجاب به امضا کردن توافق کند. این، در واقع ازبرای ایران در نقش هویج (مشوق) بود. آن مشوق الان از میان رفته و ما الان که از توافق بیرون آمده‌ایم از آنها می‌خواهیم به آن پایبند باشند.»

 پال در ادامه با اشاره تلویحی به تلاش ادعایی دولت آمریکا ازبرای آوردن ایران پای میز مذاکره جهت عقد توافقی تازه گفت: «خب سوال این هست که مشوق‌های بعدی که سبب شود آنها توافقی را امضا کنند چیست؟ یا شاید هم اصلاً مشوقی در کار نخواهد بود.»

سناتور آمریکایی در ادامه به فهرست مطالبه ۱۲ موردی مایک پامپئو از ایران، اشاره و از آن انتقاد کرد.

پس از خروج آمریکا از برجام مایک پامپئو فهرستی ۱۲ بندی از مطالبات آمریکا از ایران ازبرای توافق تازه مطرح کرد که با انتقادات گسترده، حتی در آمریکا مواجه شد و بسیاری آن را «غیرواقع‌بینانه» و «وهم‌آلود» توصیف کردند. پامیئو در این فهرست خواستار توقف کامل برنامه موشکی ایران، رساندن غنی‌سازی ایران به صفر و موارد دیگری از این قبیل شده بود.  

رند پال در جلسه سنا گفت: «من فکر می‌کنم درمورد اینکه پس از باز اعمال “شدیدترین تحریم‌های تاریخ” چه اتفاقی ممکن هست پیش بیاید، دو سناریو پیش رو قرار دارد: اینکه این تحریم‌ها کارگر نیفتند. این یک احتمال هست، چون این تحریم‌ها یکجانبه هستند و آن‌طور که بعضی می‌گویند تحریم‌های یکجانبه کارگر واقع نمی‌شوند.»

پال در ادامه گفت: «فرض کنیم که آنها موثر واقع نشوند. این به این معنی اینکه اروپا، چین و روسیه همچنان به تجارت با ایران ادامه خواهند داد؛ ایران خواهد گفت خب اینها دارند با من دارند تجارت می‌کنند؛ پس ما پایبندی به توافق را ادامه می‌دهیم. آنها کار به توسعه سلاح یا فناوری‌های هسته‌ای نخواهند کرد، ولی هیچ‌کدام از کارهایی که مطلوب شما هست به این معنی [توقف برنامه] موشک‌های بالیستیک یا کاهش اقدامات تروریستی را انجام نخواهند داد. بنابراین، در واقع، درصورتیکه تحریم‌ها کارگر نیفتند ما به هیچ‌‌کدام از اهدف مدنظرمان نخواهیم رسید.»

«ولی احتمال دوم. فرض کنیم تحریم‌ها واقعاً کارگر واقع شوند. ما روی پولی که از اروپا [در نظام مالی ما] گردش پیدا می‌کند کنترل کافی داریم. اروپا تجارت زیادی با ما دارد. اروپا تسلیم می‌شود. نظر من این هست که روسیه و چین با آنها (ایران) تجارت خواهد کرد، ولی فرض کنیم اروپا تسلیم شود و فرض کنیم که این سیاست موثر باشد و فشار زیادی به ایران وارد کند. در این حالت، درمورد اقدامی که ایران انجام می‌دهد دو احتمال وجود دارد. نخستین احتمال این هست که آنها بگویند اوه وزیر پامپئو. ما عاشق راهبرد ۱۲ بندی پامپئو هستیم و آن را می‌پذیریم. فکر می‌کنم این بعید هست. احتمال دوم، درصورتیکه تحریم‌ها موثر واقع شوند و فشار زیادی روی آنها اعمال کند-وایران این فشار را حس کند- این هست که آنها برنامه سانتریفیوژهای هسته‌ای خودشان را از سر می‌گیرند.»

رند پال در ادامه به بعضی از بندهای فهرست مطالبات پامپئو از ایران، از جمله افشای «ابعاد نظامی» ادعایی در برنامه هسته‌ای ایران (PMD) اشاره کرده و با مقایسه سیاست آمریکا در قبال رژیم‌های سعودی و صهیونیستی در همین خصوص، مطالبات واشنگتن از تهران را به چالش کشید.

وی گفت: «بنابراین، این دو احتمال وجود دارند، ولی کاری که می‌خواهیم انجام دهیم مرور ۱۲ گامی هست که شما خواستار انجام آن از سوی ایران شده‌اند. می‌خواهم به نوعی اینها به مرور این بپردازم که این گام‌ها در چارچوبی وسیع‌تر از ایران چه معنایی دارند.»

پال اضافه کرد: «جزو نخستین مطالبات شما-که در برجام هم مطرح شد ولی کسی نتوانست کاری در خصوص آن انجام دهد- این هست که شما از ایران خواسته‌اید “ابعاد نظامی” برنامه هسته‌ایش را آشکار کند. اجازه بدهید، اسرائیل را با ایران جابجا کنیم. آیا کسی فکر می‌کند اسرائیل ابعاد نظامی برنامه هسته‌ایش را آشکار خواهد کرد؟ شما جواب خواهید داد: “خب آنها دوست ما هستند، بله، ولی از نظر ایران، آنها اسرائیل را رقیب و یک رقیب منطقه‌ای می‌بینند.»

قصد از «ابعاد نظامی احتمالی» یا PMD ادعاهایی هستند مبنی بر اینکه ایران قبل از سال ۲۰۰۳ کار به انجام آزمایش‌هایی در زمینه سلاح‌های هسته‌ای در بعضی از سایت‌های خود کرده هست. کشورهای غربی ادعا می‌کنند شواهد مربوط به این بررسی ها از اسنادی به دست آمده‌اند که در لپ‌تاپی متعلق به یکی از فعالان برنامه هسته‌ای ایران بوده‌اند.

بسیاری از کارشناسان از جمله «محمد البرادعی»، مدیر کل سابق آژانس میان‌المللی انرژی اتمی در صحت و اعتبار این اسناد ادعایی تردید وارد کرده‌اند.

یوکیا آمانو، گفته نهایی خود در خصوص پرونده PMD را آذرماه سال ۱۳۹۴ به شورای حکام ارائه کرد. در این گفته ادعا شده بود ایران پیش از سال ۲۰۰۳ بعضی اقدامات تحقیق و توسعه در زمینه سلاح‌های اتمی انجام داده، ولی پس از سال ۲۰۰۹ نشانه‌هایی از فعالیت مشکوک هسته‌ای ایران وجود ندارد. آمانو ۱۰ روز پیش یادآوری کرد آژانس پرونده مربوط به این ادعاها علیه ایران را مختومه کرده هست. 

سناتور آمریکایی پس از رژیم صهیونیستی که تنها دارنده سلاح‌های هسته‌ای در منطقه غرب آسیا هست سراغ عربستان سعودی رفت و از دوگانگی‌های سیاست واشنگتن در قبال برنامه هسته‌ای این کشور هم انتقاد کرد. پال گفت: «الان عربستان سعودی را [با ایران] جایگزین کنید. بسیار خوب. عربستان سعودی ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای خودش را آشکار کرده هست. بعضی‌ها ممکن هست بگویند “خب آنها واقعا چنین چیزی ابعاد نظامی ندارند.” ولی نظر من این هست که پرونده‌هایی در سیا وجود دارد که می‌گوید آنها وارد گفت‌وگوهایی ازبرای خریداری فناوری هسته‌ای شده‌اند و بعضی هم می‌گویند که آنها فناوری هسته‌ای خریداری کرده‌اند. اطمینان دارم که شما از آن خبر دارید، ولی احتمالاً نمی‌توانید به آن اعتراف کنید. بگذارید باز هم از عربستان سعودی صحبت کنید. آیا آنها تمایل دارند درمورد تمام کارهایی که در خصوص ساخت سلاح هسته‌ای انجام داده‌اند بحث کنند؟ بنابراین، کاری که شما از آنها (از ایران) می‌خواهید چیزی هست که آنها هیچ‌گاه با آن موافقت نخواهند کرد. درست هست؟»

وی در ادامه اضافه کرد: «شما می‌توانید تلاش کنید آنها را فلج کنید. مثل تسلیم شدن بی‌قید و شرط هست. به این نخواهید رسید. بگذریم. توسعه موشک‌های بالستیک. من از اینکه آنها کشورهای اطرافشان را با موشک‌های بالستیک تهدید کنند خوشم نمی‌آید. هیچ‌کس این را نمی‌خواهد. ولی این کار آنها پاسخی هست نه تنها به ما، بلکه به عربستان سعودی. جنگی مذهبی به قدمت یک هزار سال میان آنها در جریان هست و میان آنها دشمنی و عداوت وجود دارد.  زمانی ما به عربستان سعودی سلاح می‌دهیم و سعودی‌ها موشک بالستیک می‌خرند- سعودی‌ها برنامه بالستیک دارند- ایرانی‌ها هم به آن جواب می‌دهند. سعودی‌ها و متحدان آنها-شیوخ حاشیه خلیج [فارس] هشت برابر ایران ازبرای خرید تسلیحات خرج می‌کنند. زمانی شما به ایران می‌گویید ” بسیار خوب، باید برنامه موشک بالستیک خودتان را کنار بگذارید” ولی چیزی به سعودی‌ها نمی‌گویید، فکر می‌کنید آنها [توافق تازه] را امضا می‌کنند؟ ازبرای اینکه آنها را وادار کنید برنامه موشک‌های بالستیکشان را کنار بگذارد، بایستی فلجشان کنید و آدم‌ها را در خیابان‌ها از گرسنگی بکشید. درصورتیکه توافق هسته‌ای را نگاه می‌داشتید و پس به آنها می‌گفتید دنبال مسابقه تسلیحاتی کمتر در منطقه هستیم و می‌خواهیم که با عربستان سعودی در وضعیت صلح باشد. زمانی که ما سراغ روسیه رفتیم تسلیم نشدیم و سلاح‌هایمان را کنار نگذاشتیم. روسیه هم این کار را نکرد. ما این کار را در موضعی برابر انجام دادیم. به توافق رسیدیم. درصورتیکه شما عربستان سعودی را [از این معادله] کنار بگذارید، اسرائیل را هم کنار بگذارید و ایران را به تنهایی در نظر بگیرید، آنها مسئله را اینچنین نخواهند دید. بنابراین فکر نکنید آنها ازبرای فهرست ۱۲ بندی شما سر و دست بشکنند.»

مایک پامپئو در این نقطه، سخنان رند پال را قطع کرد و مدعی شد که آمریکا از عربستان سعودی هم دقیقا همان چیزهایی را خواسته که از ایران خواسته هست. وی همچنین مدعی شد که سعودی‌ها در پی یک برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای هستند. 

رند پال از پامپئو پرسید: «آیا ما اطلاعاتی در اختیار داریم مبنی بر اینکه سعودی‌ها ازبرای خرید فناوری هسته‌ای وارد گفت‌وگو با سمت‌هایی در پاکستان و دیگر کشورها شده‌اند؟» 

پامپئو گفت که نمی‌تواند در این جلسه به این سوال جواب دهد. پال گفت که این به معنی آن هست که پامپئو، داشتن اطلاعاتی درمورد قصد سعودی‌ها ازبرای خرید سلاح‌های هسته‌ای را تأیید می‌کند. وی در ادامه گفت: «بنابراین، این یک زمین گیم یک طرفه هست. تا زمانی که به این درک نرسیم که در اینجا سه بازیگر بزرگ وجود دارند به این معنی ایران، عربستان سعودی و اسرائیل- [کاری پیش نمی‌رود.] ما از ایران می‌خواهیم کارهایی انجام دهد که تمایل نداریم از هیچ‌کس دیگر بخواهیم آن کارها را انجام دهد.»

سناتور آمریکایی در ادامه تصریح کرد یکی دیگر از فهرست مطالبات پامپئو از ایران، قطع حمایت نظامی از حوثی‌ها (انصارالله) در یمن هست، در حالی که آمریکا از عربستان سعودی نخواسته به بمباران یمن آخر دهد. وی گفت: «درصورتیکه شما نگاهی به فاجعه انسانی در یمن بکنید می‌بینید که مسئولیت آن به گردن سعودی‌ها هست.»

کلیپ زیر که مربوط به این جلسه هست را ببینید:

 

 

انتهای پیام/ 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *