سفیر روسیه در آمریکا: ادعای خروج مسکو از پیمان موشکی صحت ندارد- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو امروز نوشت: “آناتولی آنتونوف” سفیر روسیه در ایالات متحده در نشست سالانه انجمن کنترل تسلیحات در واشنگتن عنوان کرد، این مسئله که روسیه از پیمان مربوط به نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط، کاملا غیرصحیح هست و مقامات مسکو تلاش می‌کنند تا این توافقنامه راهبردی را حفظ کنند.

این دیپلمات بلندپایه یادآور شد: «صحبت از خروج روسیه از این پیمان اصلا درست نیست. ما هرگز چنین قصدی نداشته و ندارد. ما بطور پیگیرانه تلاش زیادی را ازبرای حفظ پیمان نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط انجام داده‌ایم و تنها پس از آنکه واشنگتن اجرای تعهدات خویش در چارچوب این توافقنامه را متوقف کرد، کشور ما با توجه به این واقعیت که آمریکا این پیمان را نقض کرده، مجبور شد تا اجرای تعهداتش در چارچوب آن را متوقف سازد.»

آنتونوف توضیح داد: «البته ما هم اکنون هم هیچ تصمیمی درمورد خارج شدن از پیمان موشکی نگرفته‌ایم. به همین دلیل مقایسه کار یکجانبه آمریکا با واکنش روسیه به این مسئله، از لحاظ حقوقی اصلا قابل مقایسه نیست.»

سفیر روسیه با تأکید بر اینکه توان بالقوه مبارزه مشترک مسکو و واشنگتن ازبرای حفظ صلح، امنیت، خلع سلاح، تقویت عدم گسترش هسته‌ای و کنترل تسلیحات در جهان هم اکنون از میان نرفته هست، افزود: «ما در صورت احترام به منافع ملی یکدیگر، خواهیم توانست به موفقیت‌های بزرگی دست یابیم. البته ازبرای این قصد لازم هست تا مواضع سازنده‌ای اتخاذ کرد و از زبان تهدید و اولتیماتوم خودداری کرد. واضح هست که چنین برخوردی اصلاً قابل قبول نبوده و نمی تواند نتیجه مثبتی داشته باشد.»

به گفته این دیپلمات، روسیه خواستار انجام مذاکرات ازبرای حل و فصل مشکلات پیمان نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط و حفظ پیمان ادامه تمدید کاهش و محدودسازی تسلیحات تهاجمی راهبردی (استارت-۳) هست.

آنتونوف یادآور شد، روسیه و آمریکا بعنوان دو قدرت هسته‌ای برتر جهان مسئولیت و تعهدات سنگینی در عرصه کنترل، خلع سلاح و عدم گسترش دارند و لازم هست به گفت‌وگوهای حرفه‌ای در این باره بازگردند. به گفته وی، همه پیشنهادات مسکو در باره رفع اختلافات دوجانبه همچنان به روی میز مذاکره قرار دارد.

سفیر روسیه همچنین در تفسیر درخواست سمت آمریکایی درمورد تحقیق سلاح‌های تازه راهبردی روسیه، عنوان کرد که هیچکدام از این تسلیحات تازه، مفاد پیمان ادامه کاهش و محدودیت تسلیحات تهاجمی راهبردی را نقض نمی کنند. البته مقامات مسکو از تحقیق موارد مورد اختلاف دو سمت در چارچوب مذاکرات مربوط به ثبات راهبردی صرف نظر نکرده هست.

آنتونوف همچنین امکان تغییر مفاد پیمان موشکی به قصد شروع مذاکرات تازه میان روسیه و آمریکا را بعید ندانست.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *