سیاست ضدایرانی آمریکا در منطقه مانعی جدی در رفع‌ چالش‌های پیشرو- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا» امروز در تحلیلی نوشته هست: هشتمین کنفرانس امنیت میان‌المللی مسکو شروع به کار کرده هست. همانند سال‌های گذشته، یکی از مهمترین موضوعات مورد بحث در این کنفرانس، مناقشات در منطقه خاورمیانه هست. آزادسازی خاک سوریه و عراق از شر گروه تروریستی داعش، منجر به نابودی کامل تروریست‌های این گروه نشده هست و مشکلات ژئوپلیتیکی و منافع اقتصادی کشورهای منطقه می‌تواند با چالش‌های جدیدی نیز مواجه شود.

در کنفرانس امنیت میان‌المللی مسکو که ۲۵-۲۳ آوریل (۳ الی ۵ اردیبهشت) در حال برگزاری هست، هیئت‌های نمایندگی از بیش از ۱۰۰ کشور جهان حضور دارند، هرچند نباید انتظار داشت تصمیم تغییردهنده و مشخصی در این کنفرانس صورت بگیرد، ولی مسائل و مشکلات منطقه بطور دقیق مورد تحقیق و تبادل نظر قرار می گیرد. البته طبق معمول اکثر کشورهای اروپایی و آمریکا از شرکت در این کنفرانس خودداری کرده‌اند. و دلیل آن هم کاملاً روشن هست: آنها مایل هستند تا مشکلات در سوریه، عراق و دیگر کشورهای منطقه تنها در راستای منافع خودشان و بدون در نظر گرفتن منافع مسکو و متحدانش در منطقه حل و فصل شوند.

پیش از این، سرهنگ “الکساندر فومین” معاون وزیر دفاع روسیه عنوان کرد، که ادعای مقامات واشنگتن درمورد نابودی کامل گروه تروریستی داعش در سوریه با واقعیت مطابقت ندارند. واقعیت این هست که مناطق شرق رود فرات چندان هم آرام نیست و بقایایی از این گروه تروریستی همچنان در این منطقه فعال هستند.

پورتال اینترنتی «Axios» به نقل از منبع ها خبری خود عنوان کرد که “مایک پامپئو” وزیر امور خارجه آمریکا در نشستی محرمانه با نمایندگان جامعه ایران-آمریکا در ایالات متحده تایید کرده که ایالات متحده قصد ندارد نظام سیاسی کنونی در ایران را با مداخله نظامی مستقیم سرنگون سازد. وی یادآور شده که از روش‌های دیگری ازبرای این قصد استفاده کردن می شود که یکی از آنها تحریم شدید نفتی علیه ایران هست.

کاخ سفید نیز تایید کرده که “دونالد ترامپ” تصمیم گرفته تا از تاریخ دوم ماه مه (۱۲ اردیبهشت) هیچ استثنایی ازبرای کشورهایی که اکنون اجازه دارند تا از ایران نفت خریداری کنند، در نظر گرفته نشود. در بیانیه کاخ سفید آمده هست: « این تصمیم در این جهت گیری هست تا صادرات نفتی ایران به صفر برسد و منشا درامد اصلی مقامات تهران از میان برود.»

در جواب به این کار، فرماندهی نیروهای نظامی-دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هشدار داده که در صورت ممانعت از صدور نفت ایران، تنگه هرمز که مسیر راهبردی در منطقه خلیج فارس به شمار می رود، به روی حمل و نقل کشورهای دیگر منطقه به بازارهای خارجی هم بسته می شود.

“آلیک اشودکوف” کارشناس نظامی روس به این روزنامه گفته هست که تهران می‌تواند چنین تهدیدی را عملی کند و در مسیر حرکت تانکرهای حامل نفت در تنگه هرمز مین گذاری کند. البته در این صورت درگیری نظامی جدیدی در خلیج فارس بوقوع خواهد پیوست.

دقیقا این مسئله در کنفرانس امنیتی مسکو تحقیق می شود که در آن “امیر حاتمی” وزیر دفاع ایران حضور خواهد داشت که رسماً از سمت “سرگئی شایگو” وزیر دفاع روسیه به این کنفرانس دعوت شده هست.

روسیه می‌تواند با میانجی‌گری مشکل کردهای سوریه را نیز حل و فصل کند

علاوه بر این، نشست بعدی مذاکرات آستانه قرار هست در تاریخ ۲۶-۲۵ آوریل ( ۶-۵ اردیبهشت ماه)  در شهر نورسلطان برگزار شود که در آن  سه کشور ضامن صلح: روسیه، ایران و ترکیه، نمایندگان دولت سوریه، گروه‌های مسلح مخالف دمشق و همچنین نماینده سازمان ملل و نماینده ناظرکشور اردن حضور خواهند داشت و در جریان آن ادامه اقدامات جمعی در جهت مبارزه قاطع با تروریسم و دستیابی به پیشرفت در حل و فصل اوضاع سیاسی در سوریه مورد تحقیق قرار خواهد گرفت. همانصورت که همه می‌دانند در این مذاکرات نماینده‌ای از سمت کردهای سوریه حضور نخواهد داشت، هرچند در حال حاضر آنها در رویارویی با دولت بشار اسد قرار دارند.

“شامیل گارییف” کارشناس نظامی در گفت‌وگو با این روزنامه گفته هست: «روسیه می تواند روی حل و فصل مشکلات مربوط به کردها در سوریه تاثیر بگذارد، به رغم آنکه آمریکا پشت سر کردها قرار دارد. مسکو می‌تواند با رهبران کردهای سوری مذاکره کرده و همچنین به روی تصمیمات مقامات دمشق تاثیر بگذارد. در صورت ست یابی به توافق میان کردها و دولت سوریه، بشار اسد خواهد توانست بر همه مناطق سوریه، از جمله شرق رود فرات کنترل داشته باشد. این در حالیست که ترکیه مانع از چنین توافق می‌شود و به همین دلیل مسئله کردهای سوریه همچنان در بن‌بست قرار دارد.»

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *