شادمانی نتانیاهو از عدم تحقیق جنایات جنگی نیروهای آمریکایی در افغانستان- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، در پی افزایش شکایت‌ها از جنایات جنگی نیروهای آمریکایی در سال های گذشته دادگاه میان‌المللی لاهه تصمیم گرفت تا این موضوع را تحقیق کند.

سال گذشته این دادگاه هزاران شکایت از قربانیان جنایات جنگی در افغانستان را به ثبت رساند و در نتیجه قرار شد تا دادستان دادگاه لاهه قضیه جنایات جنگی در این کشور را مورد تحقیق قرار دهد.

این موضوع واکنش‌های تند آمریکا را در پی داشت. چند روز پیش آمریکا دادگاه لاهه را تهدید کرد و ویزای دادستان ارشد دادگاه لاهه ازبرای ورود به آمریکا را نیز لغو کرد.

در نتیجه این دیوان میان‌المللی تصمیم گرفت تا تحقیق درمورد جنایات جنگی نیروهای آمریکایی در افغانستان را متوقف کند و دلیل آن را نیز عدم همکاری حکومت‌ها و محدودیت در خرج‌های تحقیقاتی عنوان کرد.

نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی اسرائیل از تصمیم دادگاه لاهه مبنی بر عدم تحقیق جنایات جنگی نیروهای آمریکایی در افغانستان ابراز خرسندی کرده هست.

«جروزالم پست» نوشت:  نخست وزیر اسرائیل تصمیم دادگاه لاهه ازبرای عدم تحقیق جنایات جنگی نیروهای آمریکایی را دستاورد بزرگی ازبرای رژیم صهیونیستی عنوان کرده هست.

نتانیاهو مدعی شد که صرف نظر دادگاه لاهه از تحت پیگرد قرار دادن نیروهای آمریکایی به معنی اصلاح بی عدالتی بوده و تاثیرات گسترده را در عملکرد سیستم میان‌المللی درمورد رژیم صهیونیستی در پی دارد.

پیش از این ترامپ نیز عقب نشینی دادگاه میان‌المللی لاهه از تحقیق جنایات جنگی نیروهای آمریکایی در افغانستان ابراز خوشحالی کرده و آن را پیروزی بزرگی ازبرای آمریکا توصیف کرده بود.

کاخ سفید هشدار داده بود که هیچ یک از اعضای دادگاه لاهه که در مسیر تحقیق درمورد جنایات نیروهای آمریکایی در افغانستان دخالت دارند ویزای ورود به آمریکا را دریافت نخواهند کرد.

وزارت خارجه آمریکا نیز ویزای ورود «فاتو بنسودا» دادستان کل دادگاه میان‌المللی لاهه به این کشور را لغو کرد.

ترامپ در بیانیه تصریح کرد که هرگونه تلاش ازبرای تحت پیگرد قرار دادن نیروهای آمریکایی و نظامیان اسرائیلی با جواب سریع و شدید آمریکا روبرو می شود.

نظامیان رژیم صهیونیستی در فلسطین به کشتار غیرنظامیان از جمله زنان و کودکان فلسطینی متهم هستند ولی حمایت آمریکا از این رژیم سبب شده تا جامعه میان‌المللی در برابر جنایات این رژیم اشغالگر سکوت اختیار کنند.

نیروهای آمریکایی نیز در افغانستان به کشتار زنان و کودکان در عملیات‌های شبانه متهم هستند ولی به دلیل مصئونیت قضایی نیروهای آمریکایی همچنان به کشتار غیرنظامیان در این کشور ادامه می‌دهند.

در پی افزایش شکایت‌ها از جنایات جنگی نیروهای آمریکایی در سال های گذشته دادگاه میان‌المللی لاهه تصمیم گرفت تا این موضوع را تحقیق کند و در نتیجه هزاران شکایت در این دادگاه به ثبت رسید.

این در حالی هست که عدم تحقیق جنایات جنگی نیروهای آمریکایی در افغانستان واکنش‌های تند کمیسیون حقوق بشر، سازمان عفو میان‌الملل و نهادهای حامی حقوق بشری را نیز در پی داشته هست.

انتهای پیام/.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *