شرط مرکل ازبرای پذیرش درخواست لندن ازبرای تعویق تاریخ برگزیت- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه “زوددویچه سایتونگ”، برگزیت همچنان مسئله‌ای هست که اتحادیه اروپا را شدیدا درگیر خود کرده هست. هم اکنون معلوم نیست که این کشور در چه تاریخی اتحادیه اروپا را ترک می کند. در اصل و بر اساس برنامه های مقرر این کشور باید در ۲۹ ماه مارس این اتحادیه را ترک کند، ولی از آنجایی که پارلمان انگلیس هم اکنون با توافق انجام شده میان لندن و بروکسل درمورد برگزیت موافقت نکرده هست و هم وقت با خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا هم مخالف هست الان لندن تلاش می کند تا تاریخ برگزیت را تا اواخر ماه ژوئن به تعویق بیاندازد.

ترزا مِی نخست‌وزیر این کشور با ارسال نامه‌ای به رئیس شورای اتحادیه درخواست کرده هست که موعد برگزیت تا ۳۰ ژوئن (۹ تیر) به‌تعویق بیفتد.وقت پیشنهادی ترزا مِی پس از برگزاری انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا هست، انتخاباتی که به‌گفته نخست‌وزیر انگلیس شرکت این کشور در آن «غیرقابل‌قبول» هست.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان البته درخواست ترزا می ازبرای تعویق تاریخ برگزیت تا اواخر ژوئن را زیر سوال قرار داده و در این باره گفته هست که در تاریخ مورد نظر ترزا می ازبرای تعویق تاریخ برگزیت به ۳۰ ژوئن باید مسئله قانونی بودن انتخابات اروپا در اواخر ماه می در نظر گرفته شود. وی در عین حال گفت که ولی درمورد تمدید کوتاه مدت وقت تاریخ برگزیت مطمئنا می توان مثبت صحبت کرد.

سران کشورهای اروپایی قرار هست از امروز در نشستی دو روزه مسئله برگزیت را مورد تحقیق قرار دهند. ازبرای اینکه درخواست لندن ازبرای تعویق تاریخ برگزیت مورد قبول قرار گیرد باید همه کشورهای عضو این اتحادیه با آن موافقت کنند.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در سخنان خود در پارلمان این کشور عنوان کرد که پیش شرط ما ازبرای تعویق تاریخ برگزیت ولی این هست که پارلمان انگلیس رای مثبت خود به توافق برگزیت را بدهد. مرکل بر این باور هست که اتحادیه اروپا در مسئله مورد اختلاف مرزهای ایرلند که توافق درمورد آن موسوم به Backstop هست امتیازات کافی را به لندن داده هست.

صدر اعظم آلمان همچنین تاکید کرد که درصورتیکه پارلمان انگلیس باز هم با توافق برگزیت مخالفت کند بنابراین باید ما به این مسئله بپردازیم که آیا باید نشست دیگری قبل از تاریخ برگزیت برگزار شود.

مرکل همچنین تاکید کرد که تا قبل از فرارسیدن موعد برگزیت همچنان می خواهد ازبرای یک خروج منظم تلاش کند…وی چنین برگزیتی را به نفع آلمان و دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا و در علاقه آن ها دانست. وی در عین حال تصریح کرد که آلمان ازبرای سناریوی خروج نامنظم البته بعضی اقدامات اضطراری را تصمیم گیری کرده هست.

مرکل با اشاره به اینکه پس از جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا مناسبات ما با لندن به اندازه وقت عضویت این کشور خوب نخواهد بود در عین حال گفت که درها ازبرای همکاری تنگاتنگ در دوستی ها و منفعت رسانی متقابل از سمت ما همچنان باز هست.

“آندره اهلس”، رئیس حزب سوسیال دموکرات آلمان هم از ترزا می درخواست کرده هست که در مناقشات برگزیت به سمت اپوزیسیون روی آورد و این شکل در پی مسیر حلی ازبرای برگزیت باشد. وی تاکید کرد که درصورتیکه نه دولت و نه پارلمان نتوانند مسیر چاره ای ازبرای این مسئله پیدا کنند مسیر حل تنها برگزاری یک همه پرسی دوم درمورد برگزیت خواهد بود.

در این میان دونالد تاسک، رئیس شورای اروپایی هم تعویق کوتاه مدت وقت تاریخ بررگزیت را امکان پذیر دانسته هست.

“یان کلود یونکر”، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا هم  در آستانه نشست این هفته اتحادیه اروپا تاکید کرد: اتحادیه اروپا تاکنون اقدامات زیادی را ازبرای همراهی با بریتانیا بر سر برگزیت انجام داده هست و دیگر نمی تواند اقدامات بیشتری را در این زمینه انجام دهد.

 رئیس کمیسیون اروپا همچنین  ضمن ابراز ناامیدی نسبت به پیشرفت مذاکرات هفته جاری اتحادیه اروپا بر سر برگزیت، گفت: هیچ شکل مذاکره مجدد و مذاکرات جدیدی درمورد برگزیت وجود نخواهد داشت، هیچ ضمانت دیگری علاوه بر ضمانت هایی که قبلا داده شده هست، به لندن داده نخواهد شد. ما به طور چشمگیری به سوی بریتانیا حرکت کرده ایم و دیگر هیچ تحرک و کار دیگری از سوی اتحادیه اروپا وجود نخواهد داشت.

درصورتیکه انگلیس نتواند تا ۲۹ مارس (۹ فروردین) به توافق نهایی بر سر برگزیت با اتحادیه اروپا دست یابد، در آخر مجبور به خروج بدون نظم از این اتحادیه می شود.

“یونکر” در مصاحبه با سایت رادیو آلمان اظهار داشته هست که ما به شفافیت کامل درمورد نیات واقعی انگلیس و تعهدات نهایی دولت درمورد برگزیت احتیاج داریم که تا کنون هم اکنون این وعده ها را دریافت نکرده ایم.

وی همچنین تاکید کرد که تمدید مهلت برگزیت باید با موافقت پارلمان انگلیس با متن توافق برگزیت تایید شود که هم اکنون این اتفاق هم نیفتاده هست. وی در عین حال هر شکل مذاکرات مجدد درمورد توافق برگزیت را رد کرده و تاکید کرد که مذاکرات در این باره نهایی شده هست.

یونکر با اشاره به اینکه ما خواستار هیچ برگزیت سختی نیستیم همچنین گفت که خروج بدون توافق بدترین سناریوها هست که تنها بازنده دارد.

آلمان دومین متضرر بزرگ برگزیت نامنظم پس از انگلیس خواهد بود

بر اساس یک تحقیق موسسه “برتلزمن”، برگزیت و بخصوص برگزیت بدون توافق می تواند به کاهش بالای درآمدهای شهروندان آلمانی منجر شود.

بر اساس این تحقیق درآمد ناخالص در آلمان به میزان میلیاردی در صورت یک برگزیت نامنظم کاهش می یابد. بر این اساس درصورتیکه یک خروج نامنظم انگلیس از اتحادیه اروپا اتفاق بیفتد آلمانی ها باید خود را ازبرای یک کاهش درآمد تقریبا ۱۰ میلیارد یوروی در سال آمده کنند که ازبرای هر نفر بر اساس آمارها حدود ۱۱۵ یورو درآمد کم تر را شامل می شود.

بر اساس این تحقیق آلمان پس از انگلیس در زمینه درآمد ناخالص بیشترین آسیب را از برگزیت نامنظم خواهد دید و پس از آن کشورهای فرانسه و ایتالیا قرار می گیرند.

بر اساس این تحقیق یک برگزیت نامنظم کاهش درآمد سالانه ۵۷ میلیارد یورویی به این معنی حدود ۸۷۵ یورو درآمد کم تر ازبرای هر فرد را در پی خواهد داشت. همچنین در صورت وقوع این سناریو فرانسوی ها باید انتظار ۸ میلیارد یورو درآمد ناخالص در سال و فرانسوی ها حدود ۴ میلیارد درآمد کم تر را داشته باشند.

نویسندگان این تحقیق بر این باورند که یک خروج منظم این آسیب ها را به شدت کاهش می دهد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *