ضرب‌الاجل اتحادیه آفریقا به شورای انتقالی نظامی سودان- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آناتولی، اتحادیه آفریقا روز گذشته با برگزاری نشستی در «آدیس آبابا» پایتخت اتیوپی، آخرین تحولات در سودان را تحقیق کرد.

اتحادیه آفریقا ضمن این نشست هشدار داد درصورتیکه شورای انتقالی نظامی سودان ظرف ۱۵ روز قدرت را واگذار نکند عضویت این کشور در اتحادیه آفریقا به حال تعلیق درخواهد آمد.

«بانکولی ادیوه» سفیر نیجریه در اتیوپی و اتحادیه آ،ریقا، که ریاست دوره‌ای شورای صلح و امنیت اتحادیه آفریقا را در ا بر عهده دارد، در آخر نشست گفت: «این شورا تسلط شورای انتقالی نظامی بر قدرت در سودان را مردود می‌داند.»

سفیر نیجریه بر ضرورت رعایت احترام بر خواسته مردم سودان ازبرای تشکیل دولتی مدنی در این کشور تاکید کرد و گفت که شورای صلح و امنیت اتحادیه آفریقا تحولات اوضاع در سودان را از منظر اتحادیه آفریقا و خواسته‌های مردم این کشور پیگیری می‌کند.

وی متذکر شد: «برکناری رئیس‌جمهور منتخب سودان( عمر البشیر) را به شدت محکوم می‌کنیم و انحلال دولت را مغایر با قانون اساسی سودان می‌دانیم. درخواست ما این هست که حداکثر ۱۵  روز دیگر قدرت سیاسی در سودان به یک دولت غیرنظامی تحویل داده شود و درصورتیکه این کار صورت نگیرد عضویت سودان در اتحادیه آفریقا خود به خود به حال تعلیق در خواهد آمد.»

شورای صلح و امنیت اتحادیه آفریقا همچنین از تسلط ارتش بر قدرت در سودان و تاثیر آن بر اوضاع منطقه و قاره آفریقا، لغو قانون اساسی، انحلال پارلمان و ایجاد غیرقانونی قدرت نظامی در سودان را محکوم کرد.

در پی افزایش اعتراضات مردمی در سودان، که از ۱۹ دسامبر گذشته شروع شده هست، فرمانده ارتش سودان پنجشنبه گذشته از عزل و بازداشت «عمر البشیر» خبر داد و عنوان کرد که شورای انتقالی نظامی ازبرای اداره دوره انتقالی دو ساله تشکیل شده هست.

برکناری البشیر از قدرت، دامنه اعتراضات در سودان را کم نکرده هست. هزاران معترض سودانی همچنان با تجمع مقابل وزارت دفاع عنوان کردند تا وقت انتقال فوری قدرت به یک دولت انتقالی غیرنظامی، در خیابان‌ها باقی خواهند ماند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *