عراق با حذف دلار به واردات انرژی از ایران ادامه می‌دهد- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، عبدالکریم هاشم مصطفی مشاور ویژه نخست وزیر عراق عنوان کرد کشورش در حال نهایی کردن قراردادی هست که به بغداد اجازه خواهد داد تا علیرغم تحریم های آمریکا ضد ایران، با عدم استفاده کردن از دلار به واردات انرژی از ایران ادامه دهد.

وی که در مسکو و در حاشیه یک کنفرانس درمورد خاورمیانه به میزبانی گروه والدای سخن می گفت، عنوان کرد یک هیأت بزرگ از بانک مرکزی ایران به عراق مسافرت کرده و درمورد مسیر های تجارت دوجانبه با استفاده کردن از یورو تبادل نظر کرده اند.

هاشم مصطفی از احتمال تبادلات تجاری عراق و ایران با استفاده کردن از دینار و یا حتی پرداخت به صورت نفت هم خبر داد.

وی با اشاره به تحریم های آمریکا علیه ایران تاکید کرد عراق حق دارد تا از منافع ملی خود دفاع کند.

وی گفت: «ما همواره به آن ها (آمریکا) می گوییم: ما دوست شماییم، ولی بخشی از سیاست های شما در منطقه نیستیم. آمریکایی ها کاملا به این موضوع واقفند و این چیز جدیدی ازبرای آن ها نیست.»

هفته گذشته روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی از مخالفت دولت عراق با درخواست آمریکا ازبرای متوقف کردن خرید حامل‌های انرژی از ایران خبر داده و از گاز تولیدی ایران به عنوان “حیاتی ترین محصول انرژی وارداتی” عراق یاد کرد.

این گفته به ملاقات هفته گذشته میان عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق و عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی ایران و سخنان نخست وزیر عراق پس از این ملاقات اشاره می کند که گفته بود: «مردم عراق از تحریم رنج برده اند و در مورد آسیب هایی که به خاطر اقدامات آن ها (آمریکا) به مردم وارد می شود، آگاهی دارند.»

عبدالمهدی تاکید کرده بود: «عراق جزئی از رژیم تحریم ها علیه ایران و هیچ ملت دیگری نخواهد بود.»

طبق این گفته، پس از هجوم نظامی آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳، صنعت تولید و شبکه سراسری برق در عراق با مشکلات جدی روبرو شد و خاموشی در شهرهای بزرگ، به ویژه در فصل تابستان، به امری عادی تبدیل شد.

نیویورک تایمز در ادامه از گاز طبیعی ایران به عنوان “تنها و حیاتی ترین انرژی وارداتی عراق” نام برده و به درخواست نامعقول آمریکا ازبرای توقف واردات گاز از ایران اشاره می کند، به چه دلیل که طبق تفسیر واشنگتن، گاز هم جزو اقلام تحریمی هست.

با این که دونالد ترامپ به رهبران عراق تا ماه مارس میلادی فرصت داده هست تا خرید برق از ایران را متوقف کنند، مقامات دولت بغداد تاکید کرده‌اند که هیچ جایگزین ساده‌ای ازبرای گاز یا برق وارداتی از ایران وجود ندارد، به چه دلیل که بازسازی زیرساخت‌های انرژی عراق دست کم به سه سال وقت احتیاج دارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *