عراق یکصدا علیه ترامپ و چشم انداز رابطه ها بغداد-تهران- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

یکشنبه هفته گذشته بود که دونالد ترامپ رئیس جمهور در مصاحبه ای تلویزیونی درمورد حضور نیروهای آمریکایی در عراق گفت: «ما ازبرای ساخت این پایگاه نظامی (عین الاسد) در عراق خرج هنگفتی کرده‌ایم. می‌خواهیم آن را حفظ کنیم. یکی از دلایلی که می‌خواهم نگهش دارم، این هست که می‌خواهم کمی حواسمان به ایران هم باشد، چون ایران یک مشکل واقعی هست.»

همین سخنان که البته مدتی پیش و در مسافرت سر زده وی به عراق و حضورش در عین الاسد تکرار شده بود اینبار صدای اعتراض همه طیف‌های عراقی را درآورد.

بلافاصله پس از این اظهارات بود که ‘حسن الکعبی’ نایب رئیس پارلمان عراق، با صدور بیانیه ای خطاب به ترامپ گفت: ‘نیروهای نظامی و مستشارانت را از طریق قانون و با اراده ملی (از عراق) بیرون خواهیم کرد’.

روز پس نیز برهم صالح رئیس جمهور این کشور در همایشی در بغداد در واکنش به این اظهارات گفت: آمریکا حق چنین کاری و هر کار دیگری خارج از چارچوب توافقنامه امضا شده میان دو کشور ندارد و ما اجازه چنین کاری را نمی دهیم.

روزهای پس بعضی منبع ها در واشنگتن عنوان کردند که ترامپ از جواب برهم صالح به اظهاراتش عصبانی شده هست.

ولی این آخر قضیه نبود و “عادل عبدالمهدی” نخست وزیر عراق نیز از ترامپ خواست سخنان گذشته خود مبنی بر استفاده کردن از عراق به عنوان پایگاه ازبرای زیرنظر داشتن ایران را پس بگیرد.

پس از آن هم رهبران جریانات و گروههای مختلف سیاسی از جمله ایاد علاوی رهبر فراکسیون «الوطنیه»، حیدر العبادی رهبر ائتلاف نصر، سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی، مقتدی صدر رهبر جریان صدر و ائتلاف سائرون، هادی عامری رهبر ائتلاف فتح، دولت القانون به رهبری نوری مالکی، عصائب اهل الحق و حزب الله عراق علیه این اظهارات موضع گیری و آن را محکوم کردند.

مهمتر از همه باید به موضع گیری مرجعیت عالی عراق آیت الله سیستانی در ملاقات نماینده ویژه تازه دبیرکل و رئیس هیات یاری رسانی سازمان ملل بهعراق(یونامی) گفت:عراق می خواهد با همه کشورهای همسایه و دیگر دولت ها، رابطه خوب و متعادل و مبتنی بر صلح و منافع مشترک و بدور از مداخله و یا نقض حاکمیت و استقلال خود داشته باشد. عراقنباید پایگاهی ازبرای وارد کردن آسیب و یا زیانی به کشوری دیگر باشد.

این اظهارات آیت الله سیستانی که به موقع و در شرایط حساس عراق و منطقه انجام گرفت، با واکنش و استقبال گسترده رسانه ها و همچنین جناح های سیاسی در داخل عراق مواجه شد، بطوریکه از آن به نقشه مسیر عراق در مرحله پیش رو یاد کرده اند.

باید گفت که صحنه سیاسی عراق پس از انتخابات و تشکیل کابینه پر از کشمکش های حزبی و ائتلافی بوده و طی یکسال گذشته کمتر اتفاقی رخ داد که همه طرفها موضعی یکسان گرفته و در مقابل آن بایستند.

چنین اتفاقی را شاید بتوان در بحران بصره و آتش زدن کنسولگری ایران در این استان مشاهده کرد که توسط جریانهایی خاص هدایت شده بود ولی با واکنش گسترده همه طرفهای عراقی روبرو و محکوم شد.

امروز نیز صحنه سیاسی عراق شاهد یک همصدایی در محکومیت اظهارات ضد ایرانی ترامپ و تلاش ازبرای تصویب قانونی در جهت بیرون راندن نیروهای نظامی بیگانه از این کشور هست.

نمایندگان پارلمان عنوان کرده اند که پس از تعطیلات دو ماهه مجلس، نخستین جلسه پارلمان به تحقیق طرح پیشنهادی ابطال بندهایی از توافقنامه امنیتی با آمریکا خواهد بود که حضور نیروهای نظامی این کشور در عراق را لغو خواهد کرد.

در حالیکه رابطه ها ایران و عراق علیرغم میل بعضی کشورهای منطقه ای و میان المللی روز به روز در حال گسترش هست، چنین اتفاقاتی نیز به روشنی نشان از همدلی و همراهی ملت و دولت عراق با همسایه خود دارد که در شرایط دشوار در کنار یکدیگر بوده و اجازه تفرقه افکنی و شیطنت را به سمت ثالث نخواهند داد.

نمونه بارز این همراهی و تعامل مثبت و سازنده را نیز باید در سفرهای مکرر مقامات دو کشور دید که حاصل آن توافقنامه‌های متعدد ازبرای انتقال تکنولوژِی یا کمک به توسعه زیر ساخت‌های عراق هست.

همچنین رابطه ها تجاری دو کشور در سال ۲۰۱۸ به حدود ۹ میلیارد دلار رسید که با این رقم، سهم ایران در بازار عراق از ترکیه پیشی گرفت.

در شرایط فعلی که ایران تحت تحریم‌های یکجانبه آمریکا قرار دارد، عراق به عنوان همسایه ای با بیشترین مرزهای زمینی، می‌تواند سهم عمده ای در عبور از وضعیت فعلی داشته باشد که اراده مسئولان عراقی در همراهی با ایران و موضع گیری قاطعانه در قبال زیاده خواهی های سمت آمریکایی میتواند چشم انداز روشنی از توسعه هر چه بیشتر رابطه ها سیاسی و تجاری تهران – بغداد ترسیم کند.

“علی حیدری” کارشناس مسائل غرب آسیا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *