لاوروف: قطعنامه پیشنهادی آمریکا مقدمه‌ای ازبرای دخالت نظامی در ونزوئلا هست- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از اسپوتنیک، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه روز سه‌شنبه در یک کنفرانس خبری ادعاهای واشنگتن مبنی بر اینکه قطعنامه پیشنهادی روسیه به شورای امنیت منجر به ایجاد اختلال در مسیر ارسال کمک‌های بشردوستانه به ونزوئلا می‌شود را قاطعانه رد کرد و اظهار داشت: «این ادعای آمریکایی‌ها تلاشی هست ازبرای منحرف کردن اذهان عمومی از این واقعیت که واشنگتن می‌خواهد از مسئله کمک‌های بشردوستانه به‌عنوان پوششی ازبرای مقاصد سیاسی خود استفاده کردن کند. آمریکا با قطعنامه پیشنهادی خود می‌کوشد تا از کمک‌های بشردوستانه به‌عنوان ابزاری ازبرای ایجاد بی‌ثباتی در ونزوئلا بهره بگیرد و حتی مقدمات لازم ازبرای دخالت نظامی مستقیم در ونزوئلا را فراهم سازد.»

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در ادامه با تأکید بر اینکه هدف قطعنامه پیشنهادی کشورش این هست که شرایط را ازبرای شکل‌گیری یک گفتگوی ملی در ونزوئلا فراهم کند، خاطرنشان ساخت: «ما از همان روزهای نخست از طرح مکزیک و اروگوئه ازبرای فراهم کردن شرایط لازم جهت شکل‌گیری گفتگوی ملی با حضور همه گروههای سیاسی ونزوئلا حمایت کرده‌ایم. رئیس‌جمهور مادورو نیز خیلی سریع ازبرای این کار عنوان آمادگی کرد ولی بر اثر فشارهای آمریکایی‌ها، مخالفان مادرو پیشنهاد وی را نپذیرفتند. آمریکا در قضیه ونزوئلا شرم و حیای خود را به کلی از دست داده هست.»

 

از حدود سه هفته قبل، «خوان گوایدو» رئیس مجمع ملی ونزوئلا به تحریک مقامات بلندپایه واشنگتن از جمله «مایکس پنس» معاون دونالد ترامپ، خود را رئیس‌جمهور ونزوئلا عنوان کرده و در این مدت وقت از مذاکره به دولت قانونی ونزوئلا سر باز زده هست. از طرفی دونالد ترامپ و تنی چند از مقامات آمریکایی از احتمال دخالت نظامی کشورشان در ونزوئلا سخن گفته‌اند.

انتهای پیام/.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *