مخالفت کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا با خروج از افغانستان- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «جین شاهین» سناتور ارشد آمریکایی و عضو کمیته نیروهای مسلح آمریکا به خبرنگاران در کابل گفت: موضع رسمی دولت آمریکا خروج تدریجی از افغانستان هست.

وی تصریح کرد: به قصد آخر جنگ در افغانستان، واشنگتن مخالف خروج عجولانه نیروهای آمریکایی از این کشور هست.

سناتور ارشد آمریکایی در روزهای گذشته با شماری از رهبران سیاسی و مقامات افغان در کابل درمورد مسیر صلح و خروج نیروهای آمریکایی گفت‌وگو کرده هست.

شاهین اظهار داشت: ما به این نتیجه رسیدیم که حتی درصورتیکه از طریق مذاکره جنگ جاری در افغانستان آخر یابد باز هم نباید نیروهای آمریکایی به صورت عجولانه این کشور را ترک کنند.

وی خاطرنشان کرد که در مسیر صلح باید تمام جناح‌های سیاسی در این کشور حضور داشته باشند بویژه نباید نقش زنان در این مسیر نادیده گرفته شود.

سناتور آمریکایی گفت: اعضای سنای آمریکایی با خروج شتاب زده از افغانستان مخالف هستند و موضع رسمی دولت آمریکا نیز همین هست.

عضو کمیته نیروهای مسلح سنا اظهارداشت: نتیجه مذاکرات صلح با طالبان هرچه که باشد، این با اهمیت هست که زنان افغانستان در این مسیر سهیم باشند.

وی که پیش از این نیز به لزوم ایفای نقش زنان در مسیر صلح تاکید کرده بود دفعه دیگر خاطرنشان کرد که درصورتیکه زنان در این مسیر سهیم باشند احتمال ۳۵ درصدی وجود دارد که مذاکرات صلح با طالبان ادامه یابد.

شاهین تصریح کرد: درصورتیکه طالبان تمایلی به حمایت‌ جامعه جهانی دارد باید به اهمیت حضور زنان در مذاکرات صلح و شامل کردن مسائل حقوق بشری در توافق صلح توجه داشته باشند.

خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان یکی از شروط اصلی طالبان ازبرای پیوستن به مسیر صلح هست ولی این موضوع جنجالی شده و مقامات آمریکایی نیز در این مورد بارها اظهارات ضدو نقیضی را عنوان کرده‌اند.

انتهای پیام/.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *