مسکو: سیاست آمریکا تهاجمی و بی‌ثبات کننده هست/ واشنگتن عامل کشته شدن ۳ هزار سوری هست- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، “والری گراسیموف” رئیس ستادکل نیروهای مسلح فدراسیون روسیه سیاست آمریکا و متحدانش را تهاجمی و بی ثبات کننده نامید.

گراسیموف امروز (چهارشنبه) در سخنرانی خود در کنفرانس میان المللی امنیتی در مسکو گفت: «عواملی عینی ناشی از جهت گیری‌های سیاسی تهاجمی و بی‌ثبات کننده ایالات متحده و متحدانش، بیشترین تاثیر را بر وضعیت امنیت جهانی و منطقه‌ای گذاشته هست.»

به گفته وی، واشنگتن ازبرای حفظ سلطه جهانی و کنترل بر ذخایر منبع ها طبیعی جهانی و مسیر‌‌های ارتباطی حمل و نقل، آشکارا ضوابط حقوق میان الملل را نادیده گرفته و بطور هدفمند منشور سازمان ملل و مکانیزم امنیت جمعی را زیر پا می‌گذارد و‌ این سیاست قطعاً منجر به از میان رفتن سیستم ثبات راهبردی در جهان می شود.

به عقیده این ژنرال بلندپایه روس، مقامات آمریکایی بطور پیگیرانه‌ای تلاش دارند خود را از شر همه تعهدات خود در عرصه کنترل تسلیحات خلاص کنند و این کار هیچ نتیجه خوبی ازبرای امنیت میان المللی نخواهد داشت.

از میان رفتن پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی عواقب خطرناکی خواهد داشت

رئیس ستادکل نیروهای مسلح روسیه یادآور شد که احتمال اینکه پیمان مربوط به ادامه کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی (معروف به استارت-۳) از میان برود، بسیار زیاد هست و این مسئله می تواند آسیب جدی به قابل اطمینان ترین رژیم کنترل تسلیحات وارد سازد.

گراسیموف با اشاره به اینکه خودداری از ادامه بازرسی‌ها از تاسیسات راهبردی سبب آن می شود تا روسیه در ارزیابی از توان بالقوه رقبای خود، حداکثر امکانات آنها و نه وضعیت واقعی که تنها در نتیجه بازرسی‌ها ممکن هست را در نظر بگیرد، افزود: «نتیجه آن می‌شود که عدم اعتماد متقابل تشدید شده و مسابقه تسلیحاتی جدیدی شروع شود. و این وضعیت در وهله نخست، امنیت کشورهای اروپایی را در معرض خطر قرار خواهد داد، به چه دلیل که آمریکا در آنسوی اقیانوس و بسیار دور از دسترس هست. در چنین شرایطی همسایگان اروپایی ما باید خود ارزیابی کنند که آیا واقعا مایلند خود را درگیر چنین رویارویی کنند؟»    

این مقام نظامی بلندپایه همچنین عنوان کرد که روسیه از ناتو می‌خواهد تا از اقدامات نظامی خود در نزدیکی مرزهای غربی این کشور دست بردارد و این کار شرط مهمی ازبرای کاهش وخامت اوضاع هست. وی از جمله این اقدامات، استقرار نیروهای نظامی مضاعف و ایجاد زیرساختارها و تاسیسات نظامی مختلف در کشورهای منطقه بالتیک و شرق اروپا و افزایش حضور نظامی ناتو در دریای سیاه را نام برد.

گراسیموف همچنین از شرکای غربی روسیه خواست تا از ایجاد «مرزبندی‌های تازه» در قاره اروپا اجتناب ورزند تا ساختارهایی مانند روسیه-ناتو بتوانند رویارویی میان دو سمت را کاهش دهند و توافقات مسکو و بروکسل در سال ۱۹۹۷ درمورد اینکه روسیه و ناتو نباید به دیده دشمن به یکدیگر نگاه ‌کنند، تحقق یابد.

بیش از ۳هزار نفر از مردم سوریه در نتیجه حملات ائتلاف غربی به سرکردگی آمریکا کشته شده‌اند

رئیس ستادکل نیروهای مسلح روسیه در قسمت دیگری از سخنرانی خود عنوان کرد که حملات ائتلاف غربی به سرکردگی آمریکا به خاک سوریه سبب قربانی شدن حداقل سه هزار نفر از مردم غیرنظامی در این کشور شده هست.

وی گفت: «در حال حاضر مرحله نظامی مناقشه در سوریه به آخر رسیده و مکانیزمی ازبرای حل و فصل سیاسی اوضاع و آشتی میان طرفین متخاصم در این کشور بوجود آمده هست. ما معتقدیم که اکنون همه شرایط لازم ازبرای این قصد فراهم شده و مردم این کشور در حال بازگشت به زندگی عادی هستند.»

ژنرال گراسیموف افزود: «این در حالی هست که کسانی که بیشتر از همه ادعای پیروزی بر تروریسم در سوریه را دارند، هیچ اقدامی در جهت بازسازی این کشور انجام نمی دهند. حال این سئوال مطرح می شود که ائتلاف میان المللی ضدتروریستی که در سال ۲۰۱۴ توسط ایالات متحده بوجود آمد، در طول این مدت وقت به چه کاری مشغول بوده هست؟ ازبرای چه حملات موشکی و بمباران‌های آنها به تاسیسات تروریست‌ها، آسیب جدی به نیروهای داعش وارد نکرد؟»  

این مقام نظامی روس یادآور شد: «واقعیت این هست که غالباً این مردم غیرنظامی  و نیروهای دولتی سوریه بودند که هدف این حملات قرار می‌گرفتند و طبق ارزیابی مقامات دمشق، تاکنون بیش از سه هزار نفر از مردم غیرنظامی سوری، از جمله حدود ۱۴۰۰ زن و کودک در نتیجه حملات ائتلاف غربی، جان خود را از دست داده‌اند.»

آمریکا خط مشی رویارویی خود با روسیه را همچنان حفظ کرده هست

رئیس ستادکل نیروهای مسلح روسیه در سخنرانی خود همچنین عنوان کرد که ایالات متحده قصد دارد خط مشی رویارویی با روسیه و استفاده کردن از زبان زور در گفت‌وگو با مسکو را حفظ کند و وضعیت سیاسی-نظامی در اروپا این مسئله را نشان می‌دهد.  

به گفته وی، ازبرای این قصد ناتو در حال گسترش بوده و توان بالقوه نیروهای مسلح خود را تقویت می کند و عبارت جدیدی تحت عنوان “بازدارندگی مقاصد تهاجمی روسیه» از آن سوی اقیانوس به متحدین اروپایی دیکته شده هست.

گراسیموف افزود: «در نتیجه این اقدامات توازن نیروها بهم خورده، خطر درگیری نظامی در اروپا افزایش یافته و سیستم امنیت منطقه‌ای و جهانی در معرض خطر جدی قرار گرفته هست.»

این مقام نظامی همچنین یادآور شد، آمریکا امروزه ازبرای پیشبرد سیاست خود علیه روسیه و دیگر کشورهایی نامطلوب ازبرای آنها ، فعالانه از فناوری «جنگ سایبری» استفاده کردن می‌کند و با کمک این فناوری اطلاعات نادرستی و مورد نظر خود را به گوش جامعه جهانی می‌رساند تا دیدگاه منفی علیه دشمنان خود را گسترش دهد.     

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *