نامه اردوغان به اسقف اعظم ارامنه ترکیه- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از ترند، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در این نامه با اشاره به این که سال ۱۹۱۵ سالی دشوار ازبرای همه افراد ساکن در امپراتوری عثمانی بود، نوشت: ترکیه از صمیم قلب نسبت به همه انسانهایی که در جریان رویدادهای سال ۱۹۱۵ از جمله ارامنه جان خود را از دست دادند، ابراز همدردی می‌کند.

اردوغان در نامه خود خاطرنشان کرد: ارمنی‌ها در ترکیه همواره در صلح و آرامش زندگی کرده‌اند. امنیت جمعیت ارامنه ساکن در ترکیه ازبرای آنکار بسیار با اهمیت هست. اجازه نخواهیم داد که تبعیضی به خاطر قومیت نسبت به ارمنی‌های ترکیه اعمال شود.

مسروب دوم موتافیان کشیش ارمنی‌تبار اهل ترکیه که در سال ۱۹۹۸ به‌عنوان هشتاد و چهارمین پاتریارک کلیسای حواری ارمنی استانبول جایگزین پاتریارک گارگین دوم شد و تا سال ۲۰۰۸ که اسقف اعظم آرام آتسیان به‌عنوان کفیل جایگزین وی شد، این سمت را به‌عهده داشت.

وی سرانجام در روز ۸ مارس ۲۰۱۹ در سن ۶۲سالگی در «بیمارستان ارمنی منجی مقدس» یدیکوله استانبول درگذشت. جامعه ارمنی ترکیه هم اکنون خود را آماده انتخاب اسقف تازه کلیسای ارمنی ترکیه می کند.

رجب طیب اردوغان روز گذشته دولت فرانسه را ازبرای گرامیداشت روز قربانیان نسل‌کشی ارامنه مورد هجوم لفظی قرار داد.

اردوغان در سخنانی که از تلویزیون دولتی این کشور پخش می‌شد گفت: «درصورتیکه به آن‌هایی نگاه کنیم که می‌خواهند با مسئله ارامنه و مبارزه با تروریسم درس حقوق بشر و دموکراسی به ترکیه بدهند، می‌بینیم که همه‌شان گذشته خونینی داشته‌اند.»

ارمنستان و لابی ارامنه ادعا می‌کنند که امپراتوری عثمانی در سال ۱۹۱۵ میلادی علیه ارامنه ساکن در منطقه آناتولی نسل کشی انجام داده هست.

ترکیه کشته شدن شماری از ارامنه را در طی وقایع سال‌های جنگ جهانی اول تایید می‌کند، ولی آن را نسل‌کشی نمی‌داند.

انتهای پیام /

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *