نخستین مسافرت خارجی توکایف؛ قزاقستان ازبرای ازبکستان بیش از یک شریک هست- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار گروه میان‌الملل خبرگزاری تسنیم، به نقل از وستنیک قفقاز، در پی مذاکرات با شوکت میرضیایف رهبر ازبکستان، بسته‌ای از اسناد به امضا رسید، که شامل یک بیانیه مشترک با این مضمون بود که طرفین قصد دارند “همکاری چندجانبه را با سطح کیفی تازه” شروع کنند. توکایف خود رابطه ها با ازبکستان را یکی از اولویت‌های سیاست خارجی قزاقستان خواند.

این دومین مسافرت خارجی رئیس جمهور تازه قزاقستان هست. در اوایل ماه آوریل وی طی یک ملاقات رسمی به مسکو مسافرت کرد. به این ترتیب به طور پیش فرض می‌توان نتیجه گرفت که با کنار زدن چین، کشورهای اتحادیه اروپا و ایالات متحده، در سیاست خارجی قزاقستان، روسیه و آسیای مرکزی به عنوان اولویت انتخاب شده‌اند.

رئیس جمهور شوکت میرضیایف گفت: “ما بسیار قدردانی می‌کنیم که نخستین ملاقات شما دولتی به عنوان رئیس جمهور قزاقستان ملاقات از ازبکستان بوده هست. ما این واقعه را به عنوان یک نمود واضح ازبرای تداوم همکاری‌های استراتژیک میان کشورهایمان در نظر می‌گیریم. ازبرای ما قزاقستان یک همسایه نزدیک و شریک استراتژیک هست. ما از پویایی مثبت در همه زمینه‌های همکاری خوشحال هستیم.”

معاون مدیر موسسه مطالعات استراتژیک ریاست جمهوری قزاقستان، صنعت کوشکومبایف به وستنیک قفقاز گفت: “به هر حال، میرضیایف یکی از نخستین سران کشورهایی بود که انتصاب توکایف به سمت تازه را تبریک گفت و از وی دعوت کرد تا به ازبکستان مسافرت کند. ولی مسافرت رئیس جمهور قزاقستان به تاشکند از مدت وقت‌ها قبل برنامه ریزی شده بود، از سال گذشته، زمانی که شوکت میرضیایف، رهبر ازبک از آستانه (در حال حاضر نورسلطان) بازدید کرده بود. در آن وقت نخستین رئیس جمهور قزاقستان، نورسلطان نظربایف، به همتای ازبک خود نشان درجه یک دوستی را اعطا کرده و سال ۲۰۱۸ را سال ازبکستان در قزاقستان عنوان کرد. سال حاضر نیز سال قزاقستان در ازبکستان عنوان شده هست. این امر به افتخار رئیس جمهور دوم، قاسم جومارت توکایف بود.”

توکایف و میرضیایف در مذاکرات در تاشکند توافق کردند که همکاری در زمینه حمل و نقل، تدارکات و همکاری‌های صنعتی را گسترش دهند. این دو همسایه همکاری در عرصه نظامی-فنی و صنعت فضا را نیز توسعه خواهند داد. قاسم جومارت توکایف در مصاحبه‌ای با رسانه‌های ازبک در آستانه بازدید از تاشکند گفت: “رابطه ها میان کشورهای ما یک مدل موفق و موثر از همکاری دوجانبه هست که عامل مهمی ازبرای ثبات، امنیت و توسعه پایدار منطقه آسیای مرکزی به شمار می‌آید. به نظر من، هماهنگی میان اهداف و وظایف نورسلطان و تاشکند به عنوان یک انگیزه قوی ازبرای تقویت همکاری در مقیاس بزرگ خواهد بود. ” وی همچنین اشاره کرد که وی با رئیس جمهور شوکت میرضیایف “یک دید مشترک در مورد همه مسائل در زمینه توسعه دوجانبه دارند، که بسیار با اهمیت هستند”. توکایف گفت، “من باور دارم که ارتباطات معتمدانه و منظم که میان ما ایجاد شده هست، رابطه ها برادرانه قزاقستان-ازبکستان را عمیق تر خواهد کرد.”

به گفته کوشکومبایف، بسته های امضا شده اسناد موید برنامه‌های بزرگ میان نورسلطان و تاشکند می‌باشد. بدون توجه به برنامه‌های سیاسی داخلی، شکی نیست که طرفین برنامه ریزی ازبرای افزایش حجم تجارت تا سال ۲۰۲۰ را به ۵ میلیارد دلار افزایش دهند. ازبرای مقایسه، حجم معاملات در سال ۲۰۱۸ تقریبا ۵۰ درصد رشد داشته و بیش از ۳ میلیارد دلار بود.

لازم به ذکر هست که در قزاقستان مسیر انتقال قدرت به آخر رسیده هست. ۹ ژوئن در جمهوری انتخابات ریاست جمهوری سریع هنگام برگزار می شود. نبی زیادالله‌یف، پژوهشگر ارشد موسسه مسائل بازار آکادمی علوم روسیه، به وستنیک قفقاز گفت که بهترین شانس در انتخابات آینده ازبرای توکایفزمانی خواهد بود که حزب نور-اتان وی را بعنوان نامزد خود معرفی کند. در قزاقستان، طبق قانون، تنها انجمن‌های عمومی می ‌وانند نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را انتخاب کنند. کنگره حزب “نور-اتان” در تاریخ ۲۳ آوریل برگزار می شود. طبق گفته این پژوهشگر، “ملاقات دولتی از ازبکستان وضعیت توکایف را به عنوان رئیس جمهور کنونی نه تنها در قزاقستان، بلکه در منطقه آسیای مرکزی نیز تقویت کرد.” به گفته وی، منصفانه خواهد بود ک توکایف ازبرای پنج سال آینده قدرت را در اختیار  داشت باشد.

نبی زیادالله‌یف تاکید کرد که در دو سال گذشته رابطه ها میان دو کشور همسایه به سرعت در حال توسعه بوده هست: “قزاقستان و ازبکستان موفق به حل تعدادی از موضوعات شد‌ اند که مبنایی ازبرای ادغام منطقه‌ای بوده‌اند. تا زمانی که دوره انتقال در قزاقستان ادامه دارد، رهبری منطقه به ازبکستان می‎رسد.”

توکایف در مذاکرات با میرضیایف، رابطه ها خود با ازبکستان را یکی از اولویت‌های سیاست خارجی قزاقستان خواند. به گفته وی، این وظیفه سران دولت قزاقستان و ازبکستان هست: “شما، شوکت میرضیایف عزیز و نخستین رییس جمهور قزاقستان، نورسلطان نظربایف، رابطه ها میان دولتی را به یک سطح کاملا تازه رساندید. از جانب خود، به عنوان رهبر قزاقستان، قصد دارم خط مشی رهبر قزاقستان را ادامه داده و توسعه تعامل جامع قزاقستان و ازبکستان را ادامه دهم. موید این مطلب بیانیه مشترک امضا شده توسط ما روسای جمهور دو کشور می‌باشد که در آن دستاوردهای اصلی ما و افق های بیشتر همکاری منعکس شده هست. ” به گفته توکایف، در قزاقستان، احتیاج به همکاری بسیار بالا با ” ازبکستان برادر” وجود دارد.

سران دو کشور علاوه بر پروژه‌های اقتصادی، مشکلات میان المللی و حل مسالمت آمیز وضعیت افغانستان را مورد بحث قرار دادند. توکایف و میرضیایف مجددا تعهد خود را نسبت به احیای اقتصاد افغانستان عنوان کردند و به حمایت از احتیاج به توسعه همکاری بلندمدت همسایگی با این جمهوری اسلامی، از جمله از طریق اجرای پروژه‌های عمده در زمینه ارتباطات حمل و نقل، آموزش و بهداشت و سلامت پرداختند. توکایف خاطر نشان کرد: “ما همه مسائل منطقه‌ای مشترک داریم: تروریسم، افراط گرایی مذهبی، قاچاق اسلحه غیر قانونی، جرایم سازمان یافته، مهاجرت غیرقانونی و قاچاق مواد مخدر. وضعیت در افغانستان، که خطرات امنیتی منطقه ما را تشدید می‌کند، نیز نگران کننده هست. همه اینها احتیاج به انجام اقدامات سیستماتیک، هماهنگی، و پیشگیرانه از جانب ما دارد. به همین دلیل، قزاقستان و ازبکستان هم اکنون ارتباط میان سازمان‌های اجرای قانون و خدمت ها ویژه دو کشور را برقرار کرده‌اند. “

 

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *