نگاهی به مطالب ستون نویس‌های ترکیه|حکومت سعودی و سه سوال بی‌جواب- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان‌الملل خبرگزاری تسنیم، ستون‌نویس‌های روزنامه‌های ترکیه که در زبان ترکی از آنها به “گوشه‌نویس” یاد می‌شود٬ بخشی از فعالان رسانه‌ای توانمند و اثرگذار هستند که معمولاً یادداشت‌هایشان تاثیر قابل توجهی بر افکار عمومی و معادلات حزبی ترکیه می‌گذارد.

تسنیم تلاش می‌کند تا با انتخاب گزینه‌های قابل توجهی از نوشته‌های ستون‌نویس‌های ترکیه تصویری کوچک از تحولات سیاسی٬ فعالیت‌های رسانه‌ای و هدایت افکار عمومی این کشور را به دست دهد.

ادبیات تند وزیر کشور

آیدین انگین/ پایگاه خبری تحلیلی تی ۲۴

گروهی از نمایندگان حزب دموکراتیک خلق‌ها عنوان کرده‌اند که در حمایت از لیلا گوون نماینده‌ای که به خاطر عبدالله اوجالان اعتصاب غذا کرده هست٬ می‌خواهند راهپیمایی کنند. ولی وزیر کشور ترکیه جناب سلیمان سویلو که وزیر قدرتمند کابینه اردوغان هست٬ عنوان کرده درصورتیکه اجازه دهم یک قدم بردارید نامرد هستم!

بگذارید از همین اول کار بگویم٬ به نظر من هم عبدالله جلال مانند دیگر زندانیانی که با حکم حبس ابد با تحمل شرایط دشوار راهی زندان شده‌اند٬ هیچ تفاوتی با دیگر محکومین به حبس ابد ندارد و قرار نیست در شرایط وی تغییر صورت بگیرد.

از دیگر سو با کار حزب دموکراتیک خلق‌ها در مورد وقت بندی این راهپیمایی اختلاف نظر دارم و من هم از آنهایی هستم که معتقدم در این شرایط پیش از انتخابات٬ نیازی به چنین کاری نیست، ولی از دیگر سو فراموش نکنیم که متنی به نام قانون اساسی ترکیه وجود دارد که به همه شهروندان حق و حقوق خاصی می‌دهد.

سلیمان سویلو که روزگاری رهبر حزب دموکرات بود و از منتقدین رجب طیب اردوغان به شمار می‌آمد٬ پس از آن که کرکره حزب خود را پایین کشیده و به حزب عدالت و توسعه پیوست٬ نزد اردوغان از چنان جایگاه و اعتمادی برخوردار شد که کلید وزارت کشور را به وی سپردند.

الان همین آدم با چنین ادبیاتی در مورد مسائل سیاسی حوزه کاری خود صحبت می‌کند. ازبرای من دشوار هست که باور کنم وزیر کشور این مملکت قانون اساسی را نخوانده هست.

ماده ۳۴ قانون اساسی ترکیه می‌گوید: شهروندان حق دارند که حتی بدون اخذ مجوز ولی به شرط عدم حمل سلاح و عدم کار تهاجمی٬ ازبرای بیان نظرات خود راهپیمایی کنند. این حقی هست که در قانون اساسی ترکیه به آن اشاره شده، ولی وزیر کشور ترکیه با ادبیات تند و خارج از کنترل برخوردی می‌کند که با هیچ کدام از اصول حقوقی قانون منطبق نیست.

باغچلی٬ ملی‌گرایی و نژادپرستی

مهمت بارلاس/ رزونامه صباح

ترکیه به عنوان کشوری که دارای یک نظام سیاسی چند حزبی هست در شرایطی قرار گرفته که احزاب مختلف با گفتمان‌ها و اهداف استراتژی‌های متفاوت  تلاش می‌کنند آرای مردم را به سوی خود جلب کنند.

یکی از احزابی که در دموکراسی متکثر ترکیه از جایگاه خاصی برخوردار هست٬ حزب حرکت ملی هست. هفته گذشته پنجاهمین سال تاسیس حزب حرکت ملی جشن گرفته شد.

رهبر این حزب به این معنی دولت باغچلی در مراسم پنجاهمین سالگرد تاسیس حزب سخنانی بر زبان آورد که شاید بعضی از مفاهیم و اصطلاحات ظریف و با اهمیت آن چندان مورد توجه قرار گرفته نشده باشد.

معتقدم که سخنان باغچلی در مورد ملی‌گرایی بسیار با اهمیت بود و مفهوم و محتوای سخنان وی نشان داد که از دید باغچلی ملی‌گرایی و نژادپرستی یکی نیست و میان این دو مفهوم تفاوت‌های جدی وجود دارد. چند جمله از سخنان وی را در اینجا دوباره منتقل کنم:

«ترک بودن ما خیلی قدیمی‌تر از آن دورانی هست که بعضی‌ها در روستاهای ترکیه دور جمجمه سر مردم را اندازه می‌گرفتند تا بدانند ترک‌های اصیل چه افرادی هستند. ترک بودن ما تاریخی طولانی دارد. میان هیچ کدام از اعضای این ملت تفاوتی وجود ندارد. مفاهیمی همچون ترک سیاه و ترک سفید مفاهیم ناقصی هستند. در ترکیه چیزی به نام طبقه دوم و شهروند درجه دو وجود ندارد و هیچ کس بی ارزش و بی اهمیت نیست.  نام  این ملت٬ ملت ترک هست. از ازل ملت ترک بود تا ابد ملت ترک خواهد ماند. نام دولت هم ترک هست. هر کسی هر چه می‌خواهد بگوید ولی نام این دولت ترک هست و ترک خواهد ماند.»

حکومت سعودی و سه سوال بی‌جواب

رسول توسون/ روزنامه ستار

جنایت قتل وحشیانه جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول٬ دارای ابعادی هست که حتی دلارهای نفتی هم نمی‌تواند آن را از اذهان مردم و جامعه میان‌الملل بزداید.

 پس از منتشر شدن متن گفته خاصی که از سوی گزارشگر سازمان ملل در مورد این جنایت منتشر شد٬ یک دفعه دیگر موضوع قتل وحشیانه خاشقجی مورد توجه قرار گرفت و دوباره همه به خاطر آوردند عربستان سعودی مرتکب چه جنایت بزرگی شده هست.

سخنان ترامپ هم یک دفعه دیگر نشان داد که آمریکا چه نگاه شرم‌آوری به عربستان سعودی دارد. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ظاهر عنوان کرد که عدالت٬ از سخاوت و جوانمردی عربستان هم با اهمیت‌تر هست، ولی این تنها ظاهر قضیه هست و واقعیت این هست که آمریکا نمی‌خواهد این مسئله روشن شود.

البته باید این واقعیت را پذیرفت که موضع کنگره آمریکا در مورد قتل خاشقجی شایان تحسین هست. کنگره آمریکا به دونالد ترامپ ۱۲۰ روز فرصت داده بود تا این مسئله را روشن کند و در واقع عنوان این ضرب الاجل شکل‌ای اعمال فشار بر دولت عربستان سعودی بود که می‌توان آن را موضعی ارزشمند از سوی کنگره آمریکا تلقی کرد، ولی در هر حال تا زمانی که ترامپ نخواهد مجرمین این جنایت محاکمه شوند٬ نمی‌توان از کنگره آمریکا انتظار دیگری داشت.

اختیارات کنگره در حدی نیست که بتواند مجرمین قتل خاشقجی را به سزای اعمالشان برساند و این خود دونالد ترامپ هست که باید در مورد رابطه ها عربستان و آمریکا تصمیم بگیرد.

واقعیت این هست که نمی‌توان از کنگره یا مجلس یا پارلمان٬ انتظار آن را داشت که در مورد یک جنایت تصمیم‌گیری کنند. صدور حکم مرتکب با تمام جنایات کوچک و بزرگ در اختیار محاکم دادگاه‌های ملی و میان‌المللی هست.

در درجه اول این قوه قضاییه ترکیه هست که باید در مورد این جنایت حکم لازم را صادر کند. در درجه دوم دستگاه قضایی عربستان سعودی باید کار کند و در درجه سوم محاکم حقوقی میان‌المللی هستند که باید در مورد این جنایت حکم بدهند.

مقامات عربستان سعودی در مورد قتل وحشیانه جمال خاشقجی باید به سه سوال ساده جواب بدهند: سوال اول این هست: چه کسی دستور قتل خاشقجی را صادر کرد؟ سوال دوم: جسد کجاست؟ و سوال آخر این هست که هویت فرد محلی که جسد را ازبرای از میان بردن به وی سپرده‌اند چیست و اکنون در کجا به سر می‌برد؟

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *