همکاری اتحادیه آفریقا با شورای نظامی سودان در انتقال قدرت- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان الملل خبرگزاری تسنیم، اتحادیه آفریقا هفته گذشته نشستی در پایتخت اتیوپی برگزار کرد که  طی آن به شورای نظامی سودان ۱۵ روز فرصت داد تا قدرت را به یک دولت مدنی انتقال دهند. ولی کشمکش های سیاسی در خارطوم سبب شد تا رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا به سودان برود و با احزاب سیاسی و شورای نظامی این کشور به گفت وگو بنشیند. نتیجه این مذاکرات در نشست کوچک سران اتحادیه آفریقا در مصر مطرح شد.

در نشست مشورتی کوچک سران اتحادیه آفریقا که چهارشنبه در پایتخت مصر برگزار شد. شرکت کنندگان در این نشست با تحقیق اوضاع سودان به شورای نظامی این کشور فرصت دادند تا قدرت را ظرف ۳ ماه به یک دولت مدنی انتقال دهند.

به نوشته روزنامه سودان تریبون، ” عبدالفتاح السیسی” رئیس دوره ای اتحادیه آفریقا در آخر نشست قاهره گفت: سران اتحادیه آفریقا توافق کردند  ازبرای انجام اصلاحات دموکراتیک در سودان فرصت بیشتری در اختیار شورای نظامی این کشور گذاشته شود.

رئیس جمهور مصر که در یک نشست مطبوعاتی سخن می گفت، تصریح کرد: قرار شد اتحادیه آفریقا ازبرای انجام این اقدامات به سودان کمک کند.

از سوی دیگر سخنگوی ریاست جمهور مصر با مثبت خواندن نتایج نشست اتحادیه آفریقا در قاهره گفت: این نشست ازبرای حفظ یکپارچگی سودان ، استقرار صلح وثبات در این کشور، انتخاب سرنوشت سودان توسط مردم این کشور و انتقال مسالمت آمیز قدرت برگزار شد.

” بسام راضی ” تاکید کرد: چنانچه شورای نظامی سودان طی سه ماه آینده قدرت را به یک دولت مدنی واگذار نکند، اتحادیه آفریقا سودان را از مشارکت در تمام فعالیت های این اتحادیه محروم خواهد کرد و این محرومیت تا زمانی هست که یک نظام دموکراتیک و قانونی بر سودان حاکمیت پیدا کند.

در نشست اتحادیه آفریقا روسای جمهور چاد، جیبوتی، کنگو، روندا، سومالی، آفریقای جنوبی، رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا، نمایندگانی از اتیوپی ، سودان جنوبی ، اوگاندا، کنیا و نیجریه حضور داشتند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *