وعده ششمین نامزد انتخاباتی آمریکا ازبرای بازگشت به برجام- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان‌الملل خبرگزاری تسنیم، یکی دیگر از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ وعده داده در صورت پیروزی در این رقابت دفعه دیگر کشورش را به توافق هسته‌ای برجام باز می‌گرداند. 

«جولیان کاسترو»، وزیر سابق امور شهری و مسکن که چند ماه پیش عنوان کرد قصد دارد در رقابت‌های درون‌حزبی دموکرات‌ها نامزد شود در حساب کاربری‌اش در توئیتر گفت در صورت ورود به کاخ سفید آمریکا را به برجام بازمی‌گرداند.

وی با نام بردن از برجام به عنوان «دستاوردی برجسته» نوشت: «در صورتی که ایران طبق گواهی جامعه اطلاعاتی به مفاد این توافق پایبند بماند، من در کسوت رئیس‌جمهور آمریکا را به آن باز می‌‌گردانم.» 

کاسترو با این وعده، یکی از دست‌کم ۶ نامزد انتخاباتی هست که گفته به برجام برمی‌گردد. پایگاه المانیتور روز چهارشنبه نوشت دست‌کم پنج نفر از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا گفته‌اند در صورت پیروزی در انتخابات سال ۲۰۲۰، بدون پیش‌شرط به «برنامه جامع کار مشترک» (برجام) یا توافق هسته‌ای با ایران بازخواهند گشت. 

المانیتور از “برنی سندرز”، نماینده ایالت ورمونت در مجلس سنا، “الیزابت وارن”، نماینده ماساچوست در سنا و “کامالا هریس”، نماینده کالیفرنیا در این مجلس نام برده هست.

طبق این گفته، شماری از گروه‌های حامی توافق هسته‌ای تلاش‌هایشان ازبرای اعمال نفوذ روی نماینده‌های دموکرات، قبل از نخستین مناظره انتخاباتی در ماه ژوئن را شدت بخشیده‌اند. المانیتور می‌گوید مطلع شده گروهی موسوم به “کار ازبرای امنیت ملی” کار به توزیع یادداشتی میان همه نامزدهای حزب دموکرات کرده و از آنها خواسته‌اند در صورت پیروزی در انتخابات به توافق هسته‌ای برجام بپیوندند.

«ند پرایس»، از مقام‌های دولت سابق آمریکا و مدیر گروه سیاسی “کار ازبرای امنیت ملی” گفت: «نمی‌خواهیم درمورد گفت‌وگوهای محرمانه صحبت کنیم ولی پیامی که ما ارسال کرده‌ایم ساده و روشن هست. درصورتیکه ایران کماکان به برجام پایبند بماند دولت بعدی بایستی به توافق هسته‌ای برگردد و از دیپلماسی اصولی ازبرای مذاکره بر سر توافقی متعاقب جهت حفظ توافق هسته‌ای ازبرای درازمدت استفاده کردن کند».

یک سخنگوی هریس گفت: وی «در صورتی که آمریکا بتواند پایبندی ایران را تأیید کند به این توافق بازخواهد گشت. ایشان معتقدست ما بایستی ازبرای مبارزه با رفتارهای بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه وارد دیپلماسی شدید و فشرده شویم».

یک سخنگوی الیزابت وارن هم در اظهاراتی مشابه گفته در صورتی که ایران به مفاد توافق پایبند بماند وی هم به بازگشت آمریکا به برجام معتقد هست. سخنگوی برنی سندرز هم  گفت: «سناتور سندرز در کسوت رئیس‌جمهور به برجام بازخواهد گشت و آماده خواهد بود با ایران بر سر مجموعه‌ای از مسائل دیگر گفت‌وگو کند. بازگشت به برجام به‌معنی پایبندی آمریکا به تعهداتش در برجام هست که رفع تحریم‌ها را هم شامل می‌شود».

«وین مسام»، شهردار سابق فلوریدا نیز گفته در صورتی که در انتخابات موفق شود بازگشت به برجام را جزو اولویت‌های خود قرار خواهد داد.

«جو بایدن»، معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا که قرار هست نامزدی‌اش را به‌زودی عنوان کند هم یکی از حامیان برجام هست. وی اخیراً گفت: «صحبت از توافق بهتر توهم هست. رسیدن به این هدف (توافق با ایران) مستلزم سال‌ها فشار تحریم‌، دیپلماسی فشرده و حمایت جامعه میان‌المللی بود. امروز هیچ‌کدام از اینها برقرار نیستند».

انتهای پیام/ 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *