ویتنام چگونه از دشمن جنگ سرد به میزبان نشست ترامپ – کیم تبدیل شد؟- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان‌الملل خبرگزاری تسنیم، تصمیم ترامپ ازبرای برگزاری دومین نشست خود با رهبر کره شمالی در پایتخت ویتنام یک طعنه تاریخی به شمار می‌رود. کشوری که در گذشته دشمنی بزرگ ازبرای آمریکا به شمار می‌رفت ولی اکنون به شریکی امنیتی ازبرای واشنگتن تبدیل شده و می‌تواند نقشه راهی ازبرای کره شمالی و صلح پیونگ یانگ با آمریکا باشد.

ویتنام از این جهت ازبرای ملاقات با ترامپ انتخاب شده چون یکی از چندین کشوری هست که کره شمالی دارای سفارت در آنهاست و از سوی دیگر هواپیماهای مسافربری ساخت روسیه که در اختیار کره شمالی قرار دارند می‌توانند بدون دردسر خاصی از حریم هوایی و فرودگاه‌های آن استفاده کردن کنند.

ترامپ در حساب توییتری خود عنوان کرد که این نشست در هانوی برگزار می شود. هانوی یکی از شهرهایی هست که کره شمالی دارای سفارت در آنهاست. در مذاکرات بلندپایه قبلی از بندر مرکزی دانانگ به عنوان یک گزینه نام برده شده بود چون دارای فرودگاهی هست که پیشتر یکی از پایگاه های هوایی با اهمیت آمریکا به شمار می‌رفت.

 

بیل کلینتون در سال ۱۹۹۴ آخر تحریم تجاری علیه ویتنام و شروع عادی سازی رابطه ها با این کشور را عنوان کرد. امروزه آمریکا سومین شریک تجاری ویتنام پس از چین و کره شمالی هست و رابطه ها امنیتی این دو کشور به اندازه ای قوی هست که یک ناو هواپیمابر آمریکایی در ماه مارس وارد بندر دانانگ شد.

از سوی دیگر کره شمالی و ویتنام با وجود ریشه‌های مارکسیستی چندان به یکدیگر نزدیک نیستند. کیم نخستین رهبر کره شمالی پس از پدربزرگش به شمار می‌رود که از سال ۱۹۶۴ به پس وارد این کشور می شود. ویتنام با میزبانی از این نشست به عنوان یکی از اقتصادهای درحال پیشرفت در مرکز توجه بیش از ۳۰۰۰ خبرنگاری قرار خواهد گرفت که قصد پوشش این رویداد را دارند.

امروز هم وزیر خارجه ویتنام ازبرای مصاحبه درمورد نشست میان ترامپ و کیم جونگ اون کشورش را به مقصد کره شمالی ترک کرد. البته وی در این مسیر ابتدا وارد پکن شده و سپس پایتخت چین را به مقصد پیونگ یانگ ترک خواهد کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *