چشم انداز همکاری‌های اقتصادی-تجاری ترکمنستان و ژاپن- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از ترند، رشید مرودوف وزیر امور خارجه ترکمنستان و تاکاهیکو کاتسوماتا سفیر ژاپن در عشق آباد بر توسعه رابطه ها دوجانبه به ویژه در حوزه های سیاسی، تجاری، اقتصادی و فرهنگی تاکید کردند.

در این ملاقات دو سمت درمورد دستور کار کمیسیون مشترک اقتصادی-تجاری میان دو کشور مصاحبه کردند. قرار هست نشست آتی این کمیسیون در اواخر ماه با اهمیت برگزار گردد.

اخیرا هیئتی اقتصادی-تجاری از ترکمنستان با مسافرت به توکیو با نمایندگان شرکت های ژاپنی خصوصا در قسمت نفت و گاز مذاکره کردند.

این هیئت در ملاقات با استاندار کاوازاکی درمورد بهره برداری از یک کارخانه تولید بنزین مصنوعی از گاز طبیعی در منطقه آهال ترکمنستان و نیز شروع ساخت فاز دوم این کارخانه تبادل نظر کرد. در ملاقات با روسای شرکت سوجیتز نیز ایجاد یک واحد تولید کود فسفات در کارخانه شیمیایی ترکمن آباد مورد تحقیق قرار گرفت. همچینن مذاکراتی ازبرای ساخت یک کارخانه تولید آمونیاک و اوره نیز با نمایندگان شرکت میتسوبیشی صورت پذیرفت.

در حال حاضر پروژه‌های زیربنایی مهمی از سوی شرکت های ژاپنی در زمینه تولید آمونیاک و اوره و نیز پلیمر در ترکمنستان در حال انجام هست.

ترکمنستان که یکی از کشورهای با اهمیت منطقه در زمینه تامین گاز طبیعی هست، در سال های گذشته تلاش کرده تا فعالیت های اقتصادی خود را در سایر عرصه ها گسترش دهد.

با مسافرت رسمی نخست وزیر ژاپن شینزو آبه به ترکمنستان در اکتبر ۲۰۱۵، یادداشت هایی در زمینه توسعه منبع ها طبیعی و زیرساخت های حمل و نقل ترکمنستان به امضای طرفین رسید. ارزش این توافقنامه ها بیش از ۱۸ میلیارد دلار می باشد.

ژاپن اخیراً ازبرای شرکت در پروژه توسعه زیرساخت های صنعتی بزرگترین میدان نفتی ترکمنستان به نام میدان گازی گالکینیش ابراز تمایل کرده هست.

میدان گازی گالکینیش که به ادعای مقامات ترکمنستانی اکنون به عنوان دومین میدان بزرگ گازی دنیا مشغول به فعالیت هست، در جنوب این کشور واقع هست که در سال ۲۰۰۷ و با ظرفیت تولید ۳۰ میلیارد متر مکعب گاز در سال با سرمایه گذاری حدود ۱۰ میلیارد دلاری به بهره‏‌برداری صنعتی رسید.

انتهای پیام /

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *