چشم انداز همکاری کشورهای آسیای مرکزی با عربستان- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار گروه میان‌الملل خبرگزاری تسنیم، به نقل از تحلیلی از پورتال آسیای مرکزی، منطقه آسیای مرکزی یکی از جذاب‌ترین مناطق از نقطه نظر ژئوپولیتیکی هست.

ولی پتانسیل کشورهای آن هم اکنون به طور کامل مورد استفاده کردن قرار نگرفته هست. کمی پس از آنکه قزاقستان، و سپس قرقیزستان به عضویت اتحادیه اقتصادی اوراسیا درآمدند، وضعیت کمی تغییر کرد.

با توجه به یکپارچگی اقتصادی تازه کشورهای آسیای مرکزی، نه ازبرای همه کشورها، ولی بیشتر آنها، فرصتی عالی ازبرای توسعه خود به سطح بالاتر به وجود آمد. تقریبا تمام بازیگران اصلی در سیاست و اقتصاد جهان: روسیه، ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا، چین و همچنین کشورهای منطقه عرب، علاقه زیادی به این منطقه دارند و این امری اتفاقی نیست.

به گفته پروفسور، وادیم توتلیس، محقق علوم سیاسی، “آسیای مرکزی یک منطقه با اهمیت استراتژیک هست، بنابراین علاقه شدید از سوی قدرت‌های بزرگ دنیا به وضعیت فعلی آن، بسیار قابل فهم هست.

علاوه بر این، آسیای مرکزی یکی از مناطق جهان هست که منافع تعدادی از کشورها، که این منطقه را به عنوان منطقه‌ای از منافع ملی خود در نظر می‌گیرند، همپوشانی دارد و به همین دلیل میزان این علاقه و امکان اطمینان از آن ازبرای همه این بازیگران ژئوپلیتیکی متفاوت هست. “

همه می‌دانند که آسیای مرکزی از منبع ها طبیعی بسیار غنی، به ویژه انرژی، برخوردار هست. به علاوه، آسیای مرکزی، مهمترین مرکز حمل و نقل و ارتباطات راهبردی ازبرای توسعه رابطه ها اقتصادی هست؛ به طور کلی، تمام فرآیندهای موجود در قرقیزستان به طور مستقیم بر منافع کشورهای همسایه مرزی، از جمله شرکای با اهمیت استراتژیک مانند روسیه و چین تاثیر می‌گذارند.

این کارشناس گفت: “در مورد کشورهای اسلامی، باید توجه داشت که رهبران مسلمان منطقه‌ای، مانند ترکیه، ایران و تعدادی از کشورهای عربی شبه جزیره عربستان، از منافع مستقیمی برخوردار هستند.

لازم به ذکر هست که قرقیزستان با کشورهای عربی به طور مستقیم به واسطه رابطه ها مذهبی و همچنین رابطه ها تاریخی و فرهنگی که رابطه ها اقتصادی خود را تشکیل داده و می‌دهند، به طور مطلوب بر وضعیت اقتصادی کشور تأثیر می‌گذارد. در این رابطه، ازبرای قرقیزستان با اهمیت هست که مواضع خود را با دولت‌های اسلامی، به ویژه کشورهای جهان عرب، تقویت کرده و گسترش دهد.

در طول سالهای استقلال کشور، همکاری دوجانبه سودمند قرقیزستان با کشورهای شبه جزیره عربستان در شورای همکاری کشورهای عربی خلیج فارس، هم در سطوح میان دولتی و هم میان اداری، گسترش یافته هست.

این شرایط سبب تشکیل یک نوع تازه مشارکت اساسی به عنوان مهمترین عامل تجربه‌ای ازبرای توسعه دولت‌های جوان شد، که در مدت وقت کوتاه توسعه آن، جهش سریع به مدرنیته، و موضع‌گیری قوی در جهان را به دست آورد.

این کارشناس افزود: “امروز، کشورهای شبه جزیره عربستان در میان کشورهای با ثبات و اقتصاد قوی جهان قرار دارند. فعالیت‌های سرمایه‎گذاری زیادی وجود دارد. علاوه بر این، همچنین می‌توان سیاست اجتماعی در پیش گرفته شده را که توسط بسیاری از کشورها در این منطقه دنبال می‌شود، معلوم کرد.

کشورهای شبه جزیره عربستان همچنین تجربه گسترده‌ای در توسعه، تولید و پردازش نفت و گاز دارند. چنین تجربه‌ای ازبرای کشورهای آسیای مرکزی بسیار مفید هست. لازم به ذکر هست که درآمد سرانه فعلی در آنها نسبت به کشورهای توسعه یافته اروپای غربی قابل مقایسه هست.

کشورهای شبه جزیره عربستان به یکی از بزرگترین شاخص‌های رفاه مالی تبدیل شده‌اند. از آنجایی که کشورهای آسیای مرکزی پتانسیل زیادی در بسیاری از زمینه‌ها دارند، این عامل می‌تواند کلیدی ازبرای آینده نظام جذب سرمایه‌های عرب باشد که در جهت توسعه کشورهای آسیای مرکزی کار خواهد کرد “.

باید تأکید کرد که سلطنت‌های عربی عمدتا از ثروت نفت به نفع کشور خود و ازبرای حل مشکلات مردم استفاده کردن می‌کنند، که در نتیجه پشتوانه زیادی در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و دیگر زمینه‌ها فراهم می‌شود.

وی اظهار داشت: رابطه ها متقابل قرقیزستان و کشورهای دیگر منطقه، تحت مرزهای فضای مشترک گمرکی کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا با کشورهای شبه جزیره عربستان در شورای همکاری کشورهای عربی خلیج فارس، با تمام فاصله جغرافیایی آنها، به لحاظ مذهبی و فرهنگی-اجتماعی واحد و یکسان در نظر گرفته می‌شوند. سیاست اقتصادی خارجی شورای همکاری کشورهای عربی خلیج شبیه اتحادیه گمرکی کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا هست که جزء با اهمیت تشکیل دهنده بازار مشترک هست. هم در کشورهای خلیج و هم در کشورهای اتحادیه گمرکی، تعرفه‌های گمرکی واحد و دیگر اقدامات نظارتی در هنگام تجارت با کشورهای سوم اعمال می‌شود. جستجوی اشکال جدیدی از تعامل اقتصادی و سیاسی مؤثر منطقه با کشورهای عربی در شرایط اتحادیه اقتصادی اوراسیا اهمیت زیادی در عصر جهانی شدن دارد.

اضافه می‌کنیم که قرقیزستان عضو سازمان با نفوذ همکاری اسلامی هست که مشارکت در آن ازبرای دریافت پشتیبانی مالی از بانک توسعه اسلامی مناسب هست تا اصلاحات اقتصادی در کشور را توسعه دهد.

توتلیس خاطر نشان کرد که: “با توجه به جهت شرقی توسعه اقتصادی قزاقستان با کشورهای شبه جزیره عرب، باید توجه داشت که آستانه مأموریت‌های دیپلماتیک و کنسولی ازبرای خود در کشورهای عضو OIC مانند مصر، اردن، عراق، یمن، قطر، لیبی، امارات متحده عربی، عمان، عربستان سعودی دارد. این ارتباطات قزاقستان با این کشورها بسیار پایدار و منظم هست. همچنین قابل توجه هست که در قزاقستان در تاریخ ۲۸ ژوئن ۲۰۱۱، با تصمیم نشست ۳۸اُم شورای وزیران امور خارجه سازمان کنفرانس اسلامی در آستانه، به سازمان همکاری اسلامی تغییر نام داد “.

در مورد ازبکستان، پس از اینکه رهبری کشور به شوکت میرضیایف رسید، اوضاع در جستجوی شرکای تازه شروع به تغییر مثبت کرد. پویایی فعالیت در برنامه سیاست خارجی بیشتر از همیشه قابل توجه هست. لازم به ذکر هست که از سال های اول استقلال، ازبکستان همکاری با کشورهای خاورمیانه را یکی از اولویت‌های سیاست خارجی خود عنوان کرده بود. سفارتخانه‌های امارات متحده عربی، عربستان سعودی، کویت، مصر، بحرین، عمان، قطر و اردن در تاشکند مشغول به کار هستند.

همکاری اقتصادی قرقیزستان با کشورهای شبه جزیره عربستان هم با برگزاری روزهای مختلف فرهنگی یک سری از سلطنت‌های عربی در قلمرو جمهوری و هم روزهای فرهنگی مربوط به قرقیزستان در گستره کشورهای عربی پیوند خورده هست و در درجه اول، از اهمیت تاریخی ازبرای کشورها برخوردار هست، به چه دلیل که سبب شناساندن جهان عرب و فرهنگ آنها می‌شود. به نوبه خود، نخبگان مذهبی عرب کشورهای خلیج فارس با توجه به موقعیت با اهمیت استراتژیک جمهوری در داخل اتحادی اقتصادی اوراسیا، علاقه مند به توسعه همکاری با قرقیزستان هستند.

به گفته این کارشناس: “رابطه ها قرقیزستان به طور مستقیم با کشورهای منطقه عرب نه تنها به عامل مذهبی بلکه به رابطه ها فرهنگی و اقتصادی نیز مربوط می‌شود. جمهوری احتیاج به گسترش فعالانه رابطه ها اقتصادی دارد و همکاری سیاسی را از فرم رسمی باید به سطح جلسات دوجانبه و مشارکت در انجمن‌های میان‌المللی ارتقاء داد. “

لازم به ذکر هست که جنبه‌های اصلی رابطه ها میان کشورهای منطقه آسیای مرکزی و کشورهای جهان عرب، به قصد همزیستی مسالمت آمیز، باید در جهت سیاسی متمرکز شود. به ویژه، قرقیزستان باید به طور پویا رابطه ها اقتصادی با کشورهای عربی شبه جزیره عربستان مانند عربستان سعودی، کویت، امارات متحده عربی، بحرین، قطر و عمان را توسعه دهد و همچنین به طور مداوم در حال تحقیق وضعیت سیاسی فعلی خاورمیانه در سطح سازمانی هست.

وضعیت رابطه ها میان قرقیزستان و کشورهای شورای همکاری کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در طول سال‌های استقلال بهبود یافته هست، و پروژه‌های سرمایه‌گذاری در حوزه اقتصادی اجرا می‌شود. قرقیزستان تحت شرایط قلمرو گمرکی مشترک کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا، افزایش تولید محصولات سازگار با محیط زیست را شروع کرده و به تدریج این مسیر را افزایش می‌دهد. همچنین توجه داشته باشید که قرقیزستان دارای ذخایر بسیار آب آشامیدنی بسیار با اهمیت هست که کشورهای منطقه عرب خواهان آن هستند. در این راستا ضروری هست که به طور مداوم امکان تامین آب کشورهای شبه جزیره عربستان را از آب آشامیدنی کوهستان‌های قرقیزستان تحقیق کرد.

درصورتیکه ما همکاری کشورهای آسیای مرکزی با کشورهای شبه جزیره عربستان را به عنوان یکی از اولویت‌ها در نظر بگیریم، از طریق یک منشور تعامل جامع می‌توان نتیجه‌های جدی را به دست آورد. پتانسیل موجود در کشورهای آسیای مرکزی باید در پروسه‌های مذاکره مورد استفاده کردن قرار گرفته و سرمایه‌های عربی را ازبرای توسعه کامل منطقه به طور کلی و هر کشور به صورت جداگانه جذب کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *