چگونه برگزیت انسجام اتحادیه اروپا را نشانه گرفته هست؟- اخبار میان الملل – اخبار تسنیم

به گفته گروه میان‌الملل خبرگزاری تسنیم، نشریه “دی سایت” در مطلبی نوشت: انگلیس مجددا وقت بیشتری ازبرای برگزیت دریافت کرده هست و این می تواند به منزله خطای دشوار تر اتحادیه اروپا تلقی شود. درصورتیکه این وضعیت همچنان ادامه یابد این درام می تواند به از هم گسیختگی اتحادیه اروپا منجر شود.

دی سایت در ادامه نوشت: اتحادیه اروپا سالیان متمادی با این احساس زندگی می کرد که این اتحادیه بهترین در دنیا هست. با وجود جنگ ها ولی اروپاییان گویا فرمول جادویی ازبرای صلح ابدی را پیدا کرده بودند. خوشبختی و رفاه و آزادی ازبرای شهروندان این اتحادیه به عنوان امری مسلم و بدیهی بود. کسی که به برتری اتحادیه اروپا تردید داشت کافی بود به لیست طولانی کشورهایی مراجعه کند که می خواستند عضو اتحادیه اروپا شوند و آن ها شامل کشور اوکراین تا کشورهای بالکان غربی و ترکیه بودند.

ولی الان به نظر می رسد که این اطمینان بالا به خود در اروپا به آخر رسیده هست. این اطمینان و اعتماد ابتدا توسط بحران یورو متزلزل شد و پس از آن توسط جنگ در اوکراین و بالاخره ضربه بزرگ دیگری به این معنی برگزیت ایجاد شد. در ۲۳ ژوئن سال ۲۰۱۶ اکثر انگلیسی ها تصمیم گرفتند این اتحادیه را ترک کنند. درست همان انگلیسی که به اصطلاح پیرترین دموکراسی پارلمانی دنیا بود می خواست از اتحادیه اروپا خارج شود.

دی سایت در ادامه نوشت: این یک شوکی بود که منجر به روشن شدن این واقعیت شد که هیچ چیز در اتحادیه اروپا امری مسلم و قطعی و واقعیتی آشکار نیست؛ حتی موجودیت این اتحادیه. این اتحادیه باید مبارزه کردن را یاد بگیرد و درصورتیکه نمی خواهد ضعیف شود باید به صورت قاطعانه و منسجم تصمیم گیری کند و دشوار باشد. وضعیت تا ۱۰ آوریل ۲۰۱۹ و زمانی که تمدید مجددی ازبرای برگزیت رخ داد به همین منوال پیش رفت. این تصمیم نتیجه یک رفلکس معمولی اتحادیه اروپا  بود.

نویسنده در ادامه با نگاهی انتقادی به تمدید مجدد تاریخ برگزیت از سمت اتحادیه اروپا نگریسته و تصریح کرد که این تصمیم این منطق را دنبال می کند که وقت بیشتر مشورت و بینش را با خود می آورد. بر اساس این منطق، انگلیسی ها به وقت بیشتری احتیاج دارند تا فکر کنند و متوجه شوند که چه تصمیم احمقانه ی گرفته اند و سپس همه پرسی دومی را برگزار کرده و درمورد باقی ماندن در اتحادیه اروپا تصمیم گیری کنند.

هیچ کس به صورت آشکار این اظهارات را ایراد نمی کند، ولی خیلی ها در بروکسل امیدوار به وقوع این سناریو هستند. به این ترتیب اتحادیه اروپا به عنوان مادری مهربان دفعه دیگر انگلیسی‌های توبه کار را مانند پسران و دخترانی که می رفت در باتلاق پوپولیسم غرق شوند می پذیرد.

ولی این امیدی فریبنده هست. برگزیت در ۲۳ ژوئن سال ۲۰۱۶ یک چاشنی را روشن کرد که طی چند سال گذشته زنجیره‌ای از انفجارها را ایجاد کرد. پس از تصمیم گیری درمورد برگزیت کناره گیری دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس رخ داد. جانشین وی ترزا می انتخابات زودهنگام را رقم زد که به سختی در آن شکست خورد. پس از آن وی کنترل حزب خود و پس کنترل پارلمان و در آخر کنترل تمام مسیر برگزیت را از دست داد و انفجار بعدی هم در شرف وقوع هست و احتمالا این دفعه محافظه کاران انگلیس را پاره پاره می کند.

این چاشنی انفجاری همچنان می سوزد و مواد منفجره‌ای که پیامد آن می توانند ایجاد انفجار کنند در سرزمین اروپایی قرار دارد. اتحادیه اروپا توانایی خاموش کردن این چاشنی انفجاری را ندارد.

ترزا می، نخست وزیر انگلیس باید با همکاران خود در شورای اروپایی صحبت کند تا انگلیس تا ۳۱ اکتبر تصمیم اتحادیه اروپا ازبرای تعویق تاریخ برگزیت را به هدر ندهد. این کاملا خوب به نظر می رسد ولی ساده لوحانه هست. ترزا می ضعیف لست و احتمالا به زودی سقوط خواهد کرد. چه اتفاقی می افتد درصورتیکه بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس شود؟ مطمئنا اتحادیه اروپا می تواند در ۳۱ اکتبر این دو شاخه را از پریز بکشد ولی تا آن وقت جانسون می تواند بعضی آسیب ها را ایجاد کند و جانسون البته مسئله کوچک تری هست و مسئله بزرگتر این هست که چه اتفاقی خواهد افتاد درصورتیکه انگلیسی ها تا ۳۱ اکتبر همچنان به مقصد نرسیده و در پیچ و خم های برگزیت بر زمین نشسته  و همچنان به مناقشات خود ادامه دهند؟

احتمالا اتحادیه اروپا دفعه دیگر تاریخ برگزیت را تمدید خواهد کرد ولی با هر تمدیدی ازبرای برگزیت وحدت اتحادیه اروپا در هم می شکند. این مسئله در دومین تمدید تاریخ برگزیت نمایان شد. بحث هایی میان فرانسه که خواهان رویکرد دشوار در مقابل انگلیس و آلمان که موضع ملایم تری را در برابر لندن اتخاذ می کرد شکل گرفت. این وضعیت شکاف هایی را در اتحادیه اروپا ایجاد می کند که می تواند تعمیق شود. به این ترتیب ما باید به زودی در شورای اتحادیه اروپا در بروکسل شاهد وضعیتی پر هرج و مرج و بن بست مانند آنچه امروز در لندن اتفاق افتاده هست باشیم.

بر سر میزهای شورای اروپایی امروز افرادی می نشینند که حداقل ازبرای اتحادیه اروپا مانند بوریس جانسون خطرناک هستند که از جمله آنها ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان و متئو سالوینی، وزیر کشور ایتالیا هست.

در ادامه این مطلب آمده هست که در اواخر ماه می شهروندان اتحادیه اروپا یک پارلمان تازه را انتخاب می کنند. ماه هاست که به آنها گفته می شود این انتخابات اهمیت ویژه‌ای دارد و شما باید در آن مشارکت کنید. اینکه آیا اتحادیه اروپا آینده‌ای دارد یا نه به شهروندان اروپایی مرتبط هست و الان واقعا شرایط پیچیده می شود و شهروندان اروپایی احتمالا پارلمانی را انتخاب خواهند کرد که نمایندگان انگلیسی هم تنها ازبرای مدت وقت زمانی محدود در آن می نشینند و در این وقت چیزی ازبرای گفتن ندارند و تنها تعداد این نمایندگان می تواند بر انتخاب ریاست کمیسیون بعدی این اتحادیه تاثیر گذار باشد.

در قسمت پایانی این مطلب آمده هست که اتحادیه اروپا تا ۱۰ آوریل در مسئله برگزیت خوب عمل کرد ولی پس از آن این اتحادیه قربانی اطمینان زیادی به خود شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *